Здравейте, благодаря ви, че четете този материал. Надявам се да има смисъл, защото бъдещето на българския футбол има две чудесни проявления. Те ни носят най-голяма радост, но и най-голяма тъга. За съжаление трябва да признаем, че в последните години и положението в детско-юношеския футбол и в националния отбор е повече от тъжно.

Малките футболисти намаляват като количество и качество, а големите пак пропускат европейско след световно първенство.

ПФК
Професионалните клубове все още гледат на детските си школи като на принудителен минимален разход, а не като на полезна и дългосрочна инвестиция. Буди недоумение нежеланието на евроучастниците да влагат средства в база и треньори, след като тези 4-5 клуба всяка година показват играчите си в турнирите на УЕФА и националния отбор. Изключенията Литекс, Славия и Левски също имат дълъг път пред себе си, за да стигнат средноевропейските стандарти. Калните терени, разбитите съблекални, слабите треньори не отговарят на фирмата “ПФК” дори по дефиниция.

Мъглата пред ДЮШ в тези клубове е непрогледна. Малко пари, много простотии, разплакани или гневни деца, слаб футбол, много контузии - неясно бъдеще. Все още не мога да разбера как президентите се съгласяват да плащат каквато и да било заплата на един куп набедени чужди футболисти, вместо да създават свои.

Целта пред по-малките клубове би трябвало да бъде изграждането на яки местни отбори и продажбата на таланти в грандовете. На практика в повечето “футболни центрове” няма местни кадри, а клубовете често се забъркват в съмнителни мачове. Големите клубове имат нужда от подкрепата на държавата и общините за базата, но и без нея те носят сериозна вина за състоянието на школите с недалновидната си политика.

Общините
Местните власти могат да играят решаваща роля за развитието на детския футбол. Ако съветниците и кметовете отделят време, желание и ресурс за местния футбол, дивидентите ще са много и за всички. Децата ще растат здрави и далеч от пороците и опасностите на 21-ви век. Родителите ще се радват на успехите и ще страдат с драмите на малките състезатели. Така те ще бъдат по-близо до своите отрочета и в диалог с тяхното развитие.

Треньорите ще работят онова, от което разбират най-много и ще бъдат полезни на клуба, местните хора и футбола изобщо. Кметовете и общинарите ще трупат точки за следващите избори, а местните бизнесмени ще се радват да участват в общото дело. За съжаление, водени от желанието за кражба тук и сега, повечето от 260-те общински администрации е много далеч от гореописаната картина по една единствена причина – в детския футбол няма далавера. От собствен опит знам, че не парите за някой епизодичен турнир ще решат проблема. Нужна е стройна организация с терени, съблекални, екипировка и треньори и участие в първенства, макар и на местно ниво. Ако в повечето общини това се случи, резултатите няма да закъснеят. Пари има и от Европа ще помогнат, но за момента кражбата е по-важна и от децата, и от спорта, и от всичко…

Аматьорите 
Единствената ми молба към представителите на най-многолюдната част от футболните клубове е една: Опитвайте се да работите по правилата. Това означава местни момчета, школи в околните села, диалог с общината и бизнеса. Вие сте в основата на пирамидата и калпавите резултати на върха се дължат именно на вашите провали. Свита селекция, хиляди необхванати деца, самозвани треньори, лоши терени, мизерни съблекални и купени мачове. Аматьорските президенти масово дават пари на съперници да паднат или на други, за да бият преките конкуренти в битката за нищото.

ДАМС и БФС
Моите уважения към двете институции и високоерудираните специалисти, които работят там. Мнозина от тях дават душа и сърце за добруването на детския спорт и футбола в частност, но има и мърша. Пълно е с бюрократи, които вегетират и съсипват системата едновременно. От 8 до 17, а често за по-кратко. Бавно и мъчително.  Крайно време е да свърши времето за тези, за които времето отдавна е спряло. Спортът се развива, обществото се развива, а те - не. Няма как, уважаеми мързеливи чиновници. За местата ви чакат достатъчно умни и работливи хора и те рано или късно ще ги заемат.

Дано само не е прекалено късно. Не мога да проумея  и друго. Как ДАМС игнорира детския футбол – най-демократичния спорт. Играта на селото и града, на бедните и богатите, на разглезените и на сираците, на високите и ниските, на слабите и дебелите, на техничарите и ботушарите, на умните и глупавите, на отворените и свитите, на българите и ромите, на турците и помаците, на евреите и арменците, та даже и на децата на имигрантите, намерили подслон у нас.

ИГРАТА, привлякла най-много практици, теоретици и кибици от всички възрасти в последните 100 години е в немилост. ДАМС финансира какво ли не, но футбол - не. Колкото по-рано падне дискриминацията и програмите на ДАМС огреят повече терени, школи, съблекални и стадиони, толкова по-добре ще живее и държавата, и спорта.

Похвална е инициативата на БФС за организирането на предстоящата кръгла маса. Ще се радвам, ако дебатът продължи и след нея и изказаните мнения и мерки намерят място в дългоочакваната стратегия за развитието на ДЮШ. Освен да администрира първенствата, БФС може да върши и нещо много полезно. Може да анализира състоянието на играта във всеки аспект, регион, община и населено място и да насочва инвеститори, съветва партньорите, кадрите и клубовете. С една дума - да подпомага развитието там, където е най-нужно.

Обществото
Тази есен си направих труда да проуча каква е връзката между липсата на извънкласни занимания и наличието на противообществени прояви при подрастващите. Нито едно от децата, които спортуват или посещават някакви курсове и школи, не попада в полицейската картотека на размирните, бедни и проблематични софийски квартали. Ако последвате примера ми и се разровите по села и паланки, ще се убедите в очевидното. Спортът държи децата далеч от злото. Радостта измества тъгата и отнема жизнено пространство от пороците на модерното общество.

Бизнесът и медиите
Колкото по-бързо фирмите се ориентират към спорта на подрастващите, толкова по-добре. Преките и косвените ползи от вложенията в детски футбол тепърва ще се преоткриват и у нас. Похвално е онова, което правят за популяризирането му в “Ринг ТВ” и вестник “Dream sport”, както и някои други колеги, но са нужни последователи и конкуренти. На детския спорт му липсва своята сериозна европейска медия и се надявам в скоро време тя да се появи.

Това не е епилог, а само началото...Дискусията е отворена.
Мислете, дебатирайте и работете…

Благодарности и бележки:
* Благодаря на родителите, децата, юношите, спортистите, ветераните, звездите, треньорите, реферите, администраторите, медиците, терапевтите, домакините, президентите, спонсорите, рекламодателите, общинарите, държавниците и журналистите,  които подържат и развиват детско-юношеския футбол у нас.
* Благодаря на Томислав Русев, Радио "Гонг", незабравимите колеги и минутките за детско-юношески спорт в някогашния сутрешен блок “Старт”, за това, че има какво да напиша.
* Благодаря на Александър Александров, Стоян Георгиев, Румен Илиев и “Топспорт” и холдинг “Развитие”, за това че има къде да го напиша.
* Лесново е село в община Елин Пелин и се намира на 25 км. от София. Там живеят 1800 души, от които поне 700 са роми. Има деца и желание, но няма клуб и треньор. Има стадион с гръмкото име “Титан”, но той отдавна е разграден и трънясал, има и съблекалня – разбита и разграбена. Само ръждясалата табела на входа напомня, че някога тук са бушували футболни страсти. Подобно е положението в огромна част от населените места в общината, областта и държавата.
* Футболът в А, Б, В и окръжните групи страда от хронична липса на техника, тактика, красота, разум, знание, опит, разбиране, база, съпричастност, фенове, честна игра и чисти пари, често само от пари, трезвеност, спортен режим, правила, ред, култура, реклама и добронамерени и модерни медии.
* Клубните грандове отпаднаха рано-рано от евротурнирите.
* Националният ни отбор не се класира на второ голямо първенство.
* За едни футболът е бизнес, зрелище и непрекъснато движение. За нас той все още е далавера, сеир и мъчително буксуване.
* Докога ще продължава всичко това, зависи предимно от нас.