Шефът на ДЮШ на Лудогорец Яков Папарков даде ин­тервю пред "Тема Спорт". В него специалистът, кой­то в кариерата си е водил Пирин (ГД) и е работил като скаут на „Герена", направи равносметка на изминала­та 2014-а, в която акаде­мията спечели първия си трофей. Той коментира и бъдещите планове на клу­ба, както и кога зелените ще могат да интегрират своите таланти в първия отбор.


Г-н Папарков, каква е рав­носметката ви за свършена­та работа за изминалата го­дина в школата на Лудого­рец? Спечелихте титлата при 17-годишните, която бе и първа въобще за академия­та.
- Приемаме нормално този трофей. В крайна сметка зна­ехме, че рано или късно ще дойде. Доволен съм, че се слу­чи. Но щом не сме станали шампиони във всички състеза­телни групи, значи трябва да продължим да работим. Мо­ето мото е, че винаги може и по-добре. Но като цяло бе сил­на година и това, че взехме титлата в Елитната група до 17 години, е атестат за работата ни. Освен това е стимул и да вдигнем нивото си през 2015-а и 2016-а. Оча­квам тази година да постиг­нем още по-добри резултати.

Изграждането на млади футболисти е изключител­но труден процес. С какви проблеми се сблъсквате в ра­ботата си?
- Развиването на млади та­ланти е съвкупност от много фактори. Има доста неща, които трябва да бъдат на ниво, за да се върви в правил­на посока. Ето давам ви един пример - хранителния режим. Той е изключително важен. Няма как с баничка и боза да се развива добра мускулатура и момчетата да са на ниво. Ну­жен е не само хранителен, но и питеен режим. Това, че мал­ко от децата са били в подо­бен ритъм, преди да дойдат при нас, не е някаква изненада. Свикнали сме да се сблъскваме с такива неща и нашият екип знае как да се справи. Но е факт, че е трудно да се изгра­дят навици на самите момче­та. Това трябва да стане в ранна възраст. В школата ни обаче всичко работи по евро­пейски модел. Възстановява­не, лекарства, режим и така нататък. Но признавам, че у нас има проблем с режима на ядене. От една страна, за по-доброто състояние в тази на­сока на момчетата пречи технологията, от друга - и българската реалност, с коя то се сблъскват всеки ден. Така че всяка школа, която иска да върви напред, да се развива и да достигне високо ниво, трябва да пре­одолее тези спънки. В Лу­догорец е изграден мо­дел, който действа безотказно и децата търпят развитие го­дина след година.

Мъжкият тим влезе в Шампионската лига, което доведе до участието и на формация до 19 години в младежкия формат. Какво научихте от срещите с Реал Мадрид, Ливърпул и Базел?
- Ние не сме видели как ра­боти цялата структура в тези школи. Виждаме само крайния продукт в мачове­те. Научихме обаче безценен опит от академиите на Бар­селона, Еспаньол и Атлетико Паранаензе, където бяхме на стаж. Всичко, което сме ви­дели, сме го приложили и в Разград. В мачовете с Базел, Реал и Ливърпул не ни даваха много да излизаме от тере­на и площите, определени за гостуващия тим. Така че съм бегло запознат с тренировъ­чния процес, прилаган от тях. Но ние имаме изградена структура на работа, в коя­то са вкарани достатъчно методи, които се използват от водещи академии в света, ето например "Ла Масия". Пол­зваме тази информация, коя­то е запечата­на в компют­рите ни, и стъпка по стъпка вървим напред. Но е нужно много време, за да мо­же да бъдат приложени неща­та. В Ливърпул например, защо­то и там имах­ме възмож­ност да ви­дим школа­та, са инвестирали огромни средства, но оставяме парите настрана, те рабо­тят с момчетата от много дълго време. Хората мислят, че един талант може да се развие от днес за утре, но това не е така. Трябва тър­пение, работа и правилно дозиране на тренировките за всеки талант. Ние следим абсолютно всяко едно момче как прогресира и какво е нуж­но, за да скочи още напред.

Кога може да видим и та­ланти в първия отбор?
- Имаме таланти и заложби, и то големи, в България. Но някъде по пътя се губят. Точно тук е нашата задача да напра­вим така, че да се реализират. Къде обаче у нас освен в Лудо­горец, Литекс, Славия, Левски и Ботев се работи с тях? На нас ни е нужно още време, за да може да вкараме трайно таланти в първия отбор, го­воря да станат титуляри. Но се виждат вече плодовете на работата ни, няколко момче­та подписаха договори. Инте­грирането им обаче ще е трудно, трябва време, а и спе­циално при нас мъжкият от­бор е на много високо ниво. Трябва поне още някоя друга година. Бърза се с това нещо. Но ние неотлъчно следваме пъ­тя и вярвам, че резултатите няма да закъснеят.

Ще има ли други промени по школата?
- Вече обявихме назначение­то на Веселин Бранимиров за треньор на формацията до 21 години и преместването на Атанас Димов за настав­ник на 17-годишните. Ще бъде направено и сериозно разши­ряване на школата. Това несъ­мнено е важно, тъй като раз­виваме доста играчи. Но на­шият клуб вече доказа, че се справя отлично и мисли в перспектива.