Лос Анджелис Лейкърс е новият шампион на НБА, след като рано тази сутрин българско време победи като гост Орландо Меджик с 99-86 в решаващия мач номер 5 от финалната серия на най-силното баскетболно първенство в света. Така калифорнийците спечелиха 15-а титла в своята история, след като отличието им се изплъзна през миналия сезон, когато отстъпиха на Бостън Селтикс в 6 мача. "Езерняците" печелят за първи път първенството на НБА от 2002 година насам.

Трофеят "Лари О'Брайън" е общо 10-и в кариерата на старши-треньора на Лейкърс Фил Джексън, който по титли задмина легендата на "Келтите" Ред Ауербах. Също така лидерът на "Езерняците" Коби Брайънт спечели 4-и шампионски пръстен в своята кариера, а мощното крило и титуляр в редиците на тима Пау Гасол записа името си със златни букви в историята на испанския баскетбол, превръщайки се в първия играч от Ибрийския полуостров, печелил шампионата на НБА.

Коби Брайънт бе най-резултатен за победителите с 30 точки, 6 борби, 5 асистенции и 4 "чадъра", Ламар Одъм добави 17 точки и 10 борби, а Тревър Ариза завърши с 15 точки за успеха.

Рашард Люис бе най-резултатен за Орландо с 18 точки, а Микаел Пиетрус, Рейфър Алстън и Хедо Тюркоглу вкараха по 12 точки при поражението на Меджик.

Срещата започна много силно за домакините от Орландо, които демонстрираха убийствено ефективна игра на контраатака в първите минути. До средата на първата четвърт тимът на Стен Ван Гънди успя да поведе с 9 точки за 19-10, но впоследствие много силно представяне в подкошието на Андрю Байнъм и Пау Гасол, както и отлични включвания на Коби Брайънт, успяха да намалят значително пасива на Лейкърс. Добри отигравания в края на частта на Дуайт Хауърд и Микаел Пиетрус все пак запазиха водачеството на Орландо след 12 минути за 28-26.

В началото на втората четвърт домакините продължиха да водят минимално, но Лейкърс нанесе своя удар със серия от 16-0, която направи за 4 минути. Благодарение на Ламар Одъм, Коби Брайънт, Тревър Ариза и Пау Гасол "Езерняците" поведоха с 12 точки за 52-40, 03:07 минути преди края на полувремето. Съставът на Орландо беше в нокдаун и до почивката бе неспособен за някакъв обрат, губейки частта с 18-30. На практика Лейкърс влязоха в третата четвърт с аванс от 10 точки за 56-46, като само 24 минути деляха отбора на Фил Джексън от 15-ата титла в неговата история.

Втората половина на двубоя започна с много пропуски от страна и на двата тима. Кош на Коби Брайънт, 9:00 минути преди края, направи резултата 58-48 в полза на Лейкърс. Орландо успя да съкрати преднината на 6 точки, но две поредни тройки на Ламар Одъм отново изведоха гостите напред с 11 точки за 64-53, 6:38 минути преди края на третата четвърт. Малко по-късно авансът на калифорнийците нарастна на 16 точки за 71-55 след два успешни наказателни удари на Коби Брайънт, 03:39 минути преди края на частта. Третата четвърт приключи впоследствие при резултат 76-61 в полза на гостите.

В последната част Коби поддържаше през цялото време разликата в полза на Лейкърс и като истински лидер на тима изведе своя тим до успеха, който бе общо 4-и за тима от Лос Анджелис в серията. По този начин отборът от Калифорния победи с 4-1 победи Орландо и спечели първа титла на НБА от 7 години насам, след като тимът на Фил Джексън пропусна на два пъти през 2004-а и 2008-а да завоюва шампионските пръстени.