Докато българският футбол спи все още дълбок зимен сън и само тук-таме някой трансфер в последните седмици напомня, че тази игра я има и у нас, вероятно е подходящ моментът за поглед назад към изтеклите 12 месеца. Какво се случи през 2019 г. с любимата ни "ритнитопковщина"? Отговорът зависи от това дали преценяваме чашата като наполовина пълна или наполовина празна.
Песимистите биха казали - ставаме от зле по-зле. Националният отбор записа цяла година без победа, преди да спечели двубой с почти нулево значение. Преди година България поне беше в първите 50 в ранглистата на ФИФА, сега сме се сринали почти до 60-а позиция. Всичките ни отбори освен Лудогорец отново отпаднаха от евротурнирите, още преди хората да са се върнали от летните отпуски. "Орелът" от Разград пък беше разпердушинен от бой от последния в Испания. Изходът от първенството отново изглежда ясен по средата на сезона. Имаме амбиции за големи първенства, но нямаме нито един съществуващ в момента стадион, който да може да приеме мачове от такъв ранг. В тази връзка, готови сме и ВАР да присадим на наша почва, понеже всичко друго в Първа лига е направо блестящо. Все така нямаме нито един футболист, който да се е наложил и да играе в отбор от Топ 5 на европейските лиги.
Източник: GettyImages
Оптимистите все пак има с какво да опонират. Националният отбор излезе от лошата серия с победа над авторитетен противник като Чехия и се готви за плейофите за Евро 2020, в които шансовете на България не са лоши. Загубили сме позиции в ранкинга на ФИФА, но пък оставаме осезаемо над най-ниските нива, които е записал държавният ни тим (84-о място през 2011 г. и неизменно след 60-о в периода 2013-16) - т.е. цялостно задържаме равнището, ако и да имаме трудности да се изкачим нагоре. Всичките ни клубни отбори елиминираха поне по един противник в Европа, а Лудогорец за 4-и път дори излезе от групите на Лига Европа. В Разград очакват пореден футболен гранд в лицето на Интер. И първенството никак не е решено, тъй като шампионите зимуват само с 5 точки преднина пред втория Левски, а Локомотив (Пловдив) и ЦСКА също имат шансове да се намесят в борбата за върха. Кирил Десподов беше привлечен в Серия А, но след като не го оцениха в Каляри, показа уменията си в Щурм (Грац) - въпрос на време е да пробие и на по-високо ниво. Що се отнася до стадионите - на места има и подобрения в материалната база. В Кърджали липсва само осветлението, а "Овча Купел" дори грейна в мрака, така че и тук не всичко е само в тъмни краски. А пък ВАР си е направо задължителен, че на едни им пречат "кабаковци", на други са им проблем пасти, торти, сватби и т.н.
Източник: LAP.bg
Погледнато по-умерено и с опити за реализъм, чашата на българския футбол почти не е мръднала. Нивото е що-годе същото, само дето водата е застояла (някои наши футболни ръководители биха се възпротивили на това в чашата да има вода). Правим крачка напред, после два назад, следва леко настрани, завъртане в ханша, "щрак" с пръсти и обратно на същото място. Имитираме движение и развитие, докато други ни изпреварват и задминават с бясна скорост. Ако оставим метафората с чашата и оприличим българския футбол като автомобил, то имаме 20-годишно ръждясало комби, което пуши, тропа и се влачи в задръстването (каквито се образуват около Националния стадион от време на време, но все по-рядко), докато модерните скоростни коли профучават край нас в бързата лента. Без да ни забележат и без ние да успеем дори да ги огледаме достатъчно.
Това последното прозвуча по-скоро в хора на песимистите. Но струва ми се все пак, че именно в тези симптоми можем да намерим корена на проблемите. Години наред в българската действителност (не само футболна) възпроизвеждаме едни и същи имитиращи действия, които ни създават илюзията, че нещо се прави, нещо се случва. А всъщност всичко или почти всичко си остава постарому. Темата със стадионите се дъвче от 20 години, дори и повече. През това време нито стигнахме до нов Национален (дори и на ниво проект), няма и нито един новопостроен с капацитет над 15 хиляди места. Но може би не ни и трябва, тъй като рядко се събира толкова публика. Все са ни на сърце юношите и все така са последна грижа на повечето клубове, които преследват уж някакви професионални цели. Тук-таме проблясва някоя надеждица и тъкмо си помислим, че идва времето на новия Стоичков, Балъков или Бербатов, тази надеждица започва да блести и в социалните мрежи и чалготеките. Създаде се нов формат, за да стане по-интересно първенството и макар че частично тази цел беше постигната, в самия регламент има огромни дупки. Но си продължаваме с него, щото "Всичко е точно".
"Стига с този негативизъм", биха възроптали футболните хора. Наистина, празници са, трябва малко по-ведро. Само че точно между Коледа и Нова година научихме, че българският клубен футбол е "понижен" още веднъж, макар и на пръв поглед не толкова осезаемо. Носителят на Купата на страната вече ще започва от първи квалификационен кръг в Лига Европа, не от втори. Какво толкова, нали така или иначе минава през предварителни кръгове? Да де, ама друго освен предварителни кръгове не постига никой освен Лудогорец, та затова ни дават повече от тях.
Източник: LAP.bg
А това, че българските отбори след половин година за последен път ще бъдат изобщо част от Лига Европа - това не се и споменава. Да не би да се увеличи още повече този толкова ненужен негативизъм. Ако плановете на УЕФА се сбъднат така, както ги научихме наскоро, от 2021-22 всичките ни клубове (освен шампиона) ще бъдат пратени в "трета глуха" на Европа - Лигата на конференциите. Където всъщност ни е мястото. Вероятно затова и не сме чули дали футболните ни ръководители изобщо са възразили на тази идея на европейската централа. Можеше поне да се настоява за един представител във втория турнир (носителят на Купата или вторият в класирането). Защото такава присъда е прекалено тежка дори и за нашия застоял в блатото футбол, тъй като елиминира и малкото шансове за откъсване от тинята и движение в правилната посока.
И все пак идва ново десетилетие. 10-те години на 21-ви век ги проспахме, може би пък през 20-те ще се осъзнаем и ще предприемем нещо позитивно. Дано да е и повече от едно. Ако трябва да завърша позитивно, бих казал следното: Най-хубавото е, че любовта и интереса към футбола у нас все още ги има. Таланти също продължават да изникват. Въпросът е с тях да се работи правилно, а не да се имитира дейност. Тогава и нивото може да се повиши, и публиката може да се върне на стадионите (дори и в сегашното им състояние). Но само ако всичко е наистина, а не наужким. Време е БГ футболът да престане да бъде имитиращ продукт, защото на такива "стоки" първо цената им е по-ниска, а и нямат право да носят същото име.
fanty
на 31.12.2019 в 08:53:42 #23В следствие развитието на "проекта", бг играчите драстично намаляха. Домусчиевите категорично отказват да развиват ДЮШ, защото финансово не им е изгодно. За тях Лудогорец не е футболен отбор, а начин да изкарват повече пари.
sergi
на 30.12.2019 в 21:24:25 #22Дърт пидиразино, я разкажи за стригането на купони, дейба мама ти комунистическа, сбръчкана.
SuperMario
на 30.12.2019 в 21:13:05 #21УмеренЦСКА, 29 ..."Нима и до него (Гела) стигна? Просто не мога да го повярвам!"... --------------- Чиче, упорито ме пришиваш към отбора от Разград( в който град дори и не съм ходил), и не само ти... Толкова много ви се иска да съм фен на Лудогорец, че взе да ми се приисква да ви зарадвам, че поне нещо сте познали... Ако продължавате да ме пришивате към феновете на Лудогорец, то може и това да се случи, кой знае... Футболното клубно пристрастие (фенство) върви по наследство, както съм чувал от баща ми... А баща ми е фен на Левски, и по тази логика и аз би трябвало да съм фен на отбора. Така че , горещото ви желание да ме пришиите към феновете на Лудогорец и наследствените фенски пристрастия на Баща ми ме раздвояват много - на кого дастана фен.. Между другото , за мен темата Левски е табу ( заради баща ми). За Левски, или хубаво, или нищо! А за Лудогорец, ако толкова много ти се иска чиче, понатисни ме (ти и другите), пък може и да застана на амбразурата, като фен на Лудогорец.
УмеренЦСКА
на 30.12.2019 в 20:48:00 #20Вапцахме я вече! Щом и Марио май се отказа от "добрия цар" никак не е на добре...
УмеренЦСКА
на 30.12.2019 в 20:44:18 #19"Бизнесмени като - Черепа, Гела (!!!!), С. Русев, Христолов, Лафчис, Стойне Манолов, Инджов, Лупии десетките мутри и пишман бизнесмени на по-ниските нива!" Нима и до него (Гела) стигна? Просто не мога да го повярвам!
edin_chovek
на 30.12.2019 в 20:38:38 #18Марио , завивай се през глава след малко . А ние щи вярваме , че почваш на борсата по калифорнийско време . Тоя интернет е.ва мамата на купона
SuperMario
на 30.12.2019 в 20:35:04 #17УмеренЦСКА, 25 ..."Дай ги, де!"... ------------ Давал съм ги ве.... десетки пъти... Като почнеш от борците-мутри Васил и Георги Илиеви, бр. Маргини, Илия Павлов, Маджо с ординареца му Венци, микренския "исполин"- Ганчев, в миналите години - Коко Динев, Тонев, Крушарски.... "Бизнесмени като - Черепа, Гела, С. Русев, Христолов, Лафчис, Стойне Манолов, Инджов, Лупии десетките мутри и пишман бизнесмени на по-ниските нива! Сигурен съм, че съм пропуснал поне още деситина известни "юнаци" Знам че Пиргоса е много по начетен от мен в тази област и знае и може да напише поне още 20 -тина главоча!
edin_chovek
на 30.12.2019 в 20:25:39 #16Супер Марио хубаво е закрил темата . Ама Агата , на който той си е вкарал езика в а.нуса ми и му прави федероски е едно към едно с другите , само малко по - гелосан Ако някой вярва на историята с двете ябълки на Рокфелер , може да повярва и на честната империя на Кирчо Домусчиев гела Такива честни империи през годините или бяха застреляни , или собствениците им тип Баневи и Арабаджиеви вкарани по бутикови дрехи в следствения арест , където е доста студено
УмеренЦСКА
на 30.12.2019 в 20:10:44 #15"Покварени, меркантилни и крадливи некадърници и борци - мутри убиха футбола ни! Имената им...?! " Дай ги, де!
SuperMario
на 30.12.2019 в 19:34:11 #14Как да има успехи българският футбол, когато "собствениците" на основните клубни отбори са "назначени" на тези постове "от горе"( разбирай корумпираните политици), и са "назначени" тези "собственици", не за да възродят футболните отбори и футбола в България, а за да препират откраднатите от хазната пари от същите тези "политици" назначили ги на постовете "собственик" на отбор! Писал съм го поне десет пъти, ще го напиша и сега. Мутри-политици командват в държавата ни, a те са си назначили (по свой образ и подобие) собственици на отбори също мутри- шмекери, които перат парите им от сивата икономика и не случайно са назначени да управляват футбола ни! Няма как държавата да се скапва с часове , хората да умират от глад , да се убива , изнасилва и краде на поразия, а в същото време футбола ни да процъфтява! Покварени, меркантилни и крадливи некадърници и борци - мутри убиха футбола ни! Имената им...?! Тях ги дъФчем всекидневно в тоя Ибан форум пълен с фенове от същото котило, които подкрепят мутрагените босове в българския футбол!! Футбола в България е огледало (отражение) на случващото се в държавата! Каквата е държавата ни - такъв е и футбола ни!
tun1915
на 30.12.2019 в 19:22:53 #13#20 все едно си пускаш английското на 3х забавен каданс, като на повторенията. Само,че като прибавим и каруцарските изпълнения нещата загрубяват. Все едно от дерби м/у Лудогорец и Левски, после да отидеш на мача Стралджа- Ботев Болярово.
УмеренЦСКА
на 30.12.2019 в 19:11:35 #12Прочетох негативната част от статията спокойно. Някой може и да оспорва положенията в нея (имам предвид негативните изводи), въпрос на виждане на нещата. Но стигнах до оптимистичния финал: "Най-хубавото е, че любовта и интереса към футбола у нас все още ги има. Таланти също продължават да изникват." Много съмнителни са тия "любов и интерес"! Да оставим настрана броя на посетителите на стадионите, нашият форум също е някаква извадка от "любещите и интересуващите се"! Какво "любят" и от какво се "интересуват" форумците всеки ден се чете... А това за талантите, които били "изниквали"! Трябваше да се цитират поне едно- две имена, но май автора го е досрамяло...
edin_chovek
на 30.12.2019 в 18:59:08 #11Понятието "БГ футбол" изчезна горе - долу по времето , когато Серж Йофу заби лилавата си гега на Илиана Раева , тоест преди 20 години По това време някъде бях на един мач Литекс - Нефтохимик на Градскио стадион у Ловеч . Циганският оркестър свири , Гриша лепи десетолевки на челата на малки чавета , абе идилия отсекъде По едно време мача се закучи и започнаха селските псувни към Фирарио Спасов : "Ей , Фирариоооо , ай пускай Мота по крилото ва /eдна от първите ч.ернилки в БГ футбола/ !!!" Да не влизам в ритъма на бат Тунчо , но тия бездарни м.аймуни , техните мениджъри и президентите на клубовете , които ги купуват наистина върнаха българския футбол на примитивно ниво . Ако гледаш 5 мин Перука лига и след това пуснеш 5 минути Премиершип все едно превключваш от спортно ходене на 100 метра спринт ...
blue_canary
на 30.12.2019 в 17:36:33 #10Наш Криско не прощава. Е те за тва го искат Левски.
Ohliovski_reboot
на 30.12.2019 в 17:17:03 #9Дееба и "спортсмена", мишлето се скрило в дупка и убило глиган от половин километър.
Akademik
на 30.12.2019 в 17:00:12 #8ЦИРК
Akademik
на 30.12.2019 в 16:41:32 #7https://dsport.bg/kristian-dimitrov-lovi-divi-svine-snimki.html ЛЕВСКАР Е
strange-sheriff
на 30.12.2019 в 16:23:51 #6Поредния паникьорски пораженски пасквил, в стил "не ми се получават нещата у дома и на работното място, следователно светът се разпада, държавата върви към провала". Вдействителност повод за паника никакъв няма. Положението е сиво, нормално, не предполага особени драми. Националният отбор не блести, но и място за излишни трагедии няма, и аз не се сещам за блясък в която и да било национална задача. Нищо изключително не се случва, просто бг-спорта, в частност и футбола заемат равновесното положение, което да съответства на мястото, което заема страната в общата политико-икономическа карта на света и европа. Що се отнася до клубно равнище, това, което е към момента е максимума, който можем да искаме като малка и незначима държава. Имаме клубен отбор, който влиза редовно и често излиза от групи. Уважаван е и се справя отлично. Показва управленски модел с българска марка, която е на ниво и не отстъпва на европейските средни стандарти. . Всеки, който си въобразява, че български клубове ще играят и печелят финали в евротурнири навлиза в паралелна реалност. В следващите поне три десетилетия целта ще е влизане в групи, а излизането от тях ще е бонус. При промяна във формата на евротурнира ще е възможно да се преформулират и целите, които клубовете да следват, но при всички случаи за ориентир ще се ползва нивото в централната и източната част на континента.
tun1915
на 30.12.2019 в 15:48:41 #5Лигата трябва да се намали на 10 отбора и да се играе 4 пъти един срещу друг. Това е най-разумно, а и селските отбори като кашкавала и каруцарите няма да ги има.
Ohliovski_reboot
на 30.12.2019 в 14:46:51 #4Идеята на статията, че само да се вземат магическите администратирни мерки от неназован магически административен орган (накратко споменат като "ние") и футболът ще цъфне и върже, а ние ще берем. Напълно се игнорира пазара. Търсенето на местен продукт "футбол" е ограничено до 20,000 потребителя с максимален бюджет 5лв (едно кафе). Оттук директно следва, че предлагането задължително трябва да е менте, пардон "имитиращ продукт".