Почти половината от американския износ на оръжие отива в страните от Близкия изток. По-специално, Саудитска Арабия е един от най-големите вносители на американски оръжия и се смята за един от най-големите вносители на оръжия в света.
Въпреки това, ако се погледне общата ситуация на глобалната сцена и то в по-дълъг исторически период, данните изглеждат доста по-различно.
Експерти от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) са подготвили изследване, в което посочват най-големите вносители на оръжие за периода между 1950 г. и 2017 година.
Годишните продажби на оръжия са измерени в милиарди TIV (Trend-indicator value). Тази аналитична мерна единица отразява промените в световния износ на оръжие и се изчислява върху сравнителните технически характеристики на оръжията, а не върху финансовите обеми, измерени в пари.
12-те държави най-големи вносители на оръжие в света, според данните на SIPRI за последните 67 години, подрежда vestifinance.ru.
Източник: Wikipedia
1. Индия- 119.89 милиарда TIV от 1950 до 2017-а
Вносът на индийски оръжия се е увеличил с 24% през последните десет години.
Това се дължи главно на факта, че Индия поддържа и засилва напрежението със съседен Пакистан.
Въпреки факта, че Индия има собствено производство на оръжия, включително изтребители и хеликоптери Dhruv Tejas, внася значително количество оръжие.
В периода от 2013 г. до 2017 г. 62% от вноса на оръжие е от Русия.
САЩ също доставя много оръжие на Индия, особено през последните години. Подписани бяха милиардни договори за покупката самолети за борба с подводници Boeing P-8, Посейдон, хеликоптери AH-64е Apache и други модерни оръжейни системи.
2. Германия - 86.80 милиарда TIV
Когато се изчислява купуваното зад граница оръжие от Германия, данните са взели предвид двете държави Източна и Западна Германия за времето, когато страната беше разделена на две части.
В резултат Германия е на второ място в света по отношение на внесеното оръжие за посочения 67 годишен период.
3. Китай - 77.30 милиарда TIV
Китай продължава да увеличава своите военни способности както чрез вноса на оръжия, така и чрез значително местно производство.
Източник: ЕПА
4. Египет - 64.32 милиарда TIV
САЩ остават основният доставчик на оръжие за Египет. Наприемр, през 2011 г. САЩ продадоха на Египет 45 танка M-1A1 и се договориха за доставката на още 125 такива бойни машини.
5. Япония - 64.04 милиарда TIV
През 2014 г. японското правителство официално се отказва от своята политика на действителна забрана на износ на оръжия и военни технологии, която е в сила от почти половин век.
В замяна на това кабинетът на министрите прие специална резолюция за приемане на нови принципи, свързани с доставката на оръжие в чужбина.
В същото време Япония се нарежда на пето място сред най-големите вносители на оръжие за периода от 1950 до 2017 година.
Източник: f35.com
6. Саудитска Арабия - 61.78 милиарда TIV
Регионът на Персийския залив между 2011 и 2015 г. е получил почти две трети повече оръжия в сравнение с периода 2006-2010 година.
Като цяло вносът на оръжие се е увеличил във всички страни от Близкия изток, но Саудитска Арабия се нарежда на шесто място в света по отношение на вноса на оръжие като цяло между 1950 и 2017 г.
Основният доставчик на оръжия за тази страна е Съединените щати.
Източник: GettyImages
7. Турция - 55,46 милиарда TIV
Страната е на 7-мо място в света по внесено въоръжение за последните 67 годни. В същото време Турция има намерение напълно да се освободи от зависимостта от импорта на военна продукция до 2023 година.
Според държавния глава Ердоган Турция в момента страната произвежда 54% от всичките й необходими оръжия.
8. Ирак - 53.26 мииларда TIV
Първата партида въоръжения от СССР идва в тази страна от Близкия Изток през 1958 година.
Общата стойност на оръжията, внесени от 1958 г. до 1990 г. по договорите за доставка на оръжие от СССР възлизат на 30.5 млрд. долара по текущи цени.
И сега сътрудничеството с продължава. По-конкретно, през 2015 г. Русия доставя на Ирак партида тежки реактивни оръдия TOS-1A "Solntsepak".
9. Южна Корея - 51.80 милиарда TIV
Южна Корея също е сред десетте най-големи вносители на въоръжение в света за посочения 67 годишен период.
Основният доставчик на оръжия за тази страна са Съединените щати - 80% от целия импорт. Втори по обем вносител на оръжие в Южна Корея е Германия с дял13%, а трета е Швеция с 2,2% от всички доставки.
Източник: iStock
10. Иран - 46.76 милиарда TIV
В продължение на дълго време Иран е бил подложен на санкции: страната е бе заподозряна в разработването на ядрени оръжия, поради което е било ся забранени доставките на оръжия от Запада.
Въпреки това в историческа перспектива страната е сред десетте най-големи вносители на оръжие в света.
11. САЩ - 45.31 милиарда TIV
Невероятно е да виждаме САЩ в този рейтинг, защото страната е най-големят производител и износител на оръжия в света.
Но въпреки това САЩ са и сред най-големите вносители на такава продукция в света, разнообразна база доставчици.
През 2007-2011 г., например САЩ да купили оръжия от 15 държави, като нито една от тях няма дял в доставките по-голям от 20 на сто. Става дума главно са оръжейни системи, използвани във военните операции в Афганистан и Ирак.
12. Израел - 43.21 милиарда TIV
Въпреки че Израел е един от най-големите вносители на оръжие, три израелски компании са част от стоте най-големи производители на оръжие в света.