Традиционният бри­финг на президента на УЕФА Мишел Платини по случай официалното от­криване на новия сезон с жребия за групите на Шампионската лига пре­расна в грандиозна пре­сконференция. Французинът използва повода да обяви официално ре­шението си да не се кан­дидатира срещу Сеп Блатер за шеф на ФИФА. Дългоочакваната новина събра представители на всички световни медии в Монако и доминираше в продължилия точно 60 минути разговор на Пла­тини с журналисти. „Труд" е сред 54-те медии, които определят футболист №1 на Европа (б.р. - по една от страна) и бе сред привилегирова­ните за задаване на въ­прос. Първият на евро­пейския футбол направи малко „отклонения" по темата на деня, но не подмина успеха за бъл­гарския футбол с влиза­нето на наш тим в групите на Шампионската лига.


Какво мислите за класиралите се отбори в Шампионската лига, сред които през тази го­дина дебютанти са Лудогорец и Малмьо?

- Парите от телеви­зионните права в Бълга­рия и Кипър са много по-малко от тези във Фран­ция например. Но тези две страни класираха от­бор за групите, докато моята Франция, разпо­лагаща с много по-голям финансов ресурс, успя да лансира само два тима (ПСЖи Монако). И лично мен ме боли за моята страна. Ние, фран­цузите, имаме по-високо мнение за себе си, откол­кото за другите. Но защо за финали се класират Севиля и Челси, а не ние? Френският футбол губи позиции и трябва да се събуди. А колкото до предстоящата Шам­пионска лига - сигурен съм, че пак ще гледаме страхотен футбол.

По ваша идея Евро 2020 ще се играе в гра­дове от различни стра­ни. Какви са шансовете на държави с по-малки финансови възможно­сти като България да вземат домакинство?

- Вижте, аз опитвам да фаворитизирам малките. Давам възможност на държави с по един хубав стадион по­не веднъж да ор­ганизират голе­ми мачове. Имаме 19 кан­дидатури. От тях 13 ще спечелят, само 6 няма да полу­чат нищо. Това е макси­малното, което мога да направя, за да подпомог­на по-слабите. Всичко друго зависи от тях. Зна­ят регламента за канди­датстване и изисквания­та за стадионите. Колко­то повече работят, толко­ва по-големи са шансовете им, защото на­ближава денят, когато ще направим избора.

Защо решихте да не се кан­дидатирате за президент на ФИФА?

- Обявих пред колегите от нацио­налните федерации мое­то желание за нов ман­дат в УЕФА. Всички го­ворят за изборите във ФИФА през май, но преди това са изборите в УЕФА. Аз няма да се кандидати­рам за ФИФА. Сега не е моето време. Имаме големи проекти в УЕФА

Уплашихте ли се, че няма да победите Бла­тер?

- През 2007-а се състе­завах срещу Ленарт Йохансон. Не бе лесно да го победя. Беше въпрос за какво и за кого да работя. Избрах УЕФА. Мога да бия и Блатер. Надявам се, че някой ще се изправи срещу него, а не срещу мен в УЕФА (смее се).

Държите ли на крити­ките си към ФИФА?

- Разбира се! Хората в Изпълкома на ФИФА тряб­ва да имат по-голямо влия­ние, а не като овце да след­ват Блатер и той да взема сам всички решения.

Какво смятате за на­мерението на Блатер да намали квотата за евро­пейските отбори на све­товно за сметка на учас­тници от Азия и Африка?

- Ако иска да го направи, по-добре е да увеличи броя на финалистите. На Мондиал '96 участваха 15 отбора от Европа. През 2014-а бяха 13. Логично ли е, след като най-силният футбол, включително и шампио­нът, е в Европа? И 80 про­цента от футболистите на мондиала играят в Европа! Аз пък ще искам повече квоти за Европа! Вижте, Блатер свърши и добри не­ща, но той идва от админи­страцията, не от футбола. Не трябва повече да толе­рираме администраторите да стоят на върха на упра­влението. Така че Джани (обръща се нъм седящия до него генсек Джани Инфантино, б.р.), забрави за всякакви амбиции да ста­неш президент! (смее се)