Отборите на Ню Джърси и Отава записаха четвърти победи в първия кръг на плейофите на НХЛ и продължават напред.

Девилс победиха с 4:2 гостуващия Ню Йорс Рейнджърс и приключиха серията с 4-0 успеха.

Чешкията нападател Патрик Елиаш бе с най-голям принос за триумфа. Той наниза две шайби и асистира за гола на Скот Гомес в началото на втората третина при числено превъзходство. Двукратният носител на Купа "Стенли" Елиаш пропусна 39 мача от редовния сезон заради заболяване от хепатит.

Ню Джърси допусна едва 4 гола в серията, благодарение на отличната игра на вратаря Мартин Бродюр. Той подобри рекорда на НХЛ за най-много поредни мачове в плейофи на Патрик Роа, като има вече 137 срещи.

Сенаторите също са на четвъртфинал в Лигата, след като се наложиха у дома с 3:2 над шампиона Тампа Бей и затвориха серията с 4-1 победи.

Чехът Мартин Хавлат вкара гол във всяка една от срещите срещу Лайтингс. В последния мач на сенаторите той се отличи с третата шайба за своя отбор  и  с асистенция. Другите попадения за тима от канадската столица бяха дело през първата третина на Петер Шефер и Анджей Месарош.

Вратарят на домакините Рой Емъри спаси 26 удара и също допринесе за преминаването на първия кръг.

"Това е само първата стъпка, очаквайте още много от нас", закани се Мартин Хавлат.