Безспорно отборът на Спортист (Своге) се превърна в шлагер на изминалия сезон в българския футбол. За първи път в своята 85-годишна история този тим влезе в "А" група. По този повод интервю специално за "Топспорт" даде областния управител на София Област Емил Иванов.
От 1999 до 2005 година той е кмет тъкмо на Своге и определено има какво да каже за футбола в града и за себе си. Нека първо да го представим.
Емил Иванов е роден на 5 март 1965 година в Мездра. Семеен е, с две деца. Завършва "Екология и опазване на околната среда" във Велико Търново в местния университет "СВ. св. Кирил и Методий" и "Публична администрация" в ЮЗУ "Неофит Рилски" в Благоевград.
Удостоен е със званието "Почетен член на Департамента на вътрешните одитори" в Софийска област, има сертификат от Националния конвент на експертите, благодарение на който на град Своге, докато той е кмет, се дава официален статут на град с висок престиж и принос за авторитета на България. От 1 септември 2005 г. г-н Иванов е Областен управител на София Област.
- Г-н Иванов,вярвахте ли през периода, в който бяхте кмет на град Своге, един ден Спортист ще влезе в "А" група?
- Както е известно, бях кмет на града в продължение на шест години, преди да стана Областен управител на Софийска област. Без вяра не може. Аз не направих изключение и също повярвах, че един ден Спортист може да влезе в "А" група. Преди това обаче трябваше да преминем през доста трудни моменти. Всъщност сегашният успех е плод на много работа, извършена преди това.
- С какво започнахте най-напред?
- Знаете, че най-важното нещо е подобрението на футболната база. И ние веднага в онези години започнахме ремонт на всичко. Вижте, аз нося футбола в себе си. Знам какво е, защото съм го играл самия футбол.
- Може ли да кажете нещо повече за вашата футболна биография?
- Бил съм играч на Спортист(Своге), в спортната школа "Чавдар", както и известно време в отбора на Тетевен. Спомням си, че в школата бях съотборник с Преслав Гетов, а, когато бях в разширения състав на тима от Тетевен, достигнахме до осминафинал за Купата на България срещу Дунав (Русе).
- С какъв номер на фланелката сте играл?
- В малкото време, в което съм бил футболист, бях халф и носех два номера - 6 и 8. И сега обичам футбола. Когато имаш търпка по кръглата топка, няма значение дали си на 15 или на 60 години.
- Кои футболисти от вашето време сте харесвал?
- От времето, когато играех, сигурно не съм правел изключение, като се възхищавах на Христо Стоичков. А сега от чуждите футболисти смятам, че най-добрият е Лео Меси. Има феноменален поглед върху играта. Разбира се, като става въпрос и за местни играчи, се познавам отлично с най-известните футболисти на Своге. Става въпрос за Чавдар Цветков и за Христо Йовов. Искрено се надявам, докато отборът е в "А" група, да стане известно още някое име.
- Какво очаквате от Спортист в първият му престой в елита?
- Най-важното е момчетата да играят със самочувствие и отборът да не се смята за аутсайдер. Само така може да запази мястото си в елита.
- Трябва ли да има пълна подмяна на сегашния състав?
- Определено не! Най-важното е тимът да намери златното сечение между половина опитни играчи и половина млади.
- Получи се голям футболен бум на отборите от Северозападна България. Ето, Локо(Мз) е от миналия сезон в "А" група, завърна се след дълги години Монтана, влезе и Спортист(Своге), в "Б" група е Ботев (Враца), който сигурно ще атакува елита, където винаги му е било мястото. На какво отдавате футболния възход на тази част от България?
- Футболът е обществен продукт и смятам, че местните кметове също имат своя принос за това отборите от изброените градове да са във възход. И кметът на Своге Емил Атанасов, и на Мездра - Пламен Аспарухов, и на Монтана - Златко Живков, и на Враца - Тотю Младенов, са хора които са изключително влюбени във футбола.
- Нормално е да ви попитам като политик какво мислите за безкрайно наболелия проблем за отдаването на стадионите на концесия и дали новият парламент най-после ще реши този проблем?
- Уверявам ви, че съм с две ръце "за" това, което казвате. Ще се старая да помагам и аз с каквото мога. Според мен най-после трябва да се приеме този прословут закон за спорта. Не само за отдаването на стадионите на концесия. Трябва да се помисли за спорта като цяло. Да има преференции. Всички знаем колко е трудна издръжката на един клуб. Желанието на мен и на всички е отново да виждаме България с много медали от летни и
зимни олимпиади - така, както е било.
- Преди време учихме турците и гърците на футбол, югославяните - на баскетбол, и италианците - на волейбол. Сега в САЩ взеха от нас модела на едновремешно поддържане на строги спортни роти и лагери на държавен принцип. Ще върнем ли изобщо някога позициите в световния спорт?
- Ами те американците винаги заемат най-добрите идеи и затова печелят. Сега е редно и ние нещо добро да заимстваме от тях. Още повече, както казвате, сме го правели ние самите като ред и организация.
- И още веднъж да ви попитам кое според вас е най-важното за нашия любим спорт - футбола?
- Определено, преди са се наливат каквито и да е пари за играчи, първо трябва да се подобрят детско юношеските школи. Защото най-важното нещо са нашите надежди. Оттам идва потенциалът ни за големия футбол.