Отборът на Денвър Нъгетс спечели титлата в Националната баскетболна асоциация за първия път в историята си. Това стана след успеха над Маями Хийт с 94:89 (22:24, 22:27, 26:20, 24:18) в петия мач, като тимът спечели финала с 4:1 победи.

Отборът бе воден от сърбина Никола Йокич, който логично бе избран за най-полезен играч във финала.

"Идеално, свършихме си работата и сега можем да се приберем доволни у дома", заяви небрежно след успеха Йокич.

"Маями е голям отбор, изключителен и ги уважавам много. Беше невероятно усилие от страна на нашия отбор. Мачът беше грозен, не успяхме да вкараме много стрелби, но за сметка на това се защитавахме добре", каза още сърбинът.

"Това беше може би най-добрият ни мач в защита за целия сезон и въпреки това не беше достатъчно", съжаляваше след загубата треньорът на Маями Ерик Споелстра. Звездата на "Горещите" Джими Бътлър вкара 13 точки в последната част за тима си само в разстояние на 3 минути, но и това не стигна.

Денвър вече е само на победа от мечтаната титла

Йокич и компания пак отнесоха Маями Хийт

Никола Йокич отново бе лидер на тима си с 28 точки и 16 спечелени борби. Сърбинът вече е избиран два пъти за най-полезен в НБА за редовния сезон през 2021-ва и 2022-ра.

Това е голям успех и за собственика на Денвър Стан Крьонке, който стана шампион с Лос Анджелис Рамс в НФЛ и с Колорадо Аваланч в НХЛ.

"Имам новина за всички. Няма да се задоволим с една титла, искаме повече", каза след успеха треньорът на Денвър Майкъл Малоун.

Маями Хийт, който е шампион в НБА от 2006, 2012 и 2013, губи четвърти финал, след като отстъпи също през 2011, 2014 и 2020. Отборът не успя да стане първият отбор шампион в НБА, който е бил на осма позиция в редовния сезон.

Бам Адебайо вкара цели 18 точки в първата четвърт, но след това добави само 2 до края на мача. Майкъл Портър Джуниър се отчете с 16 точки и 14 борби, Джамал Мъри реализира 14 точки и даде 8 асистенции.