Спартак (Пд) чества 50 години от спечелването на своята шампионска титла. В момента отборът се намира Югоизточна "В" група, но това не пречи на привържениците на клуба да си припомнят златните времена от началото на 60-те години, когато "железните момчета" на Димитър Байкушев стават №1 в България.
През сезон 1962/1963 Спартак (Пд) печели 19 победи, 5 пъти завършва наравно и има 6 загуби с голова разлика 57:33, като изпреварва съгражданите си от Ботев (Пд) с 3 точки.
През този сезон Спартак (Пд) излъчва и голмайстора на първенството и това е Тодор Диев с 26 точни попадения.
„Триумф за пловдивския футбол", гърмят вестниците през шампионската 1963 година. След като Спартак печели първото място, Ботев - купата по спортсменство и сребърните медали, Диев става голмайстор на първенството, а нападението на спартаклии е най-резултатното у нас. Третият пловдивски тим - Локомотив, завършва на 7-о място в класирането, а журналистите кръщават Пловдив „новата футболна столица" на България.
В шампионския сезон 1962/1963 Спартак играе в състав:
Йордан Станков, Иван Иванов, Георги Ботев, Георги Статев, Георги Шерев, Божидар Митков, Тодор Диев, Димитър Димов, Атанас Манолов, Васил Стойнов, Атанас Хари Георгиев, Христо Дишков, Димитър Генов, Михаил Душев, Стоян Тодоров, Георги Лазаров, Тобия Момин и Цоньо Стойнов. Треньор е Димитър Байкушев.
raven
на 30.11.2013 в 19:22:08 #1Левски (Пловдив) - основан е през 1911 г. по идея на свещеника отец Карагьозов. ФК "Левски" съществува самостоятелно до края на 1923 г. когато се обединява с ФК "Рекорд" (основан през 1920 г. от отцепници от клубовете "Левски" и "Ботев") под името "Тракийска слава". ФК Победа Пловдив е създаден през 1915 г и е първият и единствен финалист в първото проведено държавното първенство през 1924-та година. В другия полуфинал Левски София завършва наравно с Владислав в София и реваншът по регламент трябва да се играе във Варна. Столичани обаче отказват да играят реванша там и след отказа на Владислав да се изиграе втори мач в София е прието несправедливото спрямо Победа решение шампионатът да не завърши. На 28 юни 1925 г. се обединява с Офицерски спортен клуб "Бенковски" в БП-25 (Пловдив). На 1 юли 1928 г. "Тракийска слава" се обединява с Бенковски-Победа 25 под името "Левски". На 28 юни 1929 в Шуменската бирария на Сточна гара се създава СК Шипка. През септември 1944 г. в Пловдив е създадено Народно физкултурно дружество "Септември", което е под прякото ръководство на Министерството на вътрешните работи и в основата му са бивши ръководители на СК Шипка. В края на 1944 г. ЖСК е обединен с Левски (Пловдив) под името „ЖСК-Левски. На мястото на игрище „Левски” е изграден първият стадион в Пловдив, разполагащ с масивни трибуни. Той първоначално носи името „ЖСК-Левски“ или „БДЖ-Левски“.На 23 декември 1945 членовете на ЖСК-Левски отхвърлят предложението на новите членове от ЖСК Пловдив да променят името на Локомотив Пловдив , след което железничарите напускат дружеството и отново е върнато старото име Левски Пловдив, а стадионът остава за Локомотив. Oще през същата 1945 г. се обединява с Народно Физкултурно дружество (НФД) "Септември" под името НФД "Левски". На 15 октомври 1947 г. следва ново сливане, този път с НФД Ударник под името Левски-Ударник. След месец следва нова промяна в името на футболния клуб. Новото име е Спартак — утвърдено на 15 ноември 1947 г. и запазено до днес. Това се счита и за рождената дата на клуба.