И през новата 2010-а година "Топспорт" продължава рубриката си "Хроника на падението". Тя е посветена на отбори с традиции или поне проблясъци в родния футбол, намиращи се в момента не там, където заслужават. Вече проследихме зенита и залеза на Беласица (Петрич), Марица (Пловдив), Спартак (Плевен), Нефтохимик (Бургас), Волов (Шумен), Хебър (Пазарджик), Локомотив (Горна Оряховица), Бдин (Видин), Янтра (Габрово), Димитровград, Хасково, Велбъжд (Кюстендил), Марек, Чирпан, Миньор (Раднево), Чепинец (Велинград), Олимпик (Тетевен) и Струмска слава (Радомир). Днес се местим съвсем наблизо до последния град в нашия фокус, а именно - Перник.
Да, Миньор е в "А" група, направи изключително силна есен, удари първия Литекс и втория ЦСКА, и то на "Армията", и е шести с равни точки с шампиона Левски. Но има един друг отбор от Перник, който в края на миналия век прелетя като комета през "А" група, а след това бе взривен отвътре. Става въпрос за Металург.
Като че ни най-нормалното нещо е градът, който бе прочут с металургичния си комбинат "Георги Димитров", да има отбор с такова име. Металург е български футболен отбор от град Перник. Образуван е през 1957 г. от сливането на "Строител" (1951) и "Торпедо" (1953).
През 1955-а Торпедо влиза в Югозападната "Б" група. Както вече бе нееднократно споменато в рубриката ни "Хроника на падението", тогава има пет, а в един момент и седем подразделения на втория ешелон. Точно такъв е случаят с 1956-а, когато Торпедо завършва на четвъртото място в Югозападната "Б" група.
В следващия сезон - 1957 г., Торпедо (Димитрово, днес Перник) става Завод "Сталин", и влиза в състава на новата Южна "Б" група. Този тим завършва на 9-ото място с 29 т., колкото имат и 10-ият Локомотив (Стара Загора) и 11-ият Рилски спортист (Самоков). След края на сезона обаче Завод Сталин е изваден от групата от БСФС защото е в едно дружество с Миньор, който е в "А" група.
Металург се появява на футболната карта на България през 1963-а. Тогава тимът влиза в Южната "Б" група. И се представя съвсем достойно през кампанията 1963/1964 - осмо място с 34 точки, колкото и седмия Арда (Кърджали), на 8 от другия пернишки отбор - Миньор, който е трети.
Точно в този период в тима е една от бъдещите легенди на българския футбол - Кирил Ивков. През 60-а, когато тръгва кариерата му в Металург, той е само на 14 години. В родния си тим изкарва шест години - до 66-а, когато отива в Миньор. След още една година вече е в левски, където изкарва 11 години и взема 4 титли на България.
Със синия екип блестящият защитник стига до националния тим на България и става два пъти футболист №1 на България - за 1974-а и 1975-а.
Но да се върнем на Металург. През сезон 1964/1965 Металург откъсва Миньор с 5 точки и 7 места в класирането. "Металурзите" са четвърти с 39 т., на пет точки от първия Ботев (Бургас). Това е първият от двата поредни сезона, в които Борис Сергиев от Металург става голмайстор на Южната "Б" група.
През 1965 попаденията на звездата на металурзите е с 18 попадения. Толкова има и Георги Йорданов от градския враг Миньор. През 66-а събитията се повтарят едно към едно. Отново Сергиев и Йорданов са заедно на върха, този път с по един гол повече.
Борис Сергиев е със статута на жива легенда на Металург. Общо за тима той има 90 гола в 166 мача.
Всъщност сезон 1965/66 е ударен за пернишкия футбол. Миньор завършва първи в Южната "Б" група и влиза в елита, Металург е трети. 67-а заварва Металург на седмата позиция, а 68-а - на шестата. В хода на кампанията 1968/1969 Металург (Перник) се обединява със съгражданите си от Миньор.
Новият отбор приема името Кракра Пернишки (Перник), продължил в "А" РФГ с актива на Миньор. Резултатите на Металург от есенния полусезон са зачетени, а през пролетта на противниците му се присъждат служебни победи с по 3:0.
През сезон 1969/1970 обаче обединеният отбор на Перник изпада от "А" група. В "Б" група за кампанията 1970/1971 тимът е преименуван на Перник и завършва втори, но на цели 12 точки от победителя в Южната "Б" група - Берое, който се завръща в "А" група след административното изваждане заради безредиците на мача с перничани.
През 72-а обаче Перник се завръща в елита, като печели втората си дивизия с 50 точки, на 4 пред пловдивския Марица. Обединеният отбор запазва мястото си в елита през 73-а, като завършва на 14-ото място с 30 точки. Преди началото на сезон 1973/1974 Перник става само Миньор. Трябва да минат пет години, за да бъде забелязан отново Металург.
През 1979-а вторият тим в Перник влиза в "Б" група точно когато Миньор се качва в елита. Металург успява да запази мястото си във втория ешелон, като завършва точно над чертата на изпадащите - на 19-ото място.
"Упражнението" е повторено през 1980/1981 - Металург остава на 17-а позиция. През 1982-а обаче Металург е вече на дъното - на 22-ото място с 24 т. и изпада във "В" група. Само една година е нужна за връщането в Южната "Б" група.
Металург печели драматично квалификацията с Партизанин (Червен бряг) с 2:2 и 2:1. И през 84-а пак старата песен - последно 18-о място в Южната "Б" група. Този път са необходими 12 години за връщането във втория ешелон. През сезон 1995/1996 Металург влиза в единната "Б" група. И се качва на "британския асансьор от модела Нотингам" - само за един сезон успява да влезе в "А" група.
Металург завърши на "златното" трето място, което последно дава право на промоция. Само с една точка - 63 срещу 62 е изпреварен благоевградският Пирин. Първи е Литекс, а втори - Олимпик (Галата), за чието преместване в Тетевен вече стана въпрос. Така 40 г. след създаването си - през 97-а, Металург осъществява историческо самостоятелно влизане в "А" група.
ОЧАКВАЙТЕ УТРЕ: Как Металург тресна ЦСКА на "Българска армия" и продаде на "червените" бъдещия еврогерой Генчо Симеонов