Ансамбълът ни по художествена гимнастика завърши със смесени чувства участието си на олимпийските игри в Лондон. Момичетата на Илиан Раева докосваха медала след първото си съчетание, но грешки в играта на ленти и обръч остави родните грации на шеста позиция в крайното класиране.

Въпреки всичко, това е голям успех за българската художествена гимнастика, защото самото участие на тези млади момичета, които до последно се бореха за медал е нещо много повече, отколкото участието ни на част от националите по борба, които безславно отпадаха след схватки със световно неизвестни борци.

Самото начало на днешното състезание бе повече от успешно за родните красавици. Прекрасно съчетание на пет топки и оценка от 27.950, която ни отреди третото място след първите уреди.  Играта на музиката от „Лунната соната" се хареса на всички в зала „Уембли Арена" и българките обраха напълно заслужено овациите на публиката.

Всичко обаче се промени при съчетанието на ленти и обръч, което се игра на музиката от „Фантома на операта". Притиснати от голямото напрежение и страховитата битка за бронзов медал, възпитаничките на Илиана Раева направиха няколко недопустими грешки, които бяха жестоко наказани от точно това чакащите пристрастни съдии и с оценка от 26,425, българският ансамбъл загуби шансовете си за място на почетната стълбичка.

Напълно очаквано златото в ансамблите остана  за Русия, като възпитаничките на Ирина Винер не се подадоха на напрежението и удържаха лидерската си позиция докрай.

Битката за среброто бе много оспорвана, като момичетата от Беларус финишираха с минимална преднина пред италианките, които със сълзи на очи получиха бронзовите медали.

Така  в изключително тежката конкуренция на елита в този спорт Ренета Камберова, Михаела Маевска, Цветелина Найденова, Елена Тодорова, Християна Тодорова и Картин Велкова събраха общ сбор от 54.375 точки, който им отреди и шестото място в финалното класиране на многобоя.

Едно чудесно  българско представяне, което закри и родното участие на тези толкова разочароващи за спорта ни олимпийски игри.

Все пак е нужно да отдадем заслуженото на големите Станка Златева и Тервел Пулев, които показаха, че въпреки всичко българският дух е жив и донесоха два медала за родината след много епични битки в техните спортове.

Сега остава времето за равносметка, която да даде  ясни и адекватни отговори на това, защо от световна спортна сила, българските спортисти се превърнаха в група туристи, за които да се снимат с националния екип, се превърна в най-голямото постижение в техните кариери.