ТОПСПОРТ продължава с представянето на отборите, които се класираха за финалите на Световното първенство в Катар, което започва на 20 ноември, като всеки ден ще ви запознаваме с един от участниците на Мондиал 2022. Днес е ред да ви представим националния отбор на Мароко.
МИНАЛИ УСПЕХИ
Мароканците напускат групата си на Мондиал само веднъж - през 1986 година.
Мароко на Световното първенство през 1986 година.
Тогава "атласките лъвове" са в група с Англия, Полша и Португалия.
Откриващият мач срещу поляците завършва със скучно равенство без голове, а срещу Англия резултатът се повтаря.
Ситуацията в групата става възможно най-заплетена. През 86 година все още се дават по 2 точки за победа, т.е. две равенства са равностойни на победа. Има вероятност в крайна сметка всички отбори да завършат с по 3 точки.
Последният мач от груповата фаза с Португалия трябва да реши всичко.
Абдерразак Хайрии извежда Мароко напред в резултата в 19-ата минута, а в 26-ата отбелязва и дузпа, с което резултатът става 2:0. Абделкрим Мери окончателно пречупва съпротивата на португалците с гол в 62-а минута. Този резултат извежда Мароко на лидерската позиция в групата, а Португалия си заминава от турнира.
На 1/8-финалите "атласките лъвове" се изправят срещу мощния отбор на Германия, който е и фаворит за спечелването на турнира.
Мароканците изиграват приличен мач и са близо до сензацията на турнира, но зашеметяващ гол на Лотар Матеус от пряк свободен удар в 88-ата минута, предопределя изхода на двубоя. Фаворитът продължи напред, а аутсайдерът се прибра вкъщи.
СЕЛЕКЦИОНЕРЪТ
Валид Реграги е старши треньор на мароканския национален отбор.
Той замени на поста Вахид Халилходжич. Реграги е само на 46 години и е възможно в случай на успешно представяне в Катар, да го видим като старши треньор на някой европейски клуб.
Източник: EPA/БГНЕС
Квалификационният цикъл на отбора се проведе под ръководството на Вахид Халилходжич, който напусна треньорския стол само преди два месеца.
Валид е на поста само отскоро, така че е трудно да се анализират тактическите му идеи и игрови принципи. Под ръководството на Халилходич схемата беше 3-5-2, или 4-4-2. Реграги предпочита 4-2-3-1.
Формация в плейофа срещу ДР Конго
Стилът на игра е много флангови атаки и центрирания, много удари.
Ще прегледам последните мачове под ръководството на Халилходжич, тъй като едва ли нещо коренно ще се промени преди началото на турнира.
Представянето на Мароко ми напомня за националния отбор на Алжир на Мондиал 2014. Същият агресивен футбол.
Източник: EPA/БГНЕС
Атаките се градят основно по фланговете, където мароканците се опитват да създадат числено предимство и да използват индивидуалните качества на играчите - бързина и техника.
Отборът не обича да натиска съперниците и чака да удари чрез контраатака. Те предпочитат да отстъпят назад и да се защитават по-близо до наказателното си поле.
ЗВЕЗДИТЕ
Ашраф Хакими е основният марокански талант.
Невероятен футболист. Играейки като десен бек, той отговаря много и за изграждането на атаките на "Атласките лъвове". Халилходжич използва формация 3-5-2 до голяма степен точно заради футболиста на ПСЖ.
Ашраф има невероятна интелигентност и пробивите му по десния фланг са от ключово значение за мароканците.
Хакими има 51 мача за националния отбор и вкара 8 гола.
Източник: https://twitter.com/PSG
Хаким Зиеш отново е актуален.
Зиеш не игра за националния отбор повече от година, заради конфликт с Халилходжич, но наскоро Реграги заяви, че вратите към първия отбор за Хаким отново са отворени.
Той е отличен плеймейкър и изпълнява статичните положения на отбора.
Зиеш изигра 40 мача за националния отбор и вкара 17 гола. Комбинациите му с Хакими на десния фланг може да се окажат от ключово значение за изграждането на атаките на мароканците. Зиеш може да играе и зад нападателя.
Източник: EPA/БГНЕС
Юсеф Ен-Несири е основното оръжие на Мароко.
Неговата роля е не само да вкарва голове, но и да печели първите топки на втория етаж, свързвайки фланговете на атаката.
Ен-Несири играе в Ла Лига през цялата си кариера и е страхотен във въздуха. Въпреки височината си от 192 см., той е доста пластичен и бърз.
Преди две години Юсеф вкара 18 гола в Испания за сезона, така че определено не можем да го наречем лош нападател.
Източник: EPA/БГНЕС
СИЛНИ И СЛАБИ СТРАНИ
Силни страни: игра във въздуха, атаки по фланговете, агресия
Слабости: полузащита, психика, треньор
Стилът на игра на мароканците включва много битки на втория етаж, както в наказателното поле на противника, така и в собственото си. Мароканците печелят средно 55% от въздушните двубои, малко по-малко от Уелс.
Мароко има много страхотни играчи, които играят в топ европейските първенства. Играчите не се страхуват да поемат инициативата и понякога изненадват с доста добри решения, въпреки посредствената отборна игра.
Трудно е да не забележите проблемите на Мароко в халфовата линия. Постоянните пропуски в отбранителните позиции се дължат на бързия преход от отбрана към атака. Когато атакуват, също не всичко е гладко - мароканците не са склонни да действат през централната зона, предпочитайки да играят по фланговете.
Източник: EPA/БГНЕС
"Атласките лъвове" имат очевидни проблеми и с психиката. В играта им се забелязват много нервни сривове. Дори в плейофа срещу ДР Конго, когато резултатът беше 3:0 в полза на мароканците, те постоянно правеха глупави грешки и безсмислени груби фаулове. С такъв самоконтрол в Катар ще бъде трудно.
Ситуацията със селекционера е възможно най-неясна. Трудно ми е да си представя, че смяната на треньора два месеца преди турнира може да бъде полезна, а не вредна. Всичко това явно няма да е от полза за отбора, въпреки всички достойнства на Реграги.
Източник: EPA/БГНЕС
ПРОГНОЗА
Мароко попадна в група "F" на турнира, заедно с отборите на Хърватия, Белгия и Канада.
"Атласките лъвове" ще имат някакви минимални шансове в тази група, но за мен са аутсайдерът. Хърватия има опитен отбор и трудно ще бъдат изненадани от футбола, който практикуват мароканците. С Белгия почти няма шанс: твърде силна атака срещу твърде слаба защита. С Канада вече може да се разчита на нещо, но за мен северноамериканците ще са фаворити, защото са по-силни като отбор и имат по-добра отборна игра.
Прогнозирам 3 загуби и последно място в групата.
Източник: iStock
МАЧОВЕТЕ НА МОНДИАЛА
23 ноември, 12:00 часа/ Мароко - Хърватия, стадион "Ал Бейт" (Ал Хор)
27 ноември, 15:00 часа/ Белгия - Мароко, стадион "Ал Тумама" (Доха)
1 декември, 17:00 часа/ Канада - Мароко, стадион "Ал Тумама" (Доха)