"Топспорт" продължава поредицата "Хроника на падението", посветена на затриването на клубове с традиции или поне с проблясъци у нас и в Европа. След като проследихме зенита и сриването на Беласица (Петрич), Марица (Пловдив), Нефтохимик (Бургас), Спартак (Плевен), Септември (София) и Волов (Шумен), през изминалия уикенд започнахме трилогията, посветена на Хебър (Пазарджик).
Във вчерашния брой се спряхме на първите два престоя на тима от брега на Марица в "А" група. Както вече отбелязахме, след като смени цели шестима треньори в хода на кампанията 1991/1992 в елита, Хебър завърши на последното 16-о място и се завърна във втория ни ешелон. През следващите години футболистите от Пазарджик играят четири сезона в "Б" група (до 1996 г.). Още толкова години отборът изкарва в Югозападна "В" група.
2000 г. е знаменателна за Хебър. Тимът за трети път попада в "А" група, като мостът към елита е административен. Отборът се обединява с ФК Искър (София). Това става през зимната пауза на сезон 1999/2000. Обединеният тим на столичния ж. к. "Дружба" и Пазарджик завършва на трето място в класирането на "Б" група и добива правото на бараж за елита.
Воденият от бившето крило на Левски и националния отбор на България Воин Войнов отбор на Хебър-Искър финишира с 56 т., 6 повече от четвъртия Дунав (Русе).
В баража, който е в една среща пазарджиклии играят с 12-ия от "А" група - Добруджа. Добричлии са победени с 2:0. Така след 7 години изгнание Пазарджик отново е в елита на българския футбол!
И прави най-доброто представяне в историята си. В шампионата 2000/2001 хебърци завършват на деветата позиция с 26 т., колкото и десетият Черно море, но с по-добри показатели в преките двубои.
Сезонът започва с истинска наказателна акция на хебърци у дома. Във 2-ия кръг е бит с 2:0 Черно море, в 4-ия с 3:0 Берое, в 6-ия с 3:0 Славия, а в 9-ия с 2:1 Спартак (Вн). На домакинската серия от 4 поредни победи е сложен край в 11-ия кръг. На 11 ноември Хебър пада с 2:4 от ЦСКА.
За актива от 26 т. за крайното класиране момчетата на Войнов регистрират общо 7 победи, 5 равенства и 14 ремита при голова разлика 39:55. Съвсем логично през лятото на 2001-а радостта в Пазарджик е голяма и местните фенове започват да мечтаят за още по-горно. По същото време в Петрич настроението е мрачно, тъй като Беласица завършва на 10-о място в „Б" група, а поставената цел бе тима да се класила във футболния ни елит. Защо намесваме Петрич? Ето защо...
Малко преди края на първенствата в „А" и „Б" групите за сезон 2000/2001 под сурдинка в Пазарджик и Петрич започва да се говори, че двата тима ще се слеят и Хебър ще се премести на стадион „Цар Самуил", където обединеният отбор ще продължи да играе мачовете си.
В началото на лятото слуховете се потвърдиха, а до сделката се стигна след успешни преговори между тогавашните президенти на двата клуба - Костадин Хаджииванов и Димитър Димитров. Последният стана вицепрезидент на новия отбор,а шефското място остана за Коце Маца. Димитров доведе в Петрич целият спортно-технически щаб и всички футболисти на Хебър.
Георги Харалмпиев бе уволнен от треньорския пост на Беласица, а на мястото застана Войн Войнов, който бе треньор на същите футболисти в Пазарджик. Бяло-червената фланелка облякоха сегашните национали Александър Тунчев и Веселин Минев, братът близнак Йордан Минев, настоящият капитан на Монтана Венци Иванов, сегашният му шеф в Монтана Румен Панайотов, Анатоли Тонов, Мартин Деянов, миналият и през четирите столични отбора ЦСКА, Левски, Славия и Локо (Сф) Йордан Маринов, вратарят Васил Василев-Дзоф. Всички изброени играчи направиха Хебър девети в "А" група месеци по-рано.
С Войнов в Петрич дойде и помощникът му Венци Арсов. Шампионатът започна успешно, след като Бела изкопчи нулево равенство в Петрич срещу ЦСКА, в чиито редици играеха Любо Пенев и Данчо Лечков. Същият "армейски" отбор по-късно отстрани надигащия се украински гранд Шахтьор (Донецк).
Оттам-нататък обаче нещата се усложниха и Беласица-Хебър бе постоянно близо до дъното. Четири кръга преди края Войнов бе уволнен, а мястото му зае Михаил Вълчев. И той не успя да промени нещата и обединеният отбор изпадна, а голяма част от футболистите напуснаха.
Братята Миневи продължиха и в „Б" група, Мартин Деянов и Венци Иванов също останаха в Петрич. Александър Тунчев бе продаден на Локомотив (Пд), с който стана шампион на България за първи път в кариерата си през 2004-а, а по-опитните състезатели се оттеглиха.
Тези, които останаха, година по-късно се радваха на ново участие в „А" група след един от най-паметните мачове в историята на Беласица. На бараж за влизане в „А" група петричани разбиха Пирин с 4:1, а Мартин Деянов отбеляза последния гол. Малко по-късно близнаците Миневи бяха изгонени от вицепрезидента на Бела Горан Петров заради лоша дисциплина. Деянов пък бе трансфериран в Малта. А какво стана с Хебър?
Тимът започва от нулата - от пазарджишката Окръжна група. Все пак тимът се промъкна нагоре. По ирония на съдбата точно във вчерашния ден на стадион "Георги Бенковски" Хебър игра с Беласица пред цифром и словом 77 зрители.
Двубоят от 9-ия кръг на Югозападната "В" група завърши с победа с 2:0 за гостите...
clever1
на 28.09.2009 в 15:10:49 #1ХЕБЪР е Велик !!! БЕНКОВСКИ ОЛЕ ОЛЕ ОЛЕ ОЛЕ