СССР за първи път праща отбор на летни игри, втори е в класирането!

5-ата лятна олимпиада в Хелзинки е историческа за България. Във Финландия Борис Георгиев, известен като Моката, доказва, че страната ни има достойно място в МОК. Боксьорът завоюва първия медал за България - бронзов, в категория до 75 кг. По-късно той ослепява с едното око, но завинаги остава в историята ни.
Във Финландия участваме с 63-ма души, като за първи път се представяме и с жени - лекоатлетката Цветана Берковска и 8 гимнастички.

Олимпиадата в Хелзинки бележи първото участие на състезатели на Съветския съюз и Израел на олимпиада. СССР става втори по медали след САЩ. През 1951 г. се изработват и първите възпоменателни монети в чест на летни игри.

Германия се завръща в олимпийското движение с новосформирания след Втората световна война национален олимпийски комитет на ФРГ. Отцепената източна част на страната - ГДР, също прави свой НОК, но не изпраща атлети в Хелзинки.

Легендарният чехословашки атлет - Михаил Затопек, става единственият спортист в историята на олимпийското движение, който печели в рамките на едни олимпийски игри бяганията на 5000 и 10 000 метра и маратона.

*Олимпийският огън е внесен от Пааво Нурми и Ханес Колемайнен, които са признати за едни от най-великите спортисти на Финландия.
* За пръв път СССР участва на олимпийски игри. Първият златен медал за страната е спечелен от Нина Ромашкова в хвърлянето на диск.
* Германия отново има право да участва.
* Правилата на конния спорт са променени, така че да могат да участват не само военни. Датчанката Лис Хартел става първата жена, спечелила медал в този спорт.
* * На финала на футболния турнир Унгария побеждава Югославия с 2:0.
* Актьорът Бъд Спенсър се състезава за САЩ в плуването. Тогава той все още не е известен.
* Най-успешен спортист става представителят на СССР Виктор Чукарин. Той печели 4 златни и 2 сребърни медала в спортната гимнастика. Емил Затопек от Чехословаки печели три златни медала в леката атлетика. Единият от тях в маратона.
Американецът Боб Матиас пък става първият атлет, който дублира златния си медал в десетобоя.
* В Хелзинки Индия печели за пореден път турнира по хокей.

ВИТРИНА

Държава Злато Сребро Бронз Общо

1.САЩ 40 19 17 76
2.СССР 22 30 19 71
3.Унгария 16 10 16 42
4.Швеция 12 13 10 35
5.Италия 8 9 4 21
6.Чехословакия 7 3 3 13
7.Франция 6 6 6 18
8.Финландия 6 3 13 22
9.Австралия 6 2 3 11
10.Норвегия 3 2 0 5
.........
40.БЪЛГАРИЯ 0 0 1 1

Мелбърн 1956

Борбата ни носи първата титла


Олимпиадата в австралийския град Мелбърн през 1956-а, която е 16-а поред, носи на България първата титла от летни игри. Печели я борецът Никола Станчев в категория до 79 килограма на свободния стил.

Скокът в сравнение с предното участие, когато все пак правим пробив с бронза на Моката, е осезателен. Освен златото на Станчев нашите спортисти завоюват още четири медала. Три са сребърни и техни носители са също борци. Всичките ни вицешампиони са от класическия стил - Димитър Добрев, Петко Сираков и Хюсеин Мехмедов.

С бронз се окичва футболният ни тим. Тези медали са сред върховите постижения на най-популярния спорт у нас. Капитан на отбора е легендата на ЦСКА - Стефан Божков.

Интересното е, че олимпийският турнир по конен спорт в рамките на игрите в Мелбърн, се провежда в шведската столица Стокхолм. Причината е в наложената карантина на Зеления континент.

Всъщност Мелбърн за малко е щял да изпусне домакинството на тази лятна олимпиада. Появилите се финансови затруднения на австралийските домакини принуждават Международния олимпийски комитет да потърси град- заместник и изборът е Рим. Все пак има олимпиада в Мелбърн, но Египет, Ирак и Ливан бойкотират заради суецката криза, същото правят Испания, Холандия и Швейцария заради намесата на СССР в унгарската революция. Участие отказва и Китай, като тук причината е допускането на Тайван до игрите.

ВАЖНИ МОМЕНТИ

* Австралийският град Мелбърн печели домакинството на 16-ите летни олимпийски игри само с 1 глас разлика от аржентинската столица Буенос Айрес.
* Вдъхновени от писмото на австралийският тийнейджър Джон Уинг, организаторите позволяват на състезателите от всички страни да се движат заедно по време на церемонията по закриването. Идеята е всички спортисти да бъдат едно цяло, като един отбор.
* Финалът на турнира по водна топка между Унгария и СССР става легендарен и се смята за най-прочутата среща в този спорт. Дуелът за златото става известен като Мача с кръв във водата. Унгария побеждава СССР с 4:0, но преди края един от „маджарите" е принуден да напусне басейна поради кръвта, която се стича от раната под лявото му око. По време на срещата той е ударен от противников играч.
* Атлетите от ФРГ и ГДР участват в обединен отбор под името Германия.
* Австралийката Бети Кътбърт печели прякора си Златното момиче, след като печели 3 титли в леката атлетика - на 100 и 200 метра и в щафетата 4х100. Тя е само на 18.
* Сънародничката на Кътбърт - Мери Роуз, грабва 3 златни медала в плуването.
* Съветският атлет Владимир Кутс печели състезанията на 5000 и 10000 метра гладко бягане.
* Унгарецът Ласло Пап завоюва втория си от общо три златни медала от турнира по бокс.
* Олимпиадата в Мелбърн става известна като Приятелските игри.
Най-успешна е унгарската гимнастичка Агнес Келети, която печели 4 златни и 2 сребърни медала.
* За първи път СССР печели най-много медали и оглавява таблицата по отличия пред политическия враг - САЩ.

ВИТРИНА

Държава Злато Сребро Бронз Общо

1.СССР 37 29 32 98
2.САЩ 32 25 17 74
3.Австралия 13 8 14 35
4.Унгария 9 10 7 26
5.Италия 8 8 9 25
6.Швеция 8 5 6 19
7.Германия 6 13 7 26
8.Великобритания 6 7 11 24
9.Румъния 5 3 3 13
10.Япония 4 10 5 19
..........
19.БЪЛГАРИЯ 1 3 1 5