Световният шампион Италия започна с победа участието си на олимпийския турнир по волейбол за мъже. В мач от група "В" италианците се наложиха с 3:1 (25:23, 27:25, 18:25, 25:21) над трикратния олимпийски първенец Бразилия.

"Адзурите" спечелиха трудно с по две точки разлика първите два гейма и това им даде сериозно преимущество срещу Селесао. Бразилците играха по-силно в третата част и след върнаха в двубоя след 25:18, но Италия успя да се наложи срещу големия си противник след 25:21 в последния гейм, в който резултатът премина през 11:8 и 18:15.

Най-резултатен в полза на победителите стана Юри Романо с 20 точки, а съотборникът му Алесандро Микелето добави още 13.

За Бразилия с 25 пункта завърши Дарлан, а Йоанди Леал реализира още 15.

В среща от група "С" Германия се наложи драматично след обрат срещу Япония с 3:2 (25:17, 23:25, 20:25, 30:28, 15:12). Бундестима отрази мачбол в четвъртата част и след това се добра до тайбрек, спечелен с 15:12.

Георг Грозер се отличи с 24 в полза на германците, докато Юки Ишикава отбеляза 22 точки за азиатците.