България е на път отново да има представител в груповата фаза на европейските клубни турнири, освен ако Лудогорец не сътвори чутовна глупост в реванша с Торпедо (Кутаиси). Срещу съперник, който отстъпва осезаемо като класа на тима от Разград, това изглежда малко вероятно (но не напълно невъзможно), особено след успеха с 1:0 в Грузия.

Хегемонът на българската клубна сцена не се представи кой знае колко убедително в първия мач от плейофите за попадане в основната схема на Лига Европа, но общо взето си свърши работата. Победата можеше да бъде и по-убедителна, ако бяха реализирани положенията през второто полувреме, но можеше и изобщо да не стане факт, като се имат предвид немалкото слабости в играта на тима, воден от Пауло Аутуори. Да се печелят ключови мачове, дори и когато си личат ясно слабостите, все пак е присъщо на отбори от по-висока класа, каквато Лудогорец явно е изградил с годините - поне за това ниво.

Снимка 374772

Източник: Официален сайт на Лудогорец

А иначе отборът явно се намира в преходен период, за който не уцели най-добрия тайминг - това се случи и при предишния опит с чужд треньор, когато Бруно Рибейро дойде, видя и всичко се провали. И през това лято "зелените" пропиляха шанса за влизане в групите на Шампионската лига, и то с треньор/мениджър, който е печелил еквивалента на този турнир в Южна Америка, при това два пъти. Пауло Аутуори несъмнено е сред най-авторитетните имена в треньорска професия в Бразилия, но ще мине доста време, преди той и футболистите му да започнат да говорят на един език, при все че доста от изпълнителите на терена все пак са негови сънародници. Но това време ще му бъде гарантирано, единствено ако Лудогорец стигне все пак до утешителната награда. Затова в Разград е задължително да подходят максимално сериозно и към реванша, въпреки че след първия мач ролята им на фаворити се затвърди още повече. А и трябва да използват късмета си, защото в настоящото си състояние срещу по-класен противник и с тази игра вероятно би било доста по-различно.

Снимка 374771

Източник: Официален сайт на Лудогорец

Влизането в групите на Лига Европа, което изглежда толкова близо, би спасило Лудогорец от сътресения и би осигурило европейска присъствие на български отбор в клубните турнири поне до Нова година. Въпреки че неудовлетворението от ранното отпадане от квалификациите на Шампионската лига със сигурност ще остане за дълго, този негатив може да бъде компенсиран поне частично с добро представяне наесен. Като финансови резултати Лудогорец трябва да стигне доста далеч, за да спре да съжалява за пропуснатата възможност да мине през МОЛ Види/Видеотон и да се бори за място при най-големите.

Снимка 374770

Източник: Официален сайт на Лудогорец

Да, българите в титулярния състав на българския шампион бяха само с един повече от тези в стартовите 11 на грузинския домакин. И мнозина наши сънародници се радват, само когато тимът от Разград загуби или му бъде изгонен играч ("Ето така е в Европа, не като в "А" група, където не смеят да свирят срещу тях и да им вдигат картони"). И все пак това е най-адекватният, класен и подготвен отбор, играещ в българското първенство, който получава искрена подкрепа (ако не на трибуните, поне пред телевизорите и в социалната мрежа) от много хора, които не попадат в синия или червения спектър.

Снимка 374769

Източник: Официален сайт на Лудогорец

А и поредно участие в групите на Лига Европа ще даде шанс именно на конкуренцията в Първа лига. Така се случи и в предишни години - докато Лудогорец мереше сили с европейски противници, Левски или ЦСКА успяваха да направят силна есен и да бъдат в играта за титлата поне до пролетта. После Разград излизаше от евротурнирите и се насочваше само към титлата, която неизменно печелеше.

През този сезон обаче не е сигурно дали ще се получи така. "Зелените" сменят "физиономията" си като игра, сменят и физиономиите в отбора. Разпознаваемите футболисти стават все по-малко, въпреки че идващите отвън със сигурност не са случайни за разлика от голяма част от чужденците в Първа лига. От пика през 2014 г. останаха капитанът Дяков, тогавашният герой Моци, който по-често е обект на атаки заради играта си на ръба на грубостта (и най-вече защото остава ненаказан от съдиите), побългареният Марселиньо и другият бразилец Вандерсон, който донесе успеха в Грузия, Върджил Мисиджан. От останалите със сигурност би бил разпознат на мига от всеки фен на футбола в България май само Кладиу Кешерю.

Снимка 374768

Източник: Официален сайт на Лудогорец

И не че другите играчи са слаби, те просто нямат харизмата да се превърнат в идоли и да вдъхновят публиката, да я заведат на стадиона. Добри, дори отлични "работници", които оправдават мястото си в бизнес проекта, някои от тях биват продавани на добра цена, без дори да са били запомнени кой знае колко. По-трудната битка за Лудогорец от тази да запази постоянното си място в основната схема в Европа е вдъхновяването на хората и спечелването на сърцата на "непокръстените" любители на футбола. "Зелените" от Разград успяха да привлекат такива в периода 2013-14, но дали пък мнозина от тях не бяха просто "привърженици на успеха", които после се отдръпнаха, след като модата отмина? Възможно е. Когато стотиците или хилядите, изказващи от социалната мрежа или пред телевизорите (трудно би било да ги преброим, но ги има), решат, че им е интересно да пътуват към Разград, за да гледат този отбор на живо - и то не само срещу Милан, но и срещу Етър, просто да го гледат, без да е необходимо да пеят песни, тогава тази битка за сърцата ще запише успех. Но тя ще бъде доста по-трудна от тази за влизане в групите на Лига Европа.

Торпедо (Кутаиси) загуби от Лудогорец с 0:1

Лудогорец взе крехък аванс срещу Торпедо преди реванша на българска земя

Вандерсон с пореден решителен гол за "орлите"