Франция се класира за финала на олимпийския турнир по баскетбол за жени. Възпитаничките на Пиер Венсан победиха Русия с 81:64.

Французойките започнаха устремно и взеха ранен аванс от 10:1 точки. Те контролираха мача, въпреки че в средата на третата четвърт позволиха на съперничките си да доближат само на 2 точки при 42:40. Последва нова силна серия за Франция и 3:44 минути преди края всичко беше решено при 76:56.

Едвидж Лоусън-Уейд вкара се отличи с 18 точки, а Емили Гомис добави 15 точки за победителките. За Русия, бронзов медалист от Пекин 2008, с по 13 точки завършиха Елена Данилочкина и Беки Хамън.

В другия полуфинал защитаващият титлата си отбор на САЩ победи отбора на Австралия в повторение на финала от Пекин 2008 с 86:73.

Първата част на двубоя бе изключително равностойна, а двата отбора си размениха водачеството доста пъти преди в крайна сметка Австралия да се оттегли с минимален аванс от 22:20 след 10 минути игра.

Австралийките успеха да задържат преднината си и през цялата втора част като в един момент тя достигна седем точки - 39:32, но в крайна сметка полувремето завърши при резултат 39:36 за Австралия.

Ключова за победата на американките бе третата четвърт, в която те успяха да обърнат развоя на срещата в своя полза, а 6 минути преди края поведоха с двуцифрен резултат 72:62. Въпреки опитите на Австралия разликата продължаваше да расте и стана 15 точки три минути преди края - 66:81, а в крайна сметка след 40 минути игра на таблото светеше 73:86 в полза на американките. Това беше 40-а поредна победа за САЩ на олимпийски игри.

Тина Чарлз записа "дабъл-дабъл" за САЩ с 14 точки и 10 борби, към които добави и 4 асистенции. Диана Таурази също се отчете с 14 точки, а Сю Бърд остана с 13 точки. Лиз Кембидж вкара 19 точки и овладя 7 борби за Австралия, но също така направи и 7 грешки. Лорън Джексън записа респектиращ "дабъл-дабъл" - 14 точки и 17 борби, а Кристи Хероуър остана с 12 точки.

Така САЩ за пети пореден път ще излезе в спор за златните медали на летни олимпийски игри като в предишните четири пъти американките винаги са грабвали титлата и то без загуба в турнира.