Тервел Пулев най-сетне донесе така дългоочаквания първи олимпийски медал за България от Игрите в Лондон! В четвъртфинален мач от боксовия турнир в тежка категория (до 91кг.) нашенецът надви с 13:10 аржентинеца Ямил Хара Пералта.

По този начин българинът се класира за полуфиналите. Дори и да загуби там, Тервел има гарантиран поне бронзов медал. В бокса, подобно на борбата и джудото, автоматично се дават дават два бронза на загубилите полуфиналните мачове.

Боят с Пералта тръгна зле за Пулев, като латиноамериканецът поведе в точките още в самото начало. В крайна сметка обаче, след началните 3 минути резултатът бе равен - 3:3.

В решителния втори рунд Тервел еднозначно показа, че е по-добрият боксьор. По-малкият от братята Пулеви се бранеше добре, като в същото време нанесе няколко много добре насочени десни прави в брадата на съперника.

Така пред последния трети рунд Тервел водеше с 8:6.  В тези 3 минути и двамата боксьори отпаднаха физически, като общо взето рундът бе равностоен, с лек превес на българина, който се изрази в точка повече за него.

Така с крайното 13:10 Пулев се поздрави с успеха и върна духа в българския лагер, който беше спаднал след загубата на капитана Далаклиев в кат. до 56.кг.

На 10 август, Пулев ще излезе в полуфинала срещу Олександър Усик. Тервел има изключително трудна задача, тъй като украинецът е поставен под номер 1 в схемата.

Катег.кръгдатачассрещурезултат
Муха до 49кгАлександър Александровпредв.31.0721:45Джулиано Макина (Моз)22-7 (8-2,7-3,7-3)
Муха до 49кгАлександър Александров1/804.0822:45Йонгхун Шин (Кит)15-14 (3-4,4-5,(8-5)
Муха до 49кгАлександър Александров1/406.0823:15Каео Понграйеоон (Тай)
Петел до 56кгДетелин Далаклиевпредв.29.0723:30Аябонга Сунжика (ЮАР)15-6(4-1,5-2,6-3)
Петел до 56кгДетелин Далаклиев1/801.0822:45Ибрахим Бала (Авл)14-10(5-4,3-3,6-3)
Петел до 56кгДетелин Далаклиев1/405.0823:00Люк Кямпбел (Вбр)15-16 (3-3,7-5,5-8)
Тежка до 91кгТервел Пулев1/801.0816:45Ксуанксуан Ванг (Кит)10-7(5-2,2-2,3-3)
Тежка до 91кгТервел Пулев1/405.0823:45Ярмил Пералта Яра (Арж)13-10 (3-3,5-3,5-4)
Тежка до 91кгТервел Пулев1/210.0817:30Олександр Осик (Укр)
Дами
Муха до 51кгСтойка Петрова1/805.0816:15Сиона Фернандес (Нзл)23-11 (5-2,4-3,7-4,7-2)
Муха до 51кгСтойка Петрова1/406.0816:15Никола Адамс (Вбр)