Здравейте! Аз съм Велислав Вуцов и ще се опитам през този футболен сезон да бъда "човекът" на вестник "Топспорт", който да прави спортно-технически анализи на всеки изминал кръг на Висшата лига. С риск дори да досадя на неспециалистите, понякога ще си служа с професионални изрази и понятия, като ще избягвам елементарната фактология и статистика на мачовете.

Преди да е започнало първенството, избухна и първият "голям" скандал. Крайно време е Лицензионната комисия да се вземе в ръце и да сложи ред в решенията си минимум 20 дни преди старта на първенството, т. е. да се знае кои са отборите-участници в професионалните ни групи. Да се спре с компромисите към когото и да било. В случая действащото лице е "обичайният заподозрян" чичко Дражев.

Жалкото е в този случай, че потърпевш е шампионът на България, който 4-5 дни преди един от най-важните си мачове за влизане в Шампионската лига нарушава игровия си ритъм. Идеален момент за "синия" отбор предвид класата на противника беше да пробва по-малко изявилите се футболисти до този момент.


Първенството се откри със срещата ЛИТЕКС - СПАРТАК (Вн). Резултатът в никакъв случай не показва реалното съотношение на силите. Литекс беше абсолютен господар в мача и въпреки че показа едва 20 % от потенциала си, спечели само с 1:0.

Пропусна поне още десетина възможности. Хубавото за отбора е, че в офанзивен план демонстрира възможностите си да бележи и създава голови положения по всякакъв начин: с остри пробиви по фланга, с дълги многоходови разигравания с 10-15 паса, индивидуални пробиви през центъра, след центрирания от статични положения или игра, където Новакович, Ж. Желев, Сичеро, Росен Кирилов са изключително ефективни във въздуха.

Този мач, както и почти всички от кръга, премина в доста по-бавно от желаното от зрители и специалисти темпо. Спартак (Вн) беше приел вариант за изцяло дефанзивна игра, като рядко преминаваше полето на противника. За крайното само 1:0 "вина" има вратарят Славов и липсата на късмет за Литекс.

Безспорно за дерби на кръга се очакваше да бъде мачът ЧЕРНО МОРЕ - ЦСКА. Препълнените трибуни, курортният сезон, емоциите от финала за купата на България и най-вече сериозните закани от двете страни предвещаваха равностойна битка. Срещата започна доста предпазливо и от двете страни.

Двата отбора се опитваха да действат еднакво с много къси средни подавания, като липсваха скоростта и бързината в атака, а се залагаше на сигурността в защита. ЦСКА започна мача без нито един изявен нападател, което е необичайно за тим, борещ се за атака на титлата и пробив в Европа.

Въпреки това след отбелязаните лесни два гола, подпомогнати от грешки в защитата на Черно море, гостите бяха отборът, който на сто процента контролираше и владееше мача. Продължавам да твърдя, че потенциалът на ЦСКА в средата на терена с присъствието на играчи като В. Димитров, Петре, Г. Илиев, Т. Силва и Трика е най-добрият в България.

В този мач всичко се реши именно от класата на тези футболисти. Точни, макар и по-бавни в разиграванията, те бяха лидерите на терена. Според мен все още липсва синхрон в защитата, от която отсъстваше стожерът Вальо Илиев.

Най-интересните неща в мача бяха бързите пробиви вдясно, осъществени между Петре и Йордан Тодоров, които често сменяха местата си, както и два-три пробива на Тиаго Силва вляво. ЦСКА спечели неочаквано лесно, като се имат предвид гръмките и големи изявления на част от ръководството на Черно море за високите цели и амбиции в първенството. Видя се, че има голяма разлика в потенциала на двата тима.

Черноморци допуснаха леки голове и още няколко сериозни положения пред тяхната врата. В атаката също им липсваше изобретателност и идея. Отборът беше изпаднал в шаблонност с многобройни къси подавания, липса на флангови атаки и залагане изцяло на индивидуалните качества на Моке, за когото този ден не беше от най-добрите му.

Предвид на това, че представянето на ЦСКА не беше от най- убедителните, Черно море беше длъжен да играе по-добре, като най-малкото можеше да вкара интрига в мача.


ВИХРЕН - ЛОКО (СФ). "Червено-черните" се представиха най-стабилно в първия кръг. Видя се, че тимът е в добро игрово състояние. Светкавичните контраатаки, които преливаха от по 4-5 човека в дълбочина, бяха изключително грамотни и сполучливи. Отборът бе разположен отлично по терена и игра на завидна скорост. Синхронът между отделните звена също бе впечатляващ.

Единствената забележка е големият брой пропуски, които в мачовете в Европа могат да изиграят лоша шега. За Вихрен няма много добри думи. В защитата цареше хаос, в средата никой не знаеше какво прави, а за атака да не говорим, защото такава нямаше.


РОДОПА - БОТЕВ беше мач между два отбора, за които единствената цел ще е да останат в групата. Слаб мач, който не даде отговор дали домакините и пловдивчани ще бъдат спокоен за съдбата си. Много слабо темпо на игра, с почти никаква мисъл. Слаба кондиция, като все пак Ботев беше малко по-добър и само шансът в последните минути при няколкото контри не им донесе 3 точки.

Почти "мач близнак" по качество и цели на отборите беше този между МАРЕК и БЕРОЕ, като и тук гостите бяха по-близо до успеха в края на срещата.

Към по-интересните двубои може да се отнесе ЛОКО (Пд) - РИЛСКИ СПОРТИСТ. Тимът на домакините тотално доминираше, като през първата част превъзходството му беше смазващо. С многото голови положения "смърфовете" успокоиха верните си привърженици след лошите си резултати от контролите в Италия.

Отборът игра на широк фронт, като най-впечатляващи бяха атаките по фланга, след една от които падна голът.

БЕЛАСИЦА - СЛАВИЯ. "Белите" стартираха на ниво, след като взеха солидна победа с 3:1 в Петрич. Не бива обаче да забравяме, че шансът обърна гръб на Беласица - три пъти след техни удари топката срещна гредите.

Като цяло качеството на играта през първия кръг беше незадоволително, за което обективните причини са няколко: на първо място големите жеги, късият период за подготовка, непълното познаване на отборите помежду и спомените ни, останали в нас от наскоро завършилото световно първенство. Приятно впечатление направи доброто и точно съдийство. Дано това стане обичайна практика, а не случайно явление.