Баскетболистите на Далас спечелиха като гости на Финикс решаващия шести мач от финалните плейофи на Западната конференция в събота. С този успех те сложиха край на серията, която взеха с 4-2 победи, и се класираха на финала, където ще срещнат победителя от Изток - Маями.

Германският великан Дирк Новицки, който в петия мач срещу Финикс вкара рекордните 50 точки в кариерата си в плейофите, за пореден път бе в основата на успеха за тексасците. Той направи дабъл-дабъл, като наниза 24 точки и регистрира 10 борби под коша.

Джош Хауърд добави още 20 точки 15 борби за успеха.

За съперника най-резутатен бе центърът Борис Диау. Неговите 30 точки и 11 борби обаче не бяха достатъчни на Финикс, за да вземат победата.

"За първи път в живота си оставам без думи", заяви след срещата собственикът на Маверикс Марк Кубан, чийто отбор се класира на финала за първи път в 26-годишната си история.

С победната си серия Далас се реваншираха на "слънцата", които миналия сезон ги отстраниха от плейофите също като гост.

Далас губеше с 18 точки в един момент във втората част и с  15 в края на третата, но успя да постигне забележителен обрат в последните 12 минути.

"Това бе наистина една специална победа за нас.  Играхме ужасно през първата част, но след това показахме страхотна класа", каза щастливият треньор на финалистите Ейвъри Джонсън, който спечели приза за най-добър наставник в НБА за сезона.

Далас ще приеме Маями в първия мач от финалната серия за титлата в четвъртък.