Ако някой си мисли, че събитията в българския футбол са необичайни, сериозно се е объркал. Прекратеното пловдивско дерби Локомотив - Ботев очевидно бе провокация към боса на клуба Коко Динев. Но подобни войни между фенове и собственици тлеят и се разгарят на стотици места. И някои са наистина войни, като не се ограничават с малки материални и морални щети. Има смъртни заплахи и непримиримост до гроб.

Да си припомним само няколко събития от последното десетилетие. Феновете на "Ливърпул" доскоро се намираха в "стогодишна война" с американските собственици Джордж Жилет и Том Хикс.

Група най-ревностни привърженици на Юнайтед в знак на протест срещу фамилия Глейзър, която владее техния любим клуб, дори се отцепи и направи свой автентичен проект. След уволнението на Дейвид Мойс бойните действия ще бъдат възобновени с нова сила.

В Барселона най-горещите фенове от "Синия слон" отровиха живота на бившия президент Жоао Лапорта и го отказаха от властта.

В Рома напрежението по оста "Курва Суд" (б.а. - Южната трибуна с агитката) и собственика дълго бе на живот и смърт. Долу-горе същото е положението в Лацио. В Неапол само при споменаването на името на бившия президент Ферлайно може да си изядеш пердаха.

Дори в спокойна Фландрия привърженици на Стандарт организираха масов протестен митинг против управлението на клуба. Поне в една дузина английски клубове непримиримостта между фенове и ръководство е без изход.

Следват обаче най-актуалните десет войни "фенове - собственици".

Най-близо до примера с България е положението на собственика на "Нюкасъл" Майк Ашли, който от години води битка с феновете на отбора на северния град.

Ашли е на всеки мач с черно-бяло шалче и изслушва пълната програма на недоволните фенове. Не е чудно - тимът стигна дори до изпадане през 2009-а. Няма изгледи феновете да мирясат, те нахлуваха на терена и прекратиха дербито със "Съндърланд" (0:3). На двубоя с "Кардиф" през миналата седмица 50 000 напуснаха масово трибуните в 69-ата минута - протест срещу Ашли. "Нюкасъл" е 9-и в момента, но има поредния си невзрачен сезон.

Още един краен пример идва от другия края на света с адрес Сянтяго - Чили, и местният колос "Коло Коло", който между другото неслучайно носи името на митичен вожд на индианското племе мапуче.

Явно ДНК-то на мапуче е закодирано в гените на сегашните фенове, които преди няколко месеца произнесоха смъртна присъда на управлението на клуба, сред което е и легендата Артуро Салах. Грандът "Коло Коло" е осми в класирането, а титлата не е печелил от години. Нищо чудно, че ултрасите са непримирими.

В Испания също се случват неприятности за собствениците и в последно време на "топа на устата" е собственикът на "Сарагоса" Агапито Иглесиас. Към огромните му проблеми с данъчните се прибавят и постоянните хули, отправяни му от феновете. Според тях мястото на "Сарагоса" не е във втората дивизия на испанския футбол. А там тимът дори е на срамното 14-о място и по-близо до изпадащите, отколкото до промоция.

Ситуацията в "Динамо" (Загреб) е достойна за мафиотски филм. Тамошният силен човек Зоран Мамич се намира в нещо като сталинградска епопея с "Блу бойс"- агитката на "Динамо". Гониха го от ложите, нападаха колата му...

Куриозен факт е, че на едно от дербитата с кръвния враг "Хайдук" (Сплит) двете агитки се бяха обединили и пееха и скандираха против Мамич с надслова "Не, на корупцията и мафията във футбола". Както се вижда, нашите фенове доста изостават. Ръководството на "Динамо" отказва дори билети за гостувания, за да се предпази от хулигански акции. Те целят да докарат глоба на клуба и да бръкнат в джоба на Мамич.

Изключително горещите фенове на френския "Ланс" в последно време изразяват все по-бурно неприязън срещу Хафиз Мамедов, азербайджанец, който притежава клуба. "Ланс" продава най-добрите си футболисти и не купува звезди, както го правят в "Монако". И съответно тъне във втора дивизия въпреки славната история на клуба (сега се борят за връщане в елита).

Дългогодишна, напоителна война водят и феновете на шотландския "Хартс" срещу собственика Владимир Романов. А беше време, когато нещата вървяха великолепно, точно благодарение на парите на Романов. Куриозно, бяха привлечени 10 футболисти от родната му Литва. Треньор бе и българинът Ангел Червенков. Днес "Хартс" е в администрация и отпадна още по Нова година във второто ниво на Шотландия.

При феновете на "Шанхай Шенхуа" недоволството е по-скоро естетическо. Те не искат името им да се променя, както и емблемата. Тези неща са от огромно значение и затова протестът им е много масов. Не е проблем, че отборът е девети и в средата на таблицата в Китай.

Когато "сините" се превърнат в "червени"

Непримиримостта на привържениците на "Кардиф" срещу собственика от Малайзия Винсент Тан (долу) е пример колко бързо се изминава пътят от "Осанна" до "Разпни го". Преди една година Тан бе носен от народната любов, днес е обявен за гробокопач на "Кардиф".

Азиатският богаташ промени цвета на клуба от син, с който уелсците играха 100 години, на червен. Бил по-популярен на неговия континент и щял да бъде актуален на пазара в Азия... Феновете обаче си ходят със сините шалчета и фланелки и пеят срещу Тан.
Противно на логиката в последните месеци феновете на "Хъл" скочиха срещу собственика Асем Алам. Тимът стигна финал за Купата на Англия, но Алам иска да преименува клуба на "Хъл Тайгърс" - нещо немислимо за агитката.

Привържениците на "Ковънтри" като протест срещу собствениците са без аналог в историята. Те отказаха да посещават новия модерен стадион "Рико", на което собствениците отвърнаха с преместване на отбора в Нортхемптън.
Сега феновете ходят само на гостуванията, а в Нортхемптън седят извън стадиона в протест.

Наскоро протеста им подкрепиха феновете на "Арсенал" по време на мача между двата отбора за Купата на Англия.

"Лаута" за втори път въстана срещу Динев

Агитката на "Локомотив" (Пд) за втори път въстава срещу Константин Динев. Сега протестите повтарят тези от лятото на 2012 г., когато босът си тръгна от клуба.

Тогава плакати и скандирания прогониха собственика, който каза, че кракът му повече няма да стъпи на "Лаута".

Но ето, че отново е там, а войната с феновете се повтаря, като този път се стигна дори до прекратяване на мача с "Ботев" в името на каузата на агитката.

През годините протести срещу босовете имаше в ЦСКА, като най-яростни бяха срещу управлението на "Титан". Те стигнаха кулминацията с атака срещу полицията след мача срещу "Рапид" (Виена) през 2010 г.

Не подминаха и "Левски", където и сега плакати атакуват ръководството на всеки домакински мач.

А градският съперник на "Локомотив" (Пд) е христоматиен пример в битките агитка - собственик. Близо десетилетие феновете на "Ботев" нападаха по всевъзможни начини боса Димитър Христолов на стадиона и извън него и накрая постигнаха своето - омразният им шеф бе натирен, а "Ботев" с нова регистрация върви амбициозно нагоре.