Отборът на Балкан (Ботевград) поднесе изненадата в 26-ия кръг от първенството на Националната баскетболна лига като победи Лукойл Академик с 87:86 при визитата си в спортния комплекс в Правец. Това е втора победа на ботевградчани над шампиона през сезона. Нещо, което не се е отдавало дори на Левски.

Двата отбора се преследваха в резултата през целия мач. През последната четвърт Балкан успя да поведе с 5-6 точки, но шампионите не се предаваха. Усилията на играчите на Сашо Везенков дадоха резултат и 13 секунди преди сирената равенството бе възстановено – 85:85. Академик дори излезе напред след един наказателен на Хийт, но отговорът на Балкан бе моментален – два фала на Йовович и победа за „зелените” – 87:86.

Владимир Панич изигра невероятен двубой за „зелените” и приключи с 28 точки, а Йордан Бозов и Джими Хънт добавиха съответно по 15 и 12 точки. За „студентите” с 30 точки се отличи Божидар Аврамов, Дерил Уоткинс добави 15 точки, а Брендън Хийт и Боян Попович завършиха съответно 12 и 11 точки.

В другите срещи от кръга Черно море нанесе поредната разгромна загуба за Младежкия национален отбор с 90:71, а Рилски спортист със силна последна четвърт се наложи над Черноморец в Бургас с 86:80.

Кръг преди края на редовния сезон Лукойл води с 1 точка пред Левски. В последния кръг студентите играят с младежите, които досега имат само една победа. Така че те ще финишират сигурно на първо място преди плейофите. Трети е Балкан на 2 точки пред Рилски спортист.