Нападателят Крум Бибишков, който в неделя подписа за 2,5 г. с Литекс, открито сподели, че завръщането му в България не може да се счита като крачка назад в кариерата му. Бъдещето обаче ще покаже дали 24-годишният таран е прав, защото традицията повелява българските футболисти да се провалят, след като отново се озоват в родната действителност.
Най-пресният пример за това е любимецът на сектор "Б" Георги Иванов. Гонзо бе в Рен, бе и в Турция. Видя много, игра малко... и все се озоваваше в Левски. При завръщанията си на "Герена" Иванов бе приеман като месия, но тотално разочарова.
Бибишков не е единственият, който през първите дни на 2007 г. предпочете да изостави чуждестранния си клуб заради оферта от роден отбор. Крум последва бранителя Йордан Петков, който се прибра от турския Самсунспор в Славия.
Над 50 родни играчи са се завръщали у нас след 2000 година, като едва някои от тях са успявали след това отново да заиграят зад граница. На очи се набива името на вратаря Здравко Здравков (на снимката вляво). Фози два пъти замина за чужбина след престой в България. Първо през 2002 г. стражът премина от Черно море в Истанбулспор, а през 2004 г. от Литекс в Ризеспор, където продължава да играе.
През 2006 година станахме свидетели на най-много завръщания от чуждестранен в роден клуб. Георги Иванов, Атанас Борносузов, Георги Марков, Иво Паргов, Александър Томаш и още няколко "гурбетчии" акостираха в "А" група, но едва ли можем да кажем, че някой от тях направи голяма крачка напред. Овации заслужава нападателят Иво Паргов, който бележи почти във всеки мач на своя Нафтекс и се утвърди като водещ реализатор не само в състава на Георги Василев, но и във втория ни ешелон.
Като стана дума за Георги Иванов (на снимката вдясно), той е единственият, който три пъти излиза в чужбина от 2002 година насам. Първо премина в Рен за бомбастичните 4,1 млн. долара. После в Турция, а сега поема към Кипър. Както при първото, така и при второто си прибиране у нас той не можа да се наложи. Гонзо не бе онзи таран, познат на феновете, преди да поеме за сефте в странство.
Голяма част от играчите на възраст, които изкараха не малко години зад граница, логично предпочетоха да завършат кариерата си в родни тимчета. Примери за това са Димчо Беляков, който сега подритва в лидера на Югоизточната "В" група Брестник. Преминалият през ЦСКА Адалберт Зафиров пък носи екипа на Велбъжд (Кн), докато игралият в китайския шампионат Методи Стойнев обмисля вариант да приеме оферта от Кувейт.
През 2001 г. изключително интересно начинание предприеха двама родни футболисти. Алексей Дионисиев и Георги Георгиев облякоха екипа на националния отбор на Узбекистан. По-късно се завърнаха в родни клубове, а днес Гошо е състезател на втородивизионния Калиакра.
Интересно е дали Бибишков ще успее да се наложи в Литекс и евентуално след сезон-два отново да премине в чуждестранен клуб. Нещо, което рядко се случва на завърналите се родни футболисти.
Anarion
на 10.01.2007 в 12:13:53 #3Е не знам какво му е било различното на Гонзо след като се върна от чужбина (първия път),след като почти без подготовка го набута на 4Славия4"-Прага и "Ливърпул".
Тудор
на 09.01.2007 в 09:34:44 #2Да, определено има талант момчето. Не може да минеш пред отбори като Байерн, Маритимо и да го нямаш.
semiramida
на 09.01.2007 в 00:45:59 #1според мен Бибишков ще се наложи без проблем в Литекс