"Топспорт" продължава поредицата "Хроника на падението", посветена на затриването на клубове с традиции или поне с проблясъци у нас и в Европа. След като проследихме зенита и залеза на Беласица (Петрич), Марица (Пловдив), Нефтохимик (Бургас), Спартак (Плевен), Септември (София), Волов (Шумен), Хебър (Пазарджик) и Локомотив (Горна Оряховица), през уикенда започнахме трилогията за Янтра.

Днес завършваме частта за габровския футбол, който посрещна 90-ата си годишнина с живуркане в Северозападната "В" група.

След изхвърлянето от "А" група през 1993-а - заради опита за подкупване на футболисти на Берое, габровският клуб маха компрометираното от арестувания президент Дарин Цокев име Янтра и си връща старото - Чардафон. Именно така тимът се състезава в Северната "Б" група за сезон 1994/95, като завършва на 6-ото място с 49 т. Тогава в елита влизат варненският Спартак и Българският Нотингам - Раковски (Русе), който взема на един дъх пътя от Окръжните групи до топдивизията на България.

Чардафон обаче оставя изключително приятни впечатления под ръководството на френския възпитаник Пламен Марков. Всъщност той е от Севлиево, но в Габрово получава треньорската легитимация. В тима отново е вече възмъжалият Здравко Лазаров, който след половин сезон в Локомотив от гара Септември във "В" група, се връща в Габрово и бележи 10 гола в 29 мача.

Именно Янтра се оказва трамплин за 37-годишния тогава Марков, който на 2 юни 1995-а поема любимия си ЦСКА. Както е известно, той е петкратен първенец на България с "армейците" като футболист, но тепърва ще се доказва като треньор на "Армията". Бъдещият национален селекционер извършва истинско габровско преселение в Борисовата градина, като взема със себе си в София и 19-годишния Здравко Електричката, както и две лета по-големия Мариян Германов-Мацата.

Вратар на "Армията" е и юношата на Янтра (Габрово) Петко Петков, който става шампион и носител на Купата на България през 1997-а под ръководството на Георги Василев.
Но да оставим Марков по неговия път и да се върнем на Габрово.

През следващия сезон - 1995/96, в единната "Б" група Чардафон финишира 10-и от 20-те тима с 53 т. - 16 победи, 5 ремита, 16 загуби, при голова разлика 37:32. През кампанията 1996/97 отборът дава заявка за значително пробуждане и завършва шести в "Б" група с 53 т., една по-малко от Хасково, но цели 9 след благоевградския Пирин, който е четвърти.

През тази кампания Здравко Лазаров, който отново си е в Габрово, вкарва 12 гола в 25 мача и следващия сезон вече е в пернишкия Миньор в "А" група. През 1997/98 Чардафон е седми с 49 т., две по-малко от 6-ия Хасково.

Преди 10 г. Янтра пропада още надолу - във "В" група, след като завършва на 14-ото място в "Б" група и е един от четирите тима, които изхвърчат от втората дивизия заедно с Димитровград, софийския Академик и сливенския хибрид Олимпик-Хаджи Димитър.
Първата кампания в Северозападната "В" група (1999/2000) е ужасяваща - 12-о място.

Втората - 2000/2001, е малко по-обнадеждаваща - 8-а позиция. През кампанията 2001/2002 габровският футбол най-после се добира до шанса да играе отново при професионалистите. Отборът пак се казва Янтра. Габровци стават втори в Северозападната "В" група с 62 т. и добиват правото да играят на бараж за попълване на състава на "Б" групата. Янтра бие Шумен с 2:0 в плейофния мач.

Всъщност 2002-а е паметна за най-новата история на габровския футбол. Отборът печели единствената си засега купа - тази на аматьорската футболна лига. Трофеят се разиграва от тимовете от третия ешелон и Областните групи.

На финала на 23 май 2002-а, който се играе пред 175 зрители на стадиона на Славия в столичния квартал "Овча купел", габровци бият смолянския Родопа, който е тръгнал нагоре към професионалния футбол. Още "от съблекалнята" се разписва Ивелин Драшков,
известен като Доктора. Той открива резултата в 7-ата минута. В третата минута на продължението на редовните 90 мин Янтра вкарва още едно попадение чрез Митов, за да фиксира крайния резултат 2:0.

През кампанията 2002/03 Янтра завършва на 9-о място в "Б" групата с равни точки с осмия Сокол (Марково) - по 40. През лятото на 2003-а обаче идва новият шамар - Янтра обявява фалит и се оттегля от участие в "Б" групата. Мястото е заето от Шумен, който е победен от габровци година по-рано в баража.

Много от футболистите се разбягват. Така например споменатият Ивелин Драшков, който си е от Габрово, избира да вкарва голове за регионалния конкурент Локомотив (Дряново).
Два сезона са нужни на Янтра, за да се върне във втория ешелон. Това става през лятото на 2005-а, когато габровци печелят Северозападната "В" група.

Отборът обаче се задържа само един сезон при професионалистите. Янтра завършва точно под чертата на изпадащите от Западната "Б" група с 22 т. - 5 победи, 7 ремита и 14 загуби, при голова разлика 23:52. Само с две точки повече се спасява пернишкият Миньор.
Абсолютно същото упражнение се повтаря в следващите два сезона.

През 2006/2007 Янтра е на върха в Северозападната "В" група с 3 точки пред врачанския Ботев. Миналата година обаче финишът за сезон 2007/08 в Западната "Б" група е отново 13-а позиция. Борбата с Чавдар (Бяла Слатина) е инфарктна. В крайна сметка Янтра завършва под чертата само с една точка по-малко от белослатинци - 24 срещу 25. В последния кръг Янтра бие 1:0 Спортист (Своге) у дома, но в същото време чавдарци побеждават със същия резултат софийския Академик.

По ирония на съдбата през последния уикенд Янтра падна тъкмо от Чавдар (Бяла Слатина) в 9-ия кръг от настоящия сезон на Северозападната "В" група. В момента габровци заемат 8-ото място в таблицата от 15-те отбора с 12 точки. И се надяват, че първенството е достатъчно дълго, за да могат да се намесят в битката за първото място...

ОЧАКВАЙТЕ ТОЗИ УИКЕНД:
Как кометата от 40-те години Бдин захрани София през 90-те и угасна