Италианските данъчни власти не са в състояние да съберат повече от 0,10 процента от задълженията на Диего Марадона, заяви днес президентът на Асоциацията на италианските данъкоплатци Виторио Карломаньо.

Легендата на аржентинския футбол дължи на италианската хазна над 38 милиона евро, от които 24,5 милиона са лихви по неизплатените задължения. Досега той е внесъл едва 42 хиляди евро (точната сума е 42 051,05 евро) и два скъпи часовника.

Укриването на данъци се е превърнало в хоби на италианските милиардери и спортни шампиони, изтъкна Виторио Карломаньо. Марадона не е единствен пример.

Показателен е случаят със световния ас в мотоциклетизма Валентино Роси. През 2000 година той прехвърля местожителството си във Великобритания и започва там да подава данъчните си декларации, но за нищожни суми.

През 2002 година декларира доходи в размер само на 500 евро, като се оправдава с това, че във Великобритания му е само местожителството, но не и местоживеенето.

В класацията на списание "Форбс" Валентино Роси е сред най-скъпоплатените спортисти в света и за 2006 година е оценяван на 12 милиона евро договорна заплата плюс 25 милиона евро доходи от спонсорство и маркови изделия.

Разследване на италианските данъчни власти заключава, че за периода 2000-2004 година световният шампион дължи данъци и натрупани върху тях лихви в размер на общо 112 милиона евро.

Накрая адвокатите на Валентино Роси успяха да се спазарят с данъчните власти той да плати само 20 милиона евро. Италия не прави изключение от неписаното правило, че за едни законът се прилага, а за други се интерпретира творчески.