Кризата оглозга и заплатите в "А" група. Само Лудогорец се къпе в пачки. Дори ЦСКА и Левски свиха бюджета за възнаграждения, а в най-скромните клубове от елита нерядко парите не стигат дори и само за прехрана на семейството.

В Разград са темерути по отношение на заплати, затова информацията е тип "говори се". Та говори се, че в Разград работи най-скъпоплатеният в "А" група - румънецът Козмин Моци прибира 27 хиляди евро на месец. Има друг с 25 хил.. Няколко с 20 хил. И няколко с 15 хил., колкото е таванът във втория по заплати у нас Левски.

Най-едрите пари при шампиона обират чужденците, българите по принцип са на кота до 15 000 евро.

Лудогорец печели с нокаут финансовата битка. И въпреки това двете титли се крепяха само на 1 гол в последния кръг. Основно затова уволниха Ивайло Петев.

Калибърът на заплатите си има значение, но често определящ е броят на играчите. Лудогорец е съставен от 24-ма с професионални договори. Докато Левски до привличането на Мирослав Иванов, Алекс Перес, Димитър Макриев, Горан Блажевич и Ларсен Туре през септември имаше едва 15.

В Разград
бюджетът

за възнаграждения изглежда между 300 и 400 хиляди евро на месец, което прави над 3,6 милиона на година. Е, това е 1/5 от новата заплата на Кристиано Роналдо, обаче той отдавна не излиза от Шампионската лига, а ние не влизаме.

Към 300 000 евро на месец раздаваше и Левски за заплати преди година. Но през 2013-а посвиха парите. Както казва Тодор Батков: "Не печатам пари, не продавам наркотици, не въртя контрабанда. Да, криза има, и тя е световна".

През лятото на 2012-а "синият" председател Иво Тонев обяви - без имена - 2 заплати по 15 500 евро в клуба, 3 по 12 500 и 4 по 10 хил., другите вземаха по-малко. Шефът хитро подреди в текста да бъде обявено, че тези възнаграждения се "получават" от играчите. Следователно декларираха чисти заплати. И явно клубът има още разходи отгоре, щом това са суми нето.

По принцип при преговори футболистите обсъждат чисти пари и на годишен сбор. Понякога клубовете разхвърлят суми и на т.нар. траншове. Това са 5-цифрени преводи, които се получават веднъж или дваж годишно извън схемата със заплати.

"В България парите се пресмятат нето", похвали се във Франция "синият" новак Туре. Да, плоският 10-процентов данък помага на босовете да издържат клубовете по-лесно, отколкото в Кипър или Белгия. Брутна заплата от 20 000 евро в Испания оставя на играча 9600 евро, а у нас - 19 хил. евро минус осигуровки. Обобщено - футболистите от даден отбор прибират примерно 200 000 евро месечно, но на клуба това струва 230 хиляди, да речем.

А Левски за половин година разкара най-едрите заплати. През януари освободиха Марсиньо, а наскоро - Жоао Силва. Двамата бяха рекордьорите с по 15,5 хиляди евро. Натириха Кристовао Рамос, продадоха Базил де Карвальо - и двамата с по 12 500 евро. Махнаха и новака Рамон Лопес, също добре платен. Тримата прогонени не бяха най-слабите или най-безперспективните. Просто разликата между заплати и принос ги правеше отчайващите персони.

Сега над 10 000 евро получават Гари Родригес, Кевин Бру и Туре, а вероятно и Цветан Генков. Има българи като Станислав Ангелов и Владимир Гаджев, които са на кота около 10 000 евро. Обаче месечното перо "Заплати" вече е около 200 000 евро. Освен махането на "богаташите", много помогна и намаляването на кадрите. В отбора има 20 души с по-сериозни договори. При 24 в Лудогорец...

В родната история ЦСКА първи обяви заплатите. Таванът е 15 000 лв., толкова вземат петима. После дойдоха 5 нови, и то неслучайни като Брайън Хауърд и Мамаду Сидибе. Бюджетът за възнаграждения вече е около 120 000 евро на месец. Това обаче означава двойно свиване.

Левски
стигна дотам

че през юли бе обявен таван за нови от 100 000 евро чисто на година. И то при политика за привличане само на свободни агенти, без трансферни суми. Наско Сираков и сие предизвикаха главобол на Батков да обясняват на почивки, че с трици маймуни не се ловят - трябва класа. След месец мислене адвокатът прие да бъдат взети двама за 150-200 хиляди евро годишно като заплати. Но междувременно подбраните си бяха намерили отбори. И привлякоха "на пожар" Блажевич и Туре.

"Сините" дават нелоши пари, но цепят еврото, напатили се от серия грешки с едри заплати за дребни играчи.

Така я карат грандовете. Обявените преди година 9 най-големи "сини" заплати бяха за общо 108,5 хиляди евро. Днес целият отбор на ЦСКА взема толкова. Двата колоса просто заемат второто ниво.

Към равнището на Левски и ЦСКА е и Ботев (Пд). Там с привличането през януари на Станимир Стоилов сложиха таван от 100 хил. евро годишно за нов. Всъщност в клуба има и 2 по-едри възнаграждения, но по стари контракти от 2012-а. За 8000 евро на месец читав готов играч няма да дойде. И Мъри ще трябва пак като в "Левски" преди години с относително неголеми заплати да пише приказки...

КТБ може да върти милиарди, обаче за футбол се дава умерено. Голямото богатство на Ботев е в сигурността. Знае се, че футболистите няма да тренират с извадени джобове.

Пловдивският разум в харченето понякога носи и минуси. През декември 2012-а мислиха, кроиха и накрая подписаха нов договор с 19-годишния тогава Тодор Неделев. Вдигнаха му парите от 3000 на 4000 лева месечно.Този талант обаче е вкарал или подал за близо 2/3 от головете на тима през годината. Ами ще бяга Тошко в Залцбург. На "Ред Бул арена" 2000 евро месечно получават само чистачките.

Вероятно и

Литекс е на
второто ниво

като таван на заплати за чужденците. Но по-скоро Барак Обама ще каже ядрения код на Щатите, отколкото някой от Ловеч да издаде заплатите...

На третата кота влизат повечето останали клубове от елита. Има по-заможни като държавния отбор "Берое", който може да си позволи конкуренция от двама за всеки пост и шестима нелоши чужденци. По-надолу са Славия, Черно море, Локо (Сф). Там в последните две години няма заплати над 4-5 хиляди евро. А повечето титуляри вземат по 4-5 хиляди лева.

При "моряците" един легионер получава 4500 евро, друг - 3500, останалите са с месечни суми до 3000. При "белите" пък след юбилея свиха с четвърт възнагражденията. Черноморец закъса ужасно с парите и клони четвъртото ниво на дънните риби. Там са Любимец, Пирин (ГД) и Нефтохимик.

Преди година Антони Здравков, тогава треньор на изпадналия по-късно "Ботев" (Вр), обобщи класически ситуацията. Врачанският тим надигра "Левски" насред "Герена", но падна с 0:2, а спецът изрече: "Месечният ни бюджет за заплати е 22-23 хиляди лева, което е по-малко от парите на Жоао Силва от "Левски". Да, с десетина хиляди лева по-малко беше. Месечно.

Само че в днешното

трио от
най-бедни

сборът от месечни заплати не достига и 20 хиляди лева, гласи неофициална информация. Което означава възнаграждения от 500 до 1500 лв. Това не е професионален футбол. За такива заплати се играе основно с цел да те забележат по-големи клубове и най-после да не пестиш от бензин. Но когато си на 28-29 години, имаш безработна жена и две деца, влизаш в тегобите на редовия българин. И ставаш податлив на тарикатите, които съветват: "Така и така ще паднете, дай да заложим на загуба с над 4 - 5 гола."

Имаше един исторически мач миналия сезон, но няма как да се докаже - затова без имена. Единият отбор много лесно пусна 4 гола. Повелите с 4:0 усетиха, че съперникът е заложил за едро поражение. И побесняха от яд, че от другия тим не са им казали, та да изкарат някой лев и те. И някъде след час игра напук спряха да вкарват. Футболисти на противника им се молеха на терена: "Хайде бе, само още един гол..." Обаче обидените се оказаха с магарешки инат, безмилостни - като минеха центъра и де факто завиваха обратно. И автогол нямаше как да се вкара. Крайният резултат няма да пишем, за да не се познаят някои. Или да не ги познаете. Обаче футболът гъмжи от подобни истории. И действащи лица обикновено са предимно играчи с ниски заплати, но и някои българи с едри.

Не мислете за всички футболисти като за хора с лимузини - повечето не са. Показват го и заплатите им. А свиването е повсеместно без Разград. И както е тръгнало, догодина ще има още намаляване. Така свестен чужденец няма да дойде и постепенно по неволя ще достигнем една мечта. Тя е - да разчитаме на собствени кадри, да отглеждаме свои чеда, да играем с българи. Но футболът по-чист няма да стане. Нито по-успешен или привлекателен. За съжаление.