"Топспорт" продължава рубриката си "Хроника на падението", която проследява пропадането на клубове с традиции или поне проблясъци в родния футбол. Вече проследихме зенита и залеза на Беласица (Петрич), Марица (Пловдив), Нефтохимик (Бургас), Спартак (Плевен), Септември (София), Хебър (Пазарджик), Янтра (Габрово), Волов (Шумен), Локомотив (Горна Оряховица), Бдин (Видин), Димитровград, Хасково, Велбъжд (Кюстендил), Чирпан, Марек, Миньор (Раднево) и Чепинец (Велинград). Днес оставаме на север, за да завършим трилогията, посветена на футбола в Тетевен.
Във вчерашния ни брой стана въпрос за историческия първи престой на Тетевен в "А" група, когато на стадион "Георги Бенковски" бяха взети скалповете на четири тима, ставали преди или впоследствие шампиони на България. Това са Левски, софийският и пловдивският Локомотив и Етър. 0:0 пък бе резултатът срещу ЦСКА, в който през пролетта на 1998-а играеха четвъртите в света Христо Стоичков, Трифон Иванов, Емил Костадинов и Бончо Генчев.
Въпреки че превръщат Тетевен в почти непревземаема крепост, футболистите на Олимпик остават под чертата и се върнаха в "Б" група. Изгнанието в единната втора дивизия обаче продължава само един сезон. Тъкмо по време на кампанията 1998/1999 Олимпик (Галата) мести седалището си в Тетевен.
Така тази година градът чества 10-годишния си юбилей от официалното влизане в българския футболен елит. Правото да бъде пълноправен член на "А" група Олимпик (Тетевен) извоюва като трети в "Б" групата с 62 точки, колкото има и вторият Беласица (Петрич) и с четири по-малко от първия - бургаския Черноморец. С една точка от тетевенци е изпреварен пловдивският Марица.
През лятото на 99-а обаче следват нови събития. С Олимпик (Тетевен) е извършено поредното обединение - този път с Берое (Стара Загора). Така на картата на българския футбол се появява екзотичното "футболно животно" Олимпик-Берое. Седалището на клуба остава в Тетевен, но мачовете се играят на другия край на България - в Стара Загора.
В онзи момент старозагорският футбол се намира на дъното. Година по-рано Берое е изпаднал в "А" Окръжната група и съществува разкол. Отделил се е отбор Берое 2000 (той просъществува до 2001-а). Така в Стара Загора отново се играе футбол от "А" група благодарение на Станислав Танев, който вече е силният човек на показ в Тетевен, макар и да продължава да действа в тандем със Страхил Димчев.
Та този тим - Олимпик-Берое, завършва на критичното 13-о място в крайното подреждане на "А" група за сезон 1999/2000. Тази позиция, точно над чертата на изпадналите Беласица, Пирин (Благоевград) и Шумен, праща на бараж. Съперник е вторият в "Б" група Спартак (Плевен).
Кървавият двубой на 14 юни е на стадион "Славия" в столичния квартал "Овча купел". Олимпик-Берое надделява с 2:0, като в състава на плевенчани личи такова име в родния футбол като Георги Йорданов-Ламята. Това обаче е пирова победа за Тетевен. Преди сезон 2000/2001 Берое маха "приставката" Олимпик и знаменитият отбор от Стара Загора се възражда окончателно.
Същевременно в Тетевен е създаден нов клуб с името Олимпик. Той започва да играе във "В" група. През 2002 г. Олимпик завършва на първо място в Северозападната "В" група и се класира за "Б" група. И тимът се представя повече от достойно - десето място в таблицата на 16-те тима за кампанията 2002/2003.
Тетевенци, вече абсолютно самостоятелни, завършват с 38 точки, събрани от 11 победи, 5 ремита и 14 поражения, при голова разлика 47:54. Но това събуждане всъщност бележи края. Преди началото на следващия сезон Олимпик (Тетевен) се отказва от участие.
От 2005-а тимът играе в "А" Областна група Ловеч. Сега обаче пак Страхил Димчев е в основата на нов път нагоре. Пред завършване е уникален спортен комплекс, чийто проект и строеж е осъществен от бизнесмена. Той се казва, естествено, "Георги Бенковски".
Димчев е управител на съвместното дружество между общината и спортния клуб в града.
На мястото на сегашния стадион "Георги Бенковски" и намиращите се до него хотел и спортна зала ще бъдат издигнати нов хотелски комплекс с 60 стаи и девет луксозни апартамента, СПА център, възстановителен център, фитнес зали, сауни, тенискортове и тренировъчни игрища, ресторанти и всичко необходимо за подготовката на спортисти.
Самият стадион ще бъде запазен, но ще бъде сериозно реконструиран - с ново тревно покритие, нови седалки и административна сграда, както и тартанова писта за лека атлетика. Спортната зала ще бъде разширена и модернизирана. Тя ще е многофункционална, подходяща за професионални състезания по волейбол и баскетбол.
Специална зала ще има за борба, джудо, самбо, вдигане на тежести и други спортове на закрито. Базата ще се използва основно за подготовка на високоразредни спортисти, както и досега. В Тетевен редовно гостуват за лагери националните ни отбори по борба, самбо, вдигане на тежести, волейбол, както и наши футболни клубове. Което означава, че Тетевен вижда светлина в тунела...
ОЧАКВАЙТЕ ТОЗИ УИКЕНД: Как градът на бозата Радомир се прочу с футбола си още по царско време, а после се опъваше на грандовете