Необходимостта от цялостна държавна политика за модернизация на спортната инфраструктура и повишаване на институционалния статут на спорта в ранг на министерство споделиха на неформална среща в Министерския съвет премиерът Сергей Станишев и председателите на федерациите на олимпийските спортове в България.

Повод за срещата по инициатива на председателя на ДАМС Весела Лечева беше предстоящото начало на проекта за изграждане на Многофункционална спортна зала в столицата. Предстои до дни в присъствието на премиера да бъде направена първата копка на проекта. Той ще бъде реализиран в рамките на три бюджетни години, като за дейностите през първата правителството е осигурило необходимото финансиране, информира министър-председателят след края на срещата. Капацитетът на бъдещия многофункционален спортен комплекс ще бъде над 12 000 места. Премиерът открои значимостта на проекта, който ще бъде първият по мащабите си от 1982-а година насам, когато е изграден Зимният дворец на спорта в Студентски град. По думите му, този проект е преминал през много трудности от самото си начало, свързани с финансирането му и определянето на терена за строежа. Към момента всички законови процедури са приключили.

Неговият старт не е самоцел, а цялостна държавна политика, подчерта председателят на ДАМС Весела Лечева и допълни, че с усилията на правителството за модернизацията на спортната инфраструктура у нас е станала необратим процес. По време на срещата с представителите на федерациите на олимпийските спортове беше отчетено постигнатото от правителството в областта на спорта през изминалите четири години. Изработени са ясни критерии за финансиране на спортните федерации и всяка организация има предвидимост и яснота за средствата, които получава.

Министър-председателят Сергей Станишев отчете, че над 250 милиона лева са предоставени за спорта в България през изминалите години. От тях 162 милиона лева са разпределени по направления, а допълнително, средно по 20 милиона лева годишно, са средствата от Спортния тотализатор. Основен приоритет остава модернизацията на инфраструктурата и спортната база, където са необходими още много усилия. Според премиера Станишев, е необходима по-цялостна политика на държавата по отношение на модернизацията на спорната база у нас.

От 1200 спортни съоръжения в страната 1000 са стопанисвани от общините и политиките на държавата в областта трябва да се обвържат с тези на местно равнище, подчерта премиерът. Той изтъкна и необходимостта от централизиран подход при управлението на спортната база, стопанисвана от държавата. Като приоритети бяха откроени още и стимулите за масовия спорт и по-голям ангажимент на държавата във финансирането на организацията на свободното време на децата и учениците. В момента в това направление се реализират пет правителствени програми при само една в началото на мандата, отчетоха още премиерът и председателят на ДАМС.

По-ефективното използване на възможностите за европейско финансиране също беше акцент по време на срещата. Около 500 милиона лева ще са необходими за цялостна модернизация на спортната инфраструктура в страната, показват разчетите на кабинета. Водещата роля в тези процеси трябва да бъде на държавата, защото общините трудно биха се справили в настоящия момент с тази задача, подчерта премиерът.

Весела Лечева допълни, че с проекти в областта на спорта по оперативните програми на ЕС до края на тази година могат да бъдат усвоени около 30 милиона лева. Тя получи висока оценка за работата си от представителите на спортните федерации у нас. Сред предложенията им, споделени по време на разговора, бяха по-малките спортни зали в столицата и в страната, стопанисвани от държавата, да бъдат отдавани на федерациите, които да ги поддържат и да инвестират свои средства в тях.