Утре се навършват точно 15 години от първия мач на българския национален отбор на световното първенство в САЩ.

Четвъртото място в света на непозналия дотогава победа на финали балкански тим мина като метеорит през джоба на ФИФА. То в крайна сметка промени целия световен футболен ред.

Тръгвайки по стъпките на Пеневата чета на американска земя, туристът трябва да мине през свети места като Чикаго, Далас и Ню Йорк.

Наказателната експедиция по този маршрут доведе до разгром над Гърция, победа над Мексико и низвергване на световните шампиони Аржентина и Германия. Отзвукът от нея по света бе толкова оглушителен, че би могъл да се сравни само с пукота на черешово топче.

Футболните чиновници така се стреснаха, че назначиха за свирчо на полуфинала ни срещу Италия българоубиеца Жоел Киню. И когато четата зина да лапне жабарите като ордьовър преди финала с Бразилия, Киню въведе ред в резултата. Така ФИФА не допусна за първи път след 1962 г. до финала да стигне някой натрапник като Чехословакия.

Причините за съдийската победа над Пеневата чета в мача с Италия, бяха чисто икономически. Колкото и да си деряха гърлата българските запалянковци, те нямаше да докарат на домакините и на ФИФА никакви приходи. А и българите ограничиха присъствието си в САЩ само до единични участия в няколко много силни финансово агитки.

Докато загубите от Пеневата чета бяха съизмерими с фалита на "Енрон". Първо в последната възможна секунда на квалификациите четата анулира билетите за САЩ на "петлите" и десетки хиляди френски запалянковци си отмениха резервациите. После в групата бихме 2:0 Аржентина и я пратихме уж на по-лекото - срещу Румъния, вместо срещу италианците. Гаучосите обаче бяха опукани от мамалигарите 2:3.

Последва героичен мач на четата с Мексико, спечелен с дузпи, след който рояците мексикански запалянковци в САЩ се изнизаха безславно през южната им граница. Тук вече от десетки милиони, загубите за ФИФА и организаторите скочиха на стотици милиони. След този мач четата налетя на Германия, още актуален първенец на планетата, и дрънна и него.

Немското отпадане смени паниката от българите във ФИФА с ням ужас. Немците са най-платежоспособната туристическа раса в света и ранното оттегляне на запалянковците им в комбинация с липсата на французи и англичани отвори озонова дупка в целия финансов разчет за финалите.

А и като отбор българите бяха чиста антиреклама на футбола. Вместо да треперят преди сблъсъка с Германия, те се излежаваха до басейна, плацикаха се в разрез с всички норми за образцовото възстановяване и отправяха заплахи на тайнствения си език: айн, цу цвай, цу дрън!

След световното в САЩ ФИФА създаде образцова организация в жребия и назначаването на съдии. Бронзовите медали за България от САЩ я светнаха за две неща.

Първо, че няма как да бъде пренебрегван балканският футбол, тъй като все повече тъмни балкански субекти ритат в най-добрите европейски клубове. И второ, че ако не бъдат спрени навреме, тези субекти ще доведат организаторите на световни първенства, а оттам и ФИФА, до фалит.

На следващите първенства Хърватия и Турция да също бяха спирани свовременно, стигайки до бронз. Само УЕФА проспа европейската титла на Гърция през 2004 г., но вината за това бе на португалците, които загубиха и на старта с 1:2, и на финала с 0:1.

Така цели 15 години по-късно сухото и горещо американско лято още държи влага на разпоредителите със световния футболен климат.