Фенклуб „Пирин SS" декларира подкрепата си за своите събратя във Велико Търново в битката им с турските собственици на Етър, които преместиха седалището на виолетовите в Сливен, превърнаха отбора в приют за световно неизвестни чужденци и са на път да доведат до пълна разруха някогашния шампион на България, пише вестник „Струма".

Тарторът на благоевградските ултраси Константин Капчин бе сред съучредителите през юли 2012 г. на Сдружението на българските футболни привърженици, което вчера излезе с отворено писмо-протест срещу гаврата с болярите, адресирано и до МВР. В него се казва:

„С настоящото писмо изразяваме нашата морална подкрепа за нашите колеги - привържениците на Етър Велико Търново, които изживяват трудни моменти като фенове и граждани. Бихме желали да изразим нашето възмущение по следните причини: Състоянието на Етър е трагично, голяма част от състезателите напуснаха клуба, беше освободен старши треньорът Цанко Цветанов - един уважаван специалист и човек с безупречна репутация, привличат се на килограм състезатели от чужбина с неизвестна цел, цари хаос в организацията.

При това положение на каква правна основа и с какъв морал РДВР - Велико Търново действа като частна охранителна фирма на турските собственици на клуба, арестува фенове на Етър заради тяхната гражданска позиция да протестират срещу затриването на техния любим клуб, пречи на правото им да се събират, да организират пресконференции и ги третира като криминални престъпници при пътуванията им до други градове.

Представете си само за момент, ако в нашата южна съседка Турция българска частна фирма управлява по недопустимо непрофесионален и деструктивен начин стар, голям и уважаван турски клуб, и собствениците обиждат феновете... Дали органите на реда в тази държава ще пазят чуждите собственици, дали ще преследват феновете сънародници заради справедливия им гняв и протест.

Въпросът ни е чисто риторичен. МВР следва да бъде гарант за върховенството на закона в България и трябва да работи така, че гражданите на Велико Търново и привържениците на „Етър" да се чувстват защитени от нечий корпоративен произвол. Тези собственици ще си заминат един ден, дано да е по-скоро, но гражданите на Велико Търново ще останат, така както ще остане и ще го има винаги един достоен и уважаван футболен клуб „Етър Велико Търново"!

Позорно е в старопрестолния град, символ на историческото величие на българския народ, МВР да преследва български граждани, които се борят за свободен „Етър", сякаш 500 години турско робство не стигат!" /б.а. Писмото е подкрепено от представители на фенклубове на Левски, ЦСКА, Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, Берое, Пирин Благоевград, Локомотив София, Славия, Нефтохимик Бургас, Лудогорец Разград, Ботев Враца/.

Шефът на благоевградските „есесовци" К. Капчин присъства на вчерашния брифинг на сдружението в столицата с участието още на колегите си от Герена Владимир Владимиров-Гугутката, от „Армията" Димитър Ангелов-Дучето, от Надежда Румен Първанов, от Перник Петър Илиев и от Овча купел Борис Маринов, както и на председателката на организацията Елена Ваташка. Всички те единодушно осъдиха проектозакона за опазване на обществения ред по време на спортни мероприятия. Закон, който забранява абсолютно всичко, не е закон. Закон, който изкарва феновете престъпници, не е закон. Гледат на нас като на овце за стригане.

Но един пастир стриже овцете си веднъж годишно, а нас ни стрижат 12 пъти по 31 дни. Не може да има звено за борба с футболното хулиганство, ако няма футболно хулиганство. Този закон е неработещ, защото не е съобразен с душевността ни, с психологията ни, с условията у нас, заявиха Капчин и съмишленици. Присъстващите възроптаха остро и срещу предложението деца под 14 г. да не бъдат допускани на стадионите, ако не са придружени поне от един родител.