Членът на Изпълнителното бюро на БОК - Екатерина Дафовска заяви, че около 20 български спортисти ще участват на зимните олимпийски игри в Пекин.

"БОК и българските спортисти усилено се готвят за участие на зимната олимпиада. При по-малко от 50 дни, оставащи до церемонията по откриване на Игрите, очакваме с нетърпение най-големия спортен форум на планетата, който ще събере най-добрите спортисти от зимните спортове.

Работна среща на БОК с представители на зимните федерации преди Пекин 2022

Работна среща на БОК с представители на зимните федерации преди Пекин 2022

Заседанието бе открито от председателя на организацията Стефка Костадинова

БОК е в постоянна връзка с Организационния комитет на Игрите, с МОК и международните спортни федерации по всички въпроси, свързани с участието на българските състезатели в Игрите по отношение на здравните мерки, настаняване, графици за тренировки и др.

Към момента българските спортисти са спечелили квоти в биатлон - четири мъже и четири жени, ски алпийски дисциплини - двама мъже и една жена, ски-бягане, ски-скок и сноуборд - по една мъж, както и фигурно пързаляне - една жена", каза Дафовска по време на онлайн-брифинг, организиран от китайското посолство в София.

Снимка 557904

В него се включиха представители на Организационния комитет на Игрите. Посланик Дун Сяодзюн изтъкна значението на олимпиадата в Пекин, както за китайските хора, така и за цялата световна общественост. Представители на Организационния комитет запознаха медиите с подробности около спортните обекти и тяхното бъдеще, зелената програма на игрите, транспорта, настаняването, културната програма - всичко под мотото "Заедно за бъдещето". Специално внимание бе обърнато на здравните мерки преди и по време на игрите. Съобщено бе, че Китай е напълно готов да приеме участниците и гостите на олимпиадата. Подчертано бе, че през февруари 2022 г. Пекин ще стане първият град на планетата домакинствал както на летни, така и на зимни олимпийски игри.

"За мен е чест да се съберем с всички вас онлайн. Благодаря за огромното ви внимание към Зимните олимпийски игри в Пекин.

Тази година на летните Олимпийски игри в Токио, спортистите от Китай и България упорито се бореха за отлични резултати. Сред тях българските спортисти спечелиха 6 медала, с които донесоха слава на родината си и сбъднаха своите мечти, което наистина е много впечатляващо. След приключването на Олимпийските игри в Токио, денят до започването на Зимните олимпийски игри в Пекин наближава. Догодина Пекин ще стане първият "двоен олимпийски град" в света, който е бил домакин, както на Летни, така и на Зимни олимпийски игри. Това е голяма чест, но също и е тежка отговорност. Китайският председател Си Дзинпин отдава голямо значение на подготовката за олимпиадата и представи четири принципа, по които тя ще бъде организирана, а именно - "зелена, инклузивна, отворена и чиста". Тези принципи са дълбоко вкоренени във всеки детайл от процеса на подготовката. С гордост бих искал да споделя с вас няколко акцента свързани с игрите:

Първо, това ще бъде изчистена Олимпиада, за която приоритет ще е екологията. Всички стадиони използват 100% зелена електроенергия, като вятърна и слънчева, което е за първи път в историята на олимпийските игри. Четирите спортни зали, в които ще се провеждат дисциплините върху лед, използват най-екологичната технология за неговото производство, а въглеродните емисии се доближават до нула. Всички постоянни обекти са проектирани за дългосрочна устойчива употреба. Освен това, Китай ще проявява нулева толерантност към употребата на допинг, за да се осигури справедливостта на игрите.

Снимка 557906

Второ, безопасност. Без противоепидемични мерки, няма успешно домакинство. Китай настоява да постави здравето на всички участници на първо място и формулира задълбочен план за превенцията, като се придържа към 6 основни принципа - опростена организация на състезанията, дистанционна превенция, ваксинация, система със затворен цикъл, ефективно управление и единна система за превенция и контрол. На 13 декември беше публикувано второто издание на ръководството за превенция на епидемията.

Трето, това ще бъде прекрасна Олимпиада. Както се казва в тематичния слоган на игрите "Заедно за споделено бъдеще", това спортно събитие предоставя важна платформа за спортистите от цял свят с различен цвят на кожата, раса и вярвания да се съберат заедно, за да се състезават честно и да споделят своите истории и мечти, което не само ще вдъхнови всеки обикновен човек, но също ще и засили солидарност на цялата международна общност. На 27 януари догодина Зимните олимпийски села ще бъдат официално открити. Вярвам, че спортистите от цял свят ще усетят решителността на Китай да сподели със света прекрасни Зимни олимпийски игри, погледнато от безопасни хотелски места, професионални спортни съоръжения и стадиони, внимателни услуги и гостоприемство.

Напоследък има и много шумове около Зимните олимпийски игри в Пекин и бих искал да дам някои отговори. Зимните олимпийски игри в Пекин са грандиозно събитие за всички спортисти, а не са сцена за политически манипулации. Политизирането на спорта противоречи на олимпийския дух и тенденцията на солидарност и сътрудничество на международната общност. На 2 декември Общото събрание на ООН прие с консенсус Резолюцията относно олимпийското примирие на Зимните олимпийски игри в Пекин, а Резолюцията е съвместно предложена от колкото 173 държави. МОК и Олимпийските комитети на много страни, включително и на България, изразиха твърдата си позиция срещу политизирането на спорта и подкрепата си за Олимпиадата в Пекин. Това показва, че политизирането на спорта е непопулярно и обречено на провал.

Снимка 557907

Причината, поради която Олимпийските игри докосват сърцата на хората, е не само във върховния момент на спечелване на медали, но и в упоритата воля да надмине себе си, и в спортсменството на честна конкуренция и уважението към опонентите и т.н. - а това е чар на Олимпийските игри. България е страна, която обича спорта и подкрепя олимпийския дух. Китай желае да засили още повече спортния обмен между двете страни, да осигури пълна подкрепа и максимално удобство за участието на българската делегация в игрите в Пекин, и да работи с България за популяризирането на олимпийския дух.

И накрая, искрено каня всички приятели от България да обърнат внимание на Зимните олимпийски игри в Пекин. Искрено пожелавам на българския спортен сектор да се развива все по-добре. Следващата година е годината на тигъра, който е символ на смелостта и силата. Пожелавам на българските и китайските спортисти да бъдат смели и силни като тигри и да постигнат все по-хубави резултати! Пожелавам на Зимните олимпийски игри в Пекин пълен успех", заяви посланик Дун Сяодзюн.

Преди всичко, от името на Организационния комитет на Зимните олимпийски игри в Пекин, бих искал да благодаря на посолството за организацията на този онлайн брифинг. Също така бих искал да благодаря и на БОК и на приятели от всички сфери за грижите и подкрепата към игрите в Пекин!

Зимните олимпийски игри в Пекин са най-голямото зимно спортно събитие в света. В контекст на продължаващата световната пандемия от коронавирус, игрите ще подпомогнат да се насърчи олимпийския дух на взаимно разбирателство и дългосрочно приятелство и ще демонстрира издръжливостта на човечеството за преодоляване на епидемията чрез солидарност, затова има специално значение.

Китайското правителство отдава голямо значение на подготовката за игрите. Председателят Си Дзинпин лично е инспектирал многократно зоните за състезанията, провеждал специални конференции и издавал серия от важни инструкции. Наскоро по време на телефонните разговори с други държавни лидери и присъствието в международни форуми, той винаги е подчертавал решителността и желанието на Китай да организира едни безопасни и успешни Зимни олимпийски игри.

Снимка 557908

Под грижата на председателя Си, силното ръководство на китайското правителство, както и подкрепата на МОК, ние успяхме напълно да приложим организационната концепция "зелено, инклузивно, отворено и чисто". Работихме в тясно сътрудничество със различни институции у нас и в чужбина, за да насърчим ефективното и подредено изпълнение на всички организационни задачи. Към момента подготовката за всички състезания е завършена. Сега ще ви представя накратко съответния напредък.

Първо, състезателните стадиони напълно отговарят на изискванията за игрите. Към момента всички 12 основни състезателни стадиона са завършени и са преминали сертифицирането на съответните Международни организации. Несъстезателните места - трите зимни олимпийски села в Пекин, Йенцин и Джандзякоу, както и главният медиен център са въведени в експлоатация. Системата за наблюдение на времето на Зимните олимпийски игри, както и средата за спортисти с увреждания са допълнително подобрени.

Второ, тестовите мачове вървят гладко. За да се подобри ефективността на управленския модел по време на игрите, провеждали сме серия от международни тестови състезания от октомври до декември. Към момента успешно приключиха 11 такива събития, като Световната купа по шорттрек, Световната купа по шейни и т.н. Международни спортни организации и участващи спортисти дадоха висока оценка за организацията на събитията, качеството на съоръженията на стадионите и нивото на превенция и контрол на епидемията.

Трето, гарантираме най-доброто обслужване по време на игрите. Настояваме да поставим спортистите на първо място и направим всестранна подготовка, за да осигурим на "трите състезателни зони, един стандарт". Към момента сме подписали договори с 85 хотела, изготвени са планове за настаняване. По отношение на храната, ще се опитаме да отговорим на нуждите на всички страни и вече сме направил 446 различи менюта. Имаме определени 41 медицински цетрове. Беше създаден и команден център за управление на трафика по време на игрите, а превозните средства необходими за игрите ще се доставят едно след друго по план. Доброволците вече са подбрани.

Четвърто, борба срещу епидемията. COVID-19 е най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени. Настояваме да поставим здравето на всички участници на първо място. Вземайки пред международните практики и вътрешните изисквания, формулирахме цялостния работен план за превенция и контрол на епидемията по време на Олимпиадата. На 13 декември публикувахме второто издание на Ръководството за превенция на епидемията. Практиката в тестовите състезания доказа, че съответните мерки са ефективни. Надяваме се всички участници да спазват стриктно мерките посочени в ръководството, за да се осигири безопасност на събитието.

Пето, културните дейности се увеличават. Зимните олимпийски игри са както спортно, така и културно събитие. Организирахме множество пресконференции, онлайн и офлайн популяризиращи и културни дейности, за да подобрим още повече влиянието на Олимпиадата. Пуснахме тематичния слоган "Заедно за споделено бъдеще". Успешно завършихме работата по предаването на олимпийския огън. Стартирахме специални Олимпийски радио и телевизионни канали, публикувахме медалите за Зимните олимпийски и параолимпийски игри, както и тематични песни и униформи. На местно ниво в цялата страна и в дипломатическите мисии в чужбина също се проведоха различни събития, свързани с Олимпиадата.

Шесто, постигаме забележителни резултати по отношение на екологията и устойчивостта. Изцяло приложихме нисковъглеродни планове, създавайки от многото "първи" в олимпийската история. Всички съоржения са 100% с зелено електричество, а въглеродните емисии на Олимпиадата очаква да достигнат почти нула. Превозни средства с водородно гориво ще бъдат използвани по време на игрите. Ние също формулираме научен и технологичен план и активно насърчаваме прилагането на нови технологии като 5G мрежата, онлайн излъчвания в облака, изкуствен интелект и т.н. В същото време стратегическият план за наследството на Зимните олимпийски игри в Пекин е напълно изпълнен. След игрите съответните зони ще бъдат преобразувани в Олимпийски паркове. Ние активно популяризираме зимните спортове сред младите хора. Олимпиадата подпомага и координираното развитие на трите града Пекин-Тяндзин-Хъбей, така че Зимните олимпийски игри и градската трансформация могат да бъдат по-добре интегрирани в полза на местните хора.

Скъпи приятели, след 45 дни олимпийският огън отново ще бъде запален в Пекин. Очакваме с нетърпение да посрещнем атлетите от България и други страни. В момента работата по подготовката навлиза в крайния си етап. Ще продължим да работим в тясно сътрудничество с МОК и другите организация да се стремим към съвършенството на игрите. Вярваме, че Пекин, като първият "двоен олимпийски град", определено ще представи на света "изчистено, безопасно и прекрасно" олимпийско събитие.

Китай и България са стратегически партнъори. Нашият Организационен комитет и БОК са поддържали добро сътрудничество. Българските спортисти имат силна конкурентоспособност в много дисциплини. Пожелавам на тях отлични резултати. Надявам се българските приятели да продължат да обърнат внимание на Зимните олимпийски игри, да ги подкрепят и ги популяризират. Нека да си припомним олимпийското мото "по-бързо, по-високо, по-силно и по-обединено", и да вървим ръка за ръка "Заедно за споделено бъдеще", за да задълбочим приятелството между двете страни и да насърчим развитието на Олимпиадата! Очаквам с нетърпение да ви видя в Пекин в близко бъдеще", сподели Уан Сюедзюн, който е от Организационния комитет на Зимните олимпийски игри в Пекин.

Стефка Костадинова: Боксът и щангите са носили много медали на България, решението не е окончателно

Стефка Костадинова: Боксът и щангите са носили много медали на България, решението не е окончателно

Аз като бивш спортист не искам да бъдат извадени от програмата, коментира тя