Повишава се интересът към търсенето на злато у нас. В това отношение ценният метал бележи ръст от 1 до 2 на сто, но процентът не отчита особена разлика от миналогодишните стойности. Това коментира за Money.bg анализаторът от Tavex Димо Стефанов.
Наравно с това от началото на годината цената на златото върви нагоре. След резкия спад през миналата седмица, когато жълтият метал поевтиня с 5 на сто, вчера златото се покачи с около 2-3 процента след промяната на лихвения процент от страна на Фед.
Според експерта най-голямо значение при движещите сили за цената на златото има монетарната политика на САЩ и какво се случва отвъд Океана, тъй като почти всички сделки се котират в долари.
По думите на анализатора златото по-скоро не се подценява като актив у нас, като причината се крие в това, че българите са преживели няколко банкови кризи и хиперинфлация и под една или друга форма са свикнали да инвестират в злато.
Все повече от инвеститорите се насочват към по-модерни продукти като кюлчета и монети, които са от световно известни рафинерии, за сметка на влагащите в исторически монети.
На този фон всички други ценни метали гравитират около цената на златото, тъй като то се възприема от пазара като финансов актив, не само като суровина.
Така например когато златото се качва, обикновено среброто също тръгва нагоре, но с малко по-високи темпове, каквато беше ситуацията от началото на годината, коментира анализаторът.
Въпреки че в началото на март стойността на биткойна за пръв път изпревари цената на златото, виртуалната валута не би могла да успее да измести златото като сигурен актив.
"Това, което се случва в момента, е че цената на биткойна се качва спрямо останалите активи в икономиката. Със сигурност има много хора, които го смятат за някаква алтернатива", коментира експертът.
"Най-вероятно има доста голяма маса от инвеститори, които са в този пазар единствено с цел спекулация, че цената ще се покачва все повече и повече", допълва експертът.