Само за 48 часа футболна България вече е по-различна. "Бонвиванът" Николай Михайлов от Левски и "световнонеизвестният" Михаил Александров от ЦСКА най-изненадващо преминаха на митичния "Анфилд". Всъщност изненадата дойде както винаги за нас, българите. Оказа се, че игралият само 95 минути при "армейците" десен външен халф Александров е следен от скаути на Ливърпул от повече от година. А тезата, че в трансфера на Ники е забъркан само баща му Боби Михайлов със солидните си връзки в УЕФА, все повече отстъпва на заден план. Докато двамата бяха считани на родна земя като футболни аутсайдери, "наивни" скаути от английския гранд са следели техните изяви. И накрая отборът от града на Бийтълс подписа с младоците за три плюс две години.

В държава като Англия клуб от калибъра на Ливърпул едва ли може да си позволи да се лъже в качествата на двама никакви (според нашите стандарти) младежи и да им предлага такива договори. Че даже и треньор, взел с отбора си Шампионската лига като Рафа Бенитес, да казва на единия:"Вярвам във вратарските ти качества", а на другия: "Вкарвай голове за досегашния си тим и после те чакам отново тук." Както се казва - дипломация, дипломация от страна на Бенитес, ама чак пък толкова към разни младоци...

От 1 януари 2007 година ние сме вече де факто и де юре част от Европейския съюз. И заминаването на двамата младоци за митичния тим сигнализират две неща. Първото е, че от Ливърпул изплющяха страхотни шамари на Левски и ЦСКА, чиито шефове явно още си живеят в крепостна България. И изведнъж се усетиха, че трябва да обръщат внимание и на младите си футболисти, които досега бяха считани за втора категория. Новата ситуация показа, че това са най-златните ни кокошки
с оглед на перспектива.

Защото се разбра, че когато млад футболист не е подписал още със собствения си клуб, може да литне на Запад като свободен агент. И когато отиде там със свободен трансфер, от родния клуб ще могат да вземат само и единствено платена компенсация. Досега словосъчетанието "свободен агент" у нас се прилагаше единственоо към някой дрътляк, от когото може да се изстискат последни комисионни.

А сега какво стана. И на "Герена", и на "Армията" получиха житейски уроци. "Сините" ръководители след провала на "сина на татко" в мачовете с Вердер и с Черно море си мислеха, че Ники става само за "Син сити". Уж го подкрепяха, а всъщност къде деликатно, къде не, го бяха отписали за вратарския пост и за вратарската професия изобщо.

На "Армията" пък Мишо Александров изглеждаше поредният изгубен за футбола футболист. По закона на всемирната гадост, настанила се от години в Борисовата градина, щом си "червена" рожба, значи нямаш бъдеше. Не случайно Орлин Старокин, който бе открит от Димитър Якимов и бе избягал в Нефтохимик заедно с Владо Стоянов и Георги Божилов, реши да не се връща в собствения дом. Думите му бяха: "Какво като съм от ЦСКА. Там изобщо не се цени клубната принадлежност. Вижте какво стана с Герасим Заков, с Миро Манолов..."

Не случайно и самият Мишо каза: "Не желая да кретам тук. Искам да се развивам навън." Тези думи, изречени от момче, което още не е известно в квартала си, показа, че в ЦСКА има огромна пробойна в тази насока. Тя се знае. Нежеланието да се работи трайно с юношите на клуба от времето, когато си тръгна и последният мохикан Методи Деянов. Другата обща пробойна за ЦСКА и Левски е, че официалното ни влизане в Европейския съюз ни постави пред голата истина. От една страна за Англия вече няма нужда от 75 процента участия в националния тим, за да заиграеш там. Преди време Милен Петков не можа да отиде в Саутхямптън поради тази причина. Тепърва както в Щатите обират младите мозъци на света, така и футболна Европа ще прилапва футболни таланти. И вече такива като Ники и Мишо на по 18 и 19 години ще бъдат "възрастни".

Ще се взимат деца на по 10-12 години, които ще бъдат отглеждани по чуждите школи и клубове. И ако стават, ще играят на Запад в големите отбори. Ако не стават чак толкова - ще ни ги връщат. Само, че ще ни излизат през носа като прескъпи трансфери. Момченца, за които "сини" или "червени" ръководители не са се сещали. Или от който и да е друг отбор от България. Карали са ги да се возят в прашни изпочупени автобуси тип "случаен превоз" и да играят с различни окъсани чорапи, гащета и фланелки. Та такива наши деца със западно самочувствие ще ни бъдат връщани за много пари. По-рано се питахме кога ли нашите босове ще се чукнат по главите, че тук растат безплатни дарования. Точно влизането ни в Европейския съюз ще ги накара да се замислят за (не)забележимите си кадри, когато трябва да се бръкнат дълбоко в джобовете не за чужденци, а за порасналите българчета, отишли на Запад. За които не са се сещали дори и да ги подритнат, защото не са ги видели. Момче като Атанас Курдов се скъсва да вкара за юношите на Левски, но в мъжкия тим му намират място само в контроли. При условие, че в Левски за разлика от ЦСКА уж се държат по-добре със собствените си кадри.

И когато момчето преди да подпише, реши да ходи на проби в Тотнъм, за седем дни се вдигна вой до небесата. От "Герена" се сетиха, че ако го изпуснат, няма да могат да му вземат повече пари. Всъщност там не "подготвят" ли бъдещи Пелета.Май в ЦСКА са по-откровени в късогледството си, като ги гонят докато са млади. Докато при "сините" ги държат като ненужна вещ някъде в ъгъла и когато покажат качества, разбират, че са сбъркали с някакъв параграф в договора, както бе със Станислав Ангелов. Но сега, след като вече сме част от Евросъюза, тези юноши изобщо няма да чакат да станат като Пелето на години. Ще си търсят шанса още когато са в крехка и надеждна възраст. Откакто сме членове на европейския съюз от 1 януари 2007 година, много деца отиват на проби в чужди отбори. Освен специалистите кой от широката публика знае имената на родените през 1990 и 1991 година Росен Колев, Радослав Василев или Дейвид Пенчев. Или на Томислав Павлов, синат на Славчо Павлов, който потърси късмета си в Селтик.

За малкият син на Петър Курдов - Атанас вече споменахме. За да може тези деца да станат новите Бербатов, Мартин Петров и Стилян Петров, няма да има нужда да играят по един, два или три сезона в България. Или дори като суперталанта Бранимир Костадинов, който от януари 2006 година е в Хартс. Момчето премина през Септември, Славия, ЛАСК(Линц) и отиде в шотландския тим. Българският зрител много страда, когато види Бербо, Марто и Стенли да се връщат само за мачове на националния тим, защото не може да ги гледа в нашето първенство. Разбира се пред младите, които отлитат бързо, също ще предстои избор. Те ще се като нашите имигранти в чужбина.

Едни ще са доволни, че мият чинии, продават пици, или са пикола в големи хотели. Другите ще превземат университети, офиси или показват дарбата си на скулптори художници или режисьори. Същото ще е и с играчите. Двама заминаха за Ливърпул. Ако успеят, ще останат там. Ако нямат амбиция, пак ще играят в чужбина - в по-малки клубове, но за по-висок финансов стандарт. Все едно. Няма да ни радват тук.
Трансферът на Ники и Мишо в Ливърпул е част от големият шамар на правилата на Европейския съюз, който ще накара ръководителите в българския футбол да се грижат първо за младите. Босовете все повече ще трябва да се замислят къде растат природните им дарования, как да ги къткат. В противен случаи ЦСКА и Левски ще станат пристан на неуспели дърти западняци, свежи, но съмнителни бразилци и не толкова млади африканци. При такова предлагане публиката все повече ще намалява, защото по-добро нещо от родното няма. Примерът с Милан е показателен. Тифозите могат да прежалят и Шевченко и Кака, и Зеедорф, но такива като Тасоти, Барези, Малдини, Неста и Гатузо - никога!

Юноши, ходили на проби на Острова след 01.01.2007
Росен КОЛЕВ(1990)
ЦСКА, стопер.
На проби за 10 дни в Рединг и Страсбург.
Канят го през юли отново в Рединг
Томислав ПАВЛОВ(1991)
ЦСКА, халф
Халфът с прякор Професора е пред договор със Селтик
Радослав ВАСИЛЕВ (1990)
Славия, нападател
Участва с втория състав на Тотнъм
в турнир в Холандия преди 20 дни
Дейвид ПЕНЧЕВ (1991)
Славия, централен защитник
на проби в Тотнъм
Радослав МАРИНОВ(1991)
Славия, опорен халф
на проби в Тотнъм
Атанас КУРДОВ(1988)
Левски, нападател
Една седмица на проби в Тотнъм,
после на проби в Селтик