Александър Болшунов се доказа като един от най-великите спортисти на олимпийски игри. Руснакът спечели масовия старт в ски бягането, печелейки третото си злато в Пекин и общо пети медал от най-висшия спортен форум. Той има отличия във всички олимпийски състезания, в които е участвал.

Класиката не бе в стандартния си вид заради студеното време и силния вятър в китайската столица и бе намалена - от 50 км на 28.4 км. Температурата на въздуха бе -16 градуса, а ураганният вятър достигаше до 4,44 метра в секунда.

Норвегия счупи редкорда за златни медали в рамките на една Олимпиада

Очакваше се

25-годишният Болшунов финишира за 1:11:32.7 час с 5.5 секунди пред сънародника си Иван Якимушкин. Трети остана норвежецът Симен Хегстад Крюгер - на 7 секунди от победителя.

"Дали съм кралят на ските? Не мисля. Метеорологичните условия днес бяха на ръба, можеше да се състезаваме и на 50 км. Но въпреки всичко успях да спечеля и съм много щастлив, защото това е наистина феноменален резултат. Медалът е за рождения ден на съпругата ми Аня", щастлив бе шампионът след финала.