За близо 130 години история, на олимпийските игри са раздадени над 6600 комплекта медали, 5460 от които в лятната разновидност на надпреварите. При толкова на брой състезания е сигурно, че и броят куриозни моменти на игрите е огромен.
Поглеждайки назад в историята, първите проведени в Париж игри през 1900 г. са с може би най-шашавата програма. В нея са включени състезания по крикет (появяват се само два отбора), крокет (съвсем различен спорт, в който обаче участват само и единствено французи), поло и теглене на въже.
Източник: IMAGO
В Париж е и олимпийският дебют на голфа и дебютът на жените в игрите. Американската аматьорка Маргарет Абът печели дамския турнир, но поради абсолютно ненормалната организация на игрите така и напуска този свят без дори да разбере, че не само е участвала в олимпиада, ами дори е станала първата американка с титла от игрите.
Източник: IMAGO
Но най-скандални са състезанията по стрелба по живи гълъби. Провеждат се две и са убити общо над 300 гълъба. След кървавата баня надпреварата е извадена от програмата, а призьорите в Париж дори не са признати за олимпийски медалисти.
Служителите на кантара са виждали доста разголвания при официалното теглене за влизане в категория, но направеното от джудистката Дебора Алън надминалo всички.
Източник: IMAGO
През 2000 г. на олимпиадата в Сидни, британката се появила с лично тегло с 400 г повече от разрешените 52 кг. За да влезе в лимита Алън накарала треньорката си да ѝ отреже косата, но без резултат. След три часа в сауната последвало ново мерене, но отново показанията били над разрешеното. В отчаянието си Алън свалила всички дрехи, включително бельото си, но пак останала със 100 грама над разрешеното. Последвала дисквалификация, но спомените от видяното останали дълго у обслужващия персонал.
През 1936 г., на игрите в Берлин, на четвърто място в скока на височина завършва германката Дора Рачен. Три години по-късно, вече като европейска шампионка и световна рекордьорка, тя е арестувана от Гестапо по подозрение, че е мъж. Прегледът показва, че Рачен всъщност притежава мъжки полови органи и рудиментарни женски такива.
Източник: IMAGO
Нацистките власти решават, че няма извършено престъпление, но тя/той е изваден(а) от спорта и от протокола с олимпийските резултати. Рачен живее под името Хайнрих до края на живота си през 2008 г.
Също в Берлин през 1936 г., делегацията на Полша иска медицински преглед на шампионката на 100 м Хелън Стивънс от САЩ. Съблечена гола пред медицински консилиум, канадката доказва половата си принадлежност. Иронията в случая е, че сребърната медалистка, полякинята Станислава Валасиевич, заради която е сътворен целият цирк, умира при въоръжен грабеж през 1980 г. Последвалата аутопсия доказва, че всъщност тя е с мъжки полови белези...
Най-забавният плувен куриоз е от олимпийските игри в Сидни през 2000 г. Ерик Мусамбани от Екваториална Гвинея печели серията си на 100 м свободен стил, въпреки че времето му е двойно по-бавно от това на шампиона. Просто двамата му съперници са дисквалифицирани за фаулстарт. Драматичното в плуването на Мусамбани е, че в последните 15 метра той едва не се удавя и организаторите са готови със спасителен екип, който да го извади от басейна.
Източник: IMAGO
Оказва се, че само допреди осем месеца Ерик дори не е можел да плува. Първият му досег с водата става в тропическо езеро в родината му, а за игрите "тренира" в басейн в хотел в столицата Малабо с дължина 12 м.
Но Мусамбани не е единственият състезател от Екваториална Гвинея в Сидни с подобно "постижение". Няколко дни по-късно сънародничката му Паула Мария Болопа завършва на 50 м свободен стил с време 1:03.97 мин. (световният рекорд в дисциплината тогава е 24.39 сек.), което и досега си остава най-бавното време в олимпийската история!