На всички ни се е случвало да сме в еуфория след някой футболен мач и да си тръгнем от стадиона не просто щастливи, но и и обилно почерпени и направо безразсъдни. Малко неща в живота могат да се сравнят с емоцията от голяма победа на любимия отбор и е редно незабравимите преживявания да се отпразнуват.

Но това са моментите, в които има опасност да вземем грешни решения, без да мислим за последствията.

А когато сме зад волана, нямаме право да пренебрегваме отговорността, която носим към останалите и към нас самите - защото на пътя лошата преценка може да коства човешки животи.

Това целят да ни напомнят от сдружението "Избери живота" с тяхната инициатива "Спри навреме!".

И има защо да го правят - статистиките за пътнотранспортни произшествия у нас продължават да бъдат стряскащи и показват, че безотговорното поведение на шофьорите и неспазването на правилата остават водещи причини за инцидентите.

За 2023 г. отчетените тежки произшествия на пътя са 6993 и вследствие на тях са загинали 525 души, а ранените са 9101.

Да, броят на загиналите намалява с 1,1% спрямо предходната година, но броят на ранените се е увеличил с над 8%, а с 5,8% е нараснал общият брой на катастрофите.

Вината най-често е на "играча" зад волана. Най-много произшествия - 6851 - са причинени от неправилни действия на водачите.

Повечето ПТП настъпват, когато шофьорът прави няколко нарушения наведнъж, едно от които се определя като основно. А най-вероятното основно нарушение е несъобразена или превишена скорост и то се наблюдава в 26% от случаите.

Какво можем да научим от статистиката

Най-честите пътнотранспортни произшествия са сблъскване между моторни превозни средства (34,6%) и блъскане на пешеходец (23,2%), показва статистиката.

Но тя разкрива и други закономерности, които е добре да имаме предвид.

Броят на фаталните случаи при ПТП през 2023 г. е най-голям през август и най-малък през април, а в рамките на денонощието най-голям брой катастрофи, причинили смърт, са станали между 16 и 18 часа - 1050 произшествия със 72-ма загинали.

Най-голям брой ранени лица вследствие на пътнотранспортно произшествие са регистрирани в петък (15,6%), а броят на загиналите е най-голям в събота (17,1%).

Ако погледнем данните към ноември 2024 г., виждаме неприятна тенденция за увеличаване на инцидентите. Тежките пътнотранспортни произшествия са 6642, при които са починали 437 души и са ранени 8365. 1754 са тежко ранените, а 6611 са с по-леки травми.

Спрямо същия период за 2023 г., загиналите и ранените са по-малко, но броят на тежките катастрофи се е увеличил с 212. Не звучи добре, нали?

Какво може да се направи

Със сигурност са необходими действия от всички заинтересовани страни, за да се постигне положителна промяна по българските пътища и агресията зад волана да бъде предотвратена.

За честната игра на пътя са отговорни както шофьорите на автомобили, така и всички останали участници в движението, сред които са пешеходците, велосипедистите и водачите на тротинетки и други персонални моторни средства.

Необходимо е да се спазват правилата за движение по пътищата и при нарушения законите да се прилагат строго.

Неправителствената организация "Избери живота" цели да накара младите хора да разберат, че на пътя всички сме в един отбор. Животът и здравето са на първо място и трябва да бъдат съхранявани с колективни усилия. А по темата трябва да се говори постоянно, активно и открито с целия спектър от участници в движението по пътищата.

Проектът "Спри навреме" на организацията предвижда да обхване 25 области на територията на България.

Той се реализира с подкрепата на министерството на Младежта и спорта по Национална програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023 - 2025).

Снимка 703748

Източник: Сдружение „Избери живота“

Отправя няколко важни съвета към шофьорите:

- Не сядайте зад волана след употреба на алкохол!- Не употребявайте наркотици!- Шофирайте отпочинали!- Спазвайте дистанция!- Шофирайте със съобразена скорост!- Спазвайте правилата за движение!- Не ползвайте телефона в движение!

Може би превръщайки тези съвети в част от нашия личен правилник на пътя, ще можем да променим статистиката към по-добро.

Не бива да забравяме, че феърплеят е белег за величие на терена и е в кръвта на големите спортисти.

А да си отговорен спрямо себе си и околните е въпрос на феърплей - не само в спорта, но и в живота.

И особено на пътя.

Новите синтетични наркотици са все по-голяма заплаха в Европа

Новите синтетични наркотици са все по-голяма заплаха в Европа

Доклад за наркотиците