Дори и да нямат отбор в професионалния футбол от години, кюстендилските фенове определено са късметлии заради възможността си да гледат на живо родните грандове в града си. Причината- от месеци наред стадион "Осогово" в града е предпочитан за мачове от "А" група.
Преди две години общинската управа се напъна и направи терен и стадион, отговарящи на условията на БФС за провеждането на срещи от "А" група, в което вложи около 200 000 лв. Сега всички отбори, които бъдат наказани или имат нередности с терените и стадионите, заявяват желание да провеждат мачовете си в града под Хисарлъка.
"Всички, които идват тук, са с прекрасни впечатления от съоръжението.
Надяваме се, че в бъдеще Кюстендил ще има футболен отбор, който също ще провежда срещите си тук, първо в "Б", а после и в "А" група", казва шефът на общинското предприятие "Спортни имоти и съоръжения" Васил Гигов.
Макар в града цар футбол да е на голяма почит, Кюстендил изпадна от професионалния футбол, след като покойния Георги Илиев се оттегли и премести тима в Пловдив. Впоследствие местният общественик Валери Ненов поддържаше отбора, но сега "Велбъжд" е чак във "В" група.
"Теренът ни е в превъзходно състояние, но за поддръжката му се изискват много труд и средства. Ако не се поддържа едно нещо, то просто се разсипва. Фирмата, която се грижи за терена е най- добрата в България. При проблем идва и го отстранява на момента", казват от общинското предприятие. То се издържа със собствения си бюджет. "Всичко е с наши средства и с наша работа", казват оттам.
Крак в това Кюстендил да стане футболната столица на Югозапада повлече пернишкият "Миньор". Те първи приеха домакинство в Кюстендил, а причината беше нелицензираният им стадион в Перник. Малко след тях "Пирин" също си заплюха кюстендилското съоръжение за домакинските мачове заради ремонт на стадиона си, а и явно заради това, че в Кюстендил просто им върви. На "Осогово" "Пирин" почти не познава поражение, с изключение на една загуба от "Левски" в 12- ия кръг миналата година.
Амбциите за кюстендилския стадион обаче не спират дотук. Общинското предприятие "Спортни имоти и съоръжения" е кандидатствало пред спортното министерство с проект на стойност 1,8 млн. лв. за подобряване на базата.
"Очакваме министър Свилен Нейков в Кюстендил, за да се запознае на място със съоръжението. Поканили сме го да открие и една нова придобивка за стадиона, която ще е единствена в региона", обясниха от общинското предприятие. Самият проект предвижда няколко етапа. Сред тях са ремонт на пистата съгласно изискванията на федерацията по лека атлетика и смяна на покритието й. Тя е единствена в България с изискуемата дължина. Предвижда се и цялостна подмяна на седалките.
В проекта има заложено и създаване на изкуствено многофункционално игрище по футбол с размери на професионално над стадиона, нова писта за лека атлетика, игрище за гюле и диск, два тенис корта, нови съблекални, бани и тоалетни. В проекта е заложено и изграждане на осветление.
"Стане ли и това, почти вече може да кандидатстваме и за УЕФА", казва Васил Гигов.
"Има рискови мачове. Тогава има публика и отиват повече средства за охрана. Стремим се обаче да не допускаме инциденти", казват от общинското предприятие.
За всеки мач, съгласно решение на ОбС в Кюстендил, се плаща наем от 2000 лв. За домакинството на ЦСКА в сряда обаче в хазната са влезли и допълнителни 5000 лв. като дарение.
"Това си е и атракция за Кюстендил. Феновете със сигурност са доволни. Не трябва да пътуват, отборите им идват на крак и гледат добър футбол. Играят ли грандовете, само от Кюстендил се събира публика от 2000 човека", казват от ръководството на спортното съоръжение. Самият стадион пък има 10 000 седящи места.
"Идват ли гости, феновете им остават в Кюстендил, хранят се, а в града влизат нови средства", изчисляват още оттам.
Предвижда се в бъдеще общинското предприятие "Ученическо хранене" да предлага на феновете и дребни лакомства при влизането им на стадиона, от което отново да има постъпления в общинската хазна. За миналата година от ползване на терена за футболни срещи и тренировки и ползване на спортните зали в хазната са влезли 19 474 лв., показва отчетът на дружеството.Отделно за ползване на услуги в центъра за възстановяване и рекреация в града и тенис корта са дошли 24 297 лв.