Гледаме ги по телевизията. Пълним зали и стадиони по целия свят заради тях. Животът им е мечта за милиони деца. Те са нашите съвременни спортни идоли.

Минават няколко години и сякаш всичко се е обърнало с главата надолу. Чуваме имената на някогашните звезди само покрай съдебни и криминални сюжети... или просто тънат някъде в забрава и мизерия. Оказва се, че това е по-скоро правило, отколкото изключение.

Официално: Легендата Майк Тайсън се завръща на ринга

Официално: Легендата Майк Тайсън се завръща на ринга

Ще участва в грандиозно боксово шоу с Джейк Пол

Преди няколко години Sports Illustrated направи проучване, според което 78% от играчите от NFL фалират или са "на ръба" само две години след края на кариерата си. В NBA същото важи за 60% от звездите само 5 години след последния им мач. И това - в две от първенствата с най-добре платени спортисти в света.

Причините са различни, но Investopedia ги свежда до две наистина големи:

Кариерата в спорта е кратка - повечето хора работят между 30 и 50 години от живота си. Професионалните атлети имат не повече от 20, а в много случаи - и по-малко. Това означава, че "прозорецът" за натрупване на богатство се отваря за много кратко. Ако не вземеш правилните решения навреме и не спестяваш, един ден просто се оказваш без пукната пара.

Атлетите нямат финансови познания -най-високите възнаграждения се получават най-често във възраст, в която човек има житейски опит, но не и при спортистите. Върховите години са преди 27-28, а на този етап от живота си малцина гледат твърде напред в бъдещето. Най-честата грешка е да се изгражда стил на живот, който е съвместим само с пиковия момент в кариерата (и заплатата).

По-долу ще видите няколко примера за топ спортисти, които са се оказали на дъното заради неумение да управляват личните си финанси:

Майк Тайсън

Един от най-великите боксьори в историята беше нокаутиран финансово през 2003 г., когато беше принуден да обяви, че няма пукната пара.

Множество афери, 5 деца от различни жени и луксозен начин на живот костваха милиони на Тайсън. За да стане ясен мащабът на прахосничеството му, според NYT той е заработил на ринга общо около 400 млн. долара.

Бижутата, сибирските тигри, задълженията към данъчните и издръжката, обаче, "изгориха" всичко.

Ивендър Холифийлд

Един от най-големите съперници на Тайсън (кой не е гледал -онзи- мач с ухото?) го конкурира и по пътя към фалита.

При него той идва през 2008 г. - с помощта на екстравагантното решение да си построи... замък. Имението със 109 стаи в Атланта е класически излязъл от контрол проект на човек, който просто е искал да има "голяма къща". В един момент се оказва, че Холифийлд не може да си покрива кредита за 10 милиона долара и банката продава имота - за значително по-малко, отколкото той е дал.

Роналдиньо

Може би най-великият дрибльор във футбола със сигурност няма да се класира високо в класацията на спортистите, които пазят режим и се славят с мъдрите си решения.

Така, след бляскавата си кариера в ПСЖ, "Барселона" и "Милан", Роналдиньо се оказа без пукната пара и с около 2 млн. долара дългове - включително заради опит да строи в защитена местност в Бразилия.

Роналдиньо "промотира" Берое с няколко седмици закъснение

Роналдиньо "промотира" Берое с няколко седмици закъснение

Пак е нещо

Даже разпродажбата на имотите му не оправи напълно борчовете му, заради което властите отнеха задграничния му паспорт. Ако трябва да се върнем на частта с мъдрите решения и Роналдиньо, опитът му да отиде в Парагвай с фалшиви документи му донесе и престой в затвора.

Алън Айвърсън

В началото на новия век Айвърсън беше една от големите звезди на NBA и "Филаделфия". За 15 професионални сезона той има 11 All-Star участия и около 200 млн. долара. Или по-скоро имаше.

След края на кариерата си през 2010 г. Айвърсън продължи да издържа скъп антураж, да си купува дрехи за по 10 000 долара месечно и да се оборудва с нови коли. Прибавете към този начин на живот проблеми с алкохола и хазарта и изведнъж става ясно как човек с 200 млн. долара може да е "на червено" само 2 години по-късно.

Брад Фридъл

Ще приключим с една откровено тъжна история. Тук не става дума за красиви жени, големи къщи и скъпи коли, а за добри намерения с подчертано недобър резултат.

Брад Фридъл - една от легендите на футбола в САЩ със стотици мачове на вратата на "Ливърпул", "Блекбърн", "Фулъм" и "Астън Вила", през 2007 г. решава да направи нещо хубаво за родния си щат Охайо. Основава футболна академия, организирана като организация с нестопанска цел. Инвестира 10 млн. долара в проекта.

Година по-късно идва Световната финансова криза и начинанието започва да куца. През 2011 г. академията затваря врати, а година след това Фридъл обявява фалит. Академията му коства къщата, чиято продажба също не стига, за да се покрият задълженията.

Управлението на личните финанси е труден спорт, в който грешките се наказват скъпо. На 10 април 2024 г. от 9:30 часа в хотел Hyatt Regency Sofia форумът "Money.bg Лични Финанси" ще ви срещне с водещи имена от инвестициите, банковия сектор, дигиталните активи и много други. С тях ще говорим за това как да накараме парите си да работят за нас.

Регистрирайте се ТУК за участие в събитието!