Днес е последният ден на Олимпиадата в Париж, а тази вечер от 22:00 часа ще бъде и церемонията по закриването на Игрите, която ще се проведе на емблематичния "Стад дьо Франс". Това е националният стадион на Франция, разположен на север от Париж в град Сен Дени. Неговият капацитет е 81 338 седящи места, с който се нарежда на 1-во място в страната и на 6-о в Европа.

През 4 години Цар Футбол излиза в отпуск и целият свят насочва вниманието си към най-големия спортен форум на планетата, а именно летните Олимпийски игри. Щанги, борби, лека атлетика, баскетбол, волейбол, гимнастика, водна топка, хандбал... разбира се, има и футбол, но на този форум той често остава в сянка. Станахме свидетели на общо 32 спортни дисциплини, които се проведоха на 41 спортни площадки. 10 500 спортисти, милиони зрители, които препълваха залите навсякъде, 20 000 акредитирани журналисти, 350 хил. часа телевизионно излъчване. Страхотна организация!

На голямата сцена видяхме да се раждат нови звезди, които счупиха много рекорди и пренаписаха историята, но в следващите редове ще обърнем внимание на нашите най-добри спортисти.

Снимка 678394

Източник: startphoto.bg

България беше представена от 46 атлети, които се състезаваха в 15 вида спорт, а родните национали спечелиха общо седем медала - 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови. Достойно представяне, като имаме предвид, че в последните години държавата почти е абдикирала от спорта и го е оставила на самотек.

Семен Новиков, Карлос Насар, Магомед Рамазанов, Боряна Калейн, Божидар Андреев, Кимиа Ализаде и Хавиер Ибаниес са спортистите, които ни накараха да се гордеем. Имаше и други страхотни представяния, но тези 7 български представители ще останат в историята, тръгвайки си с най-ценните отличия - медалите. Два златни в борбата, злато и бронз в щангите, по един бронз за бокса и таекуондото, както и сребро за Боряна в художествената гимнастика.

Снимка 678395

Източник: startphoto.bg

Трите златни момчета на България, заради които гордо се развя българското знаме и зазвуча българският химн са Карлос Насар, Семен Новиков и Магомед Рамазанов. За голямо съжаление, обаче, вместо тези медали да обединят нацията ни, те отново придобиха политически характер и започнахме да изследваме родословното потекло на българските спортисти.

Натурализирането на играчи отдавна е практика в целия свят. Всеки спортист избира държава, която да му даде поле за изява, а той да я прослави, окичвайки и себе си с медал. Не знам, сигурно и в други държави съществува такова малодушие... да отречеш успеха на някого, само защото не харесваш откъде са корените му, но в България това се превръща в симптом.

Снимка 678397

Източник: startphoto.bg

Идеята на спорта, и в частност на Олимпиадата, е да обединява хората, а не да ги разделя. За първите Олимпийски игри се смята, че са проведени през 776 г. пр. Хр. в чест на древногръцкия бог Зевс. Още оттогава те стават символ на световен мир. По време на игрите влиза в сила Олимпийско примирие, за да могат участниците спокойно да пътуват от родните си градове до мястото на провеждане.

Целият свят притаява дъх и чака състезателите да прославят родината им. Да видят знамето им да се вее на върха и да чуят химна си. Тази гордост не трябва да бъде опорочавана от никакви политически възгледи и интереси.

Благодарим Ви, момчета и момичета! Благодарим Ви, че донесохте тази радост на българския народ и ни накарахте да се гордеем с Вас в тези смутни времена за целия свят! Респект, аплодисменти и шапки долу за Вас!!!

Снимка 678396