Компаниите, които строят обектите за предстоящата през 2014 г. зимна олимпиада в Сочи, отделят и средства за опазване на околната среда в района. "Интеррос", която тази година започна изграждането на високопланинския ски курорт "Роза Хутор", инвестира в екоинициативи 3 милиона долара. "Газпром", която строи със собствени пари комплекса "Лаура", също в зимния курорт "Красна Поляна" над града, отдели над 2 милиона долара за развитие на Национален парк Сочи. Това разказа за БТА Евгения Бочарникова, мениджър по връзките с обществеността на комитета "Сочи 2014".

На следващ етап фирмите ще отпуснат още средства - за опазване и увеличаване на зелените територии, за защита на местната флора и фауна, включваща изчезващи видове растения и животни.

Комитетът "Сочи 2014" е поставил условия на строителите на обекти да използват най-малко 25 процента местни материали, да въведат безотпадни и енергоспестяващи технологии, да не включват в строителството синтетични материали. Сред изискванията е също да не се използват материали и оборудване, които влияят на озоновия слой.

Защитените територии в Кавказ няма да бъдат засегнати от строителството на обектите за зимната олимпиада през 2014г., уверяват от администрацията на град Сочи. В планирането на дейностите, свързани с олимпиадата, активно участие е взело руското министерство на природните ресурси.

Правителството на Русия е отделило 106 милиона рубли за модернизация на транспортната инфраструктура и на енергийната система в района чрез използване на по-чисти и безопасни горива. Данните са на градската администрация в Сочи.

Това е инфраструктура, която така или иначе щеше да бъде изградена, заради амбициите на Сочи да се развива като международен зимен курорт, коментира Евгения Бочарникова. Олимпиадата я прави по-завършена и по-скорошна, добави тя. Общата стойност на олимпийските обекти, според предварителните разчети, е 8-10 милиарда долара.

Строителството на първите нови комплекси в "Красна поляна" е непрекъснато и денонощно. Изграждането на олимпийските обекти в Сочи трябва да приключи до 2012г. В строителството са заети работници и от други краища на Русия, а също турски и сръбски фирми.

В курорта "Роза Хутор" е предвидено да се състоят състезанията по сноуборд и високопланински ски. Ще има трибуна за 8 000 души, още 10 000 ще имат възможност да наблюдават състезанията правостоящи. Курортът трябва да е окончателно изграден до 2011г. След олимпиадата той ще се използва за център за международни състезания, национална тренировъчна база и целогодишен туристически комплекс.

Курортът "Лаура" ще бъде напълно самостоятелен обект, който ще включва собствена електростанция, система за водоснабдяване, канализация, пречиствателни съоръжения, магазини, ресторанти и дискотеки.