Един спорт сякаш се възроди след Олимпиадата в Атина, когато Георги Георгиев ни зарадва с бронзов медал в категория до 66кг. 12 години по-късно България изпрати отново на Олимпиадата в Рио не един, а двама джудисти (Ивайло Иванов и Янислав Герчев), а Ивелина Илиева остана на няколко точки от това да имаме трима представители в този спорт.
Освен бойно изкуство, джудо е перфектният избор за всички, които искат да се усъвършенстват не само физически, но и психически и да се запознаят с философията на един древен народ - японския.
Джудото бе позабравено в последните години в България, но един талант - Ивайло Иванов, състезаващ се в категория до 81 кг., изгря в последните две години и все повече хора започнаха да се интересуват от този спорт.
Източник: GettyImages
Голямото изригване започна на един от най-силните турнири - в Абу Даби, където Ивайло записа шест победи, за да триумфира със златния медал. Победите бяха не над кой да е а: Алексиос Нтанатидис (Гърция), Владимир Злоев (Киргизстан). В третия кръг нашият представител победи олимпийския шампион от Лондон - Ким Джае Бум (Корея). Последваха успехи и над унгареца Лазло Чокне, а на полуфинала над силния руснак Сиразин Могамедаов.
В сблъсъка за титлата, Иванов се наложи над молдовеца, представящ домакините от Обединени арабски емирства - Сергей Тома. Този медал му отвори шанс за битка за квота за Олимпиадата.
На следващите турнири - Гран при в Кингдао, Ивайло завърши трети. На най-силния турнир в света - в Париж спечели среброто. Последваха три турнира от серия Гран при - в Дюселдорф завърши на трето място, в Тбилиси (Грузия) остана седми, а в Самсун, Турция печели златния медал като в спора за титлата талантът ни победи с "юко" двукратния световен шампион и олимпийски вицешампион от Пекин 2008 в категория до 73 кг Ки-Чхун Уон (Република Корея).
Тези силни резултати изумиха света, като Ивайло беше само на 21 години тогава, а поддържаше такова ниво и квотата за Рио бе спечелена. Освен това продължи главоломно да се изкачва в световната ранглиста като влезе в десетката.
Преди Олимпиадата, Ивайло взе участие в три големи турнира. Първият бе в края на април - Европейското първенство, където се класира на трето място, след загуба на полуфиналите с "юко" от бъдещия шампион Хасан Халмурзаев от Русия. Последва турнир от най-високата категория - в Баку, Азербайджан, където Ивайло достигна до мача за титлата, но загуби от с ипон от японеца Таканори Нагасе, който е актуалният световен шампион в дисциплината. Последният турнир преди Олимпиадата бе от по-ниската категория - Европейската купа в Мадрид, където българинът спечели бронзов медал. След тези си успехи Ивайло излезе четвърти в световната ранглиста, което му даде шанс да избегне първите трима до полуфиналите на Олимпиадата в Рио.
Източник: Reuters
В Бразилия всичко вървеше добре. Първи кръг - победа с ипон над световния шампион за юноши Франк де Вит (Холандия). Последва трудна 1/8-финална среща срещу силния кореец Сьонсу Лий. На ¼-финала българинът загуби от американеца Травис Стивънс, който бе поставен под номер пет в схемата. Ивайло допусна грешка три минути преди края на схватката и опитният американец се възползва, за да реализира ипон след задържане. Така възпитаникът на Атанас Герчев излезе на репешаж в битка за бронз срещу опитния италианец Матео Маркончини. С много борба и тактическо надлъгване от страна и на двамата съперници, мачът завърши след "златна оценка "(допълнително време, в което се играе до точка). Цели три минути продължи сблъсъкът след редовните пет минути и в крайна сметка Маркончини победи с ипон изтощения си опонент. Мястото, което зае нашенеца бе седмото. За него това бе провал, но на 21-22 години седмо място означава много, много за малка България. Означава и бъдеще.
Последният турнир за годината за Ивайло бе от най-високата категория и се проведе в Япония, Меката на този спорт. Там нашенеца взе бронзов медал след победи над двама представители на домакините и над силния кореец Хюи - Юнг Лий и загуби от германеца Доминик Ресел. С това великолепно представяне, Ивайло затвори годината като номер четири в световната ранглиста.
Другият участник от България на Олимпиадата в джудото бе Янислав Герчев, в категория до 60 кг. Той се класира за форума след второ място на Континенталната купа в Белград. На Гран при в Тбилиси зае седмо място, а на последващото Гран при в Самсун стана пети.
Източник: LAP.bg
На последното състезание преди Олимпиадата - Европейската купа в Мадрид, Герчев взе сребърен медал като отстъпи само на Силвен Гуле от Франция.
На Олимпийските игри българинът записа победа и загуба. Първо родният представител победи с ипон представителя на Китайско Тайпе - Цай Минг Йен. На осминафиналите обаче националът ни отстъпи пред представителя на Грузия - Папинашвили с ипон, като повторенията бяха категорични в правотата на двама от тримата арбитри, отсъдили, че Янислав е аут от по-нататъшната битка в този спорт. Янислав завършва годината под номер 40 в световната ранглиста в неговата категория.
Друга надежда в родното джудо е Ивелина Илиева. Българката се завърна в началото на тази година след като лекува контузия и спечели сребърен медал на Континенталната купа в София, след което се нареди втора на Европейското първенство в Казан.
Източник: EPA/БГНЕС
В категория до 57 кг. Ивелина стигна финала, където загуби от европейската шампионка от първенството в Будапеща през 2013-а година Отон Павия (Франция). Французойката има още бронзов медал от летните Олимпийски игри в Лондон 2012 година и две бронзови отличия от световни първенства. Преди това Илиева, която се завърна след лечение на тежка контузия, постигна четири победи. Спечеленият медал на Ивелина бе първи за България от Европейски първенства от 2003 година насам. Последен преди нея медал от шампионат на Стария континент бе печелил олимпийският бронзов медалист Георги Георгиев през 2003 година. С отличното си представяне в Казан, Ивелина бе на косъм от класиране за игрите в Рио. Тя остана обаче 26 в световната ранглиста, а само първите 24 получават квоти за Игрите.
Българската федерация по джудо се опита да издейства "уайлд кард" на младата ни надежда, но за съжаление не получихме квотата. Ивелина Илиева обаче показа, че бъдещето е пред нея. Тя завърши годината като номер 28 в ранглистата при 57 кг.
Поводи за гордост имаме и при подрастващите. При кадетите в две категории България има представител в Топ 40. Вторият от Европейската купа в Биелско Бяла (Полша) в категория до 55 кг Марк Христов е на 30 място, а на 33 място в същата категория е Добромир Калистерски. При най-тежките (над 90 кг) седмият от Европейското първенство във Вантаа през 2016-а - Ивайло Димитров е на 23 място.
При юношите в категория до 60 кг е може би над-големият талант в този спорт в България - Денислав Иванов. Най-силна за него бе 2015 година, когато той стана световен шампион за кадети в категория до 55 кг. Освен това стана и европейски шампион за юноши на провелото се Европейско първенство за юноши и девойки в София. В кариерата си Денислав има повече от 200 отличия от различни турнири в България и чужбина. През настоящата година Денислав качи категорията и вече се състезава до 60 кг.
Източник: EJU
В настоящата година той спечели континенталните купи в Плоещ, Румъния и Пакс, Унгария. Той завършва годината под номер седем в световната ранглиста за юноши в категория до 60 кг.
При девойките имаме по-осезаемо представяне в световните ранглисти на местата до 40-то. В категория до 44 кг на 17 място се намира седмата от Европейското първенство в Малага, Испания за тази година - Цветелина Цветанова. В по-горната категория - до 48 кг на 38 място е Натали Сосерова. При 52-килограмовите олимпийската вицешампионка от младежките Олимпийски игри в Нянджин, Китай - Бетина Темелкова е на 29 място. Тук трябва да кажем, че една от най-големите ни надежди за бъдещето прие тази година да се състезава под флага на Израел. Олимпийската ни вицешампионка и федерацията имаха търкания относно това, че на спортистите вече не се разрешава да пътуват на състезания с личните си треньори.
При по-горните категории - до 78 кг, Илина Стоянова е на 36 място след заемане на трети места на Континенталните купи в Плоещ и Атина.