Украинката Яна Шемякина донесе първия златен медал на Олимпийските игри в Лондон. Тя спечели олимпийския турнир във фехтовката на шпага. На финала 27-годишната Шемякина детронира шампионката от Пекин 2008 Брита Хайдеман (Германия) с 9:8 туша след продължение и записа най-големия успех в кариерата си. В редовното време срещата завърши 8:8. Преди допълнителната минута съдиите отдадоха предпочитанията си за Хайдеман, която щеше да бъде обявена за победителка в случай на равен резултат.

По пътя към финала Шемякина успя да надделее над считаната за фаворитка представителка на Китай Юйцзе Сун с 13:12.

Другият полуфинал завърши с голям скандал. В двубоя си с Шин Лам (Република Корея) Хайдеман успя да стигне до успеха с 6:5 в последната секунда на продължението. Южнокорейката обаче претендираше, че при победния туш на съперничката си времето е било изтекло. Според правилата при 5:5 Лам отиваше на финал. В знак на протест корейката отказа да напусне пътеката. Във фехтовката докато състезателят не напусне пътеката има право да оспорва съдийските решения. Син се задържа на нея цял час, но съдиите не измениха присъдата. Накрая тя напусна обляна в сълзи.

За сребърната медалистка Хайдеман това беше трето отличие от олимпийски игри след среброто в отборната надпревара на шпага от Атина 2004.

В спора за третото място световната вицешампионка Юйцзе Сун (Китай) победи с 15:11 Шин Лам (Република Корея).