Не три, а осем са отборите, които са укрили данъци в размер на осем милиона лева. Това разкри в сутрешния блок на телевизия bTV шефът на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов. Информацията за това излезе още през миналата седмица като първоначално се смяташе, че става дума само за един клуб. Вчера телевизия Канал 3 съобщи, че става дума за пловдивските клубове и ЦСКА.

Днес Стефанов уточни, че ревизията на клубовете е приключила. Именно тя е показала, че въпросните отбори осигуряват състезателите си на минималната работна заплата, въпреки че те взимат доста по-големи суми. Данни за останалите отбори все още няма, тъй като за тях не са открити анексите с реална получаваната сума от футболистите.

Според шефът на НАП ситуацията в българския футбол е много сериозна и още днес той ще запознае със своя доклад председателя на комисията по борба с корупция в парламента Яне Янев. С резултатите от ревизията е наясно и премиерът Бойко Борисов.

Той обеща, че ревизиите на останалите клубове ще продължат и призова за сътрудничество, ако някой има информация. Освен това в скоро време започват по-задълбочени проверки на президенти и футболисти.

„Темата за футбола беше разисквана, аз съм подготвил доклад, който ще внеса към председателя по корупция Яне Янев. Запознах премиера с ревизията на клубовете и той не беше озадачен от това, то е обществена тайна, че българските клубове не си плащат данъците в пълния им размер", заяви Стефанов.

„След скандала с отнемането на лиценза на ЦСКА и достатъчно други сигнали, с прокуратурата започнахме разследване. Към днешна дата то е приключено. Резултатите са - 8 милиона укрити данъци и към 4 милиона неправилно приспадната загуба", призна шефът на НАП в предаването на bTV.

„Футболистите се осигуряват на минимална заплата, а в анексите пишат реалните цифри, които получават. Те са различни - 10, 15, 20 хиляди. Тези анекси ги намерихме само при няколко отбора - 7 или 8, но останалите отбори не трябва да се успокояват".

Относно укритите данъци от отделните отбори, Стефанов разкри конкретни суми, но не пожела да каже имената на задлъжнелите клубове: „Един отбор има два милиона, три имат над 1 милион, един над 500 хиляди, един над 100 хиляди. За всички останалите не сме намерили анекси, които да ни помогнат".

„Случайно намерихме тези анекси, в документите на БФС. Те трябва да са в Дисциплинарната комисия, така че призоваваме да ни се дадат. Отделно получихме от някои фенклубове".

„Господин Янев доведе фенклуба на Ботев при мен и те дадоха анекса, това е така. В хода на ревизиите призовахме футболистите да си кажат заплатата, но никой не го направи. Приканихме всички до един футболисти да попълнят декларации и да кажат, колко взимат, а в няколко клубове всички декларации бяха с еднакъв почерк. От БФС също не получихме информация. Така че призоваваме всеки, който има информация да я предаде", обясни Стефанов. Той сподели, че най-голямата разлика между обявената заплата и реално получаваната сума е от 220 лева до 12000 долара".

„Сътрудничели сме си тясно с Прокуратурата, с г-н Роман Василев работихме за софийските клубове. Досега гледахме клубовете, а сега се насочваме към президенти и футболисти. При всички положения собствениците ще бъдат проверявани. В момента разследваме един известен президент", допълни Стефанов, като отново отказа да назове име.