Два пъти досега Локо (Сф) е имал преднина от 3:1 в първата среща, като и в двата случая тимът отпада на реванша.

През есента на 1987 година "железничарите" приемат Динамо (Тбисили) в двубой от турнира за купата на УЕФА. Столичани повеждат с 2:0 след две попадения от дузпи. Точни от бялата точка са Златинов (44-ата минута) и Стойчо Стоев (в 50-ата).

Десет минути преди края Николай Тодоров прави 3:0, но след това грузинците връщат един гол. След две седмици в Тбилиси Локо се държи добре на терена през първото полувреме и пропуска две чисти ситуации. Три минути преди почивката Сулаквелидзе открива резултата. През втората част Динамо нанася двоен удар в рамките на 6 минути - между 73-ата и 79-ата. Най-напред Гурули, а после и Шивадзе изпращат топката в локомотивската мрежа.

През 1995 година е прословутият мач с шведския Халмстад. Локо не само отпада, но и се забърква в уникален скандал. Най-напред в София нашите бият с 3:1. Гостите излизат напред чрез Свенсон в 32-ата минута. Данчо Маринов обаче изравнява в 40-ата. 120 секунди по-късно е отсъдена дузпа за "червено-черните". Дидо Петков греши при изпълнението, но при добавката е точен. Дончо Донев прави 3:1 в 57-ата минута.

"Взехме добър аванс, но да не забравяме, че ни предстои реванш в Швеция. Там се играе трудно. Надявам се съдийството да бъде обективно. Ако това не се случи, няма да ние лесно", твърди тогавашният наставник на Локомотив (София) Григор Петков.

Така и става. Съдийството на реванша е под всякаква критика. Главният рефер Василий Мелничук удря здраво рамо на Халмстад, в чийто редици е бъдещата звезда на Арсенал Фреди Люнгберг. В 22-ата минута шведите повеждат чрез Р. Андерсон. 15 минути преди края Т. Андерсон бележи за 2:0. Резултат, при който Локомотив отпада.

При една контра Христо Коилов елиминира вратаря и стреля към опразнената мрежа. Защитник обаче притичва и избива топката с ръка. Мелничук и неговият помощник си затварят очите и не отсъждат очевадната дузпа. Следва страхотно меле. Вбесени, играчите на Локо заобикалят съдията. Адалберт Зафиров го хваща за врата, Чилибонов го бута.

Двамата получават червени картони и столичани завършват двубоя с 9 души. След една седмица УЕФА наказва сурово Зафиров и Симеон Чилибонов - техните права за европейски мачове са спрени за 2 години. Ясен Петров и Христо Коилов са наказани за по 3 мача.

"Помня отлично тази среща. Съдията ни закопа отвсякъде. Бях много изнервен и го стиснах здравата за врата. В края ударихме греда и за нещастие отпаднахме. Дано сега на Локо не му се случат подобни неща на реванша в Румъния", заяви Адалберт Зафиров.

СТАТИСТИКА
1987/88, Купа на УЕФА
Локо (Сф) - Динамо (Тбилиси) 3:1, 0:3
1995/96, КНК
Локо (Сф) - Халмстад (Шв) 3:1, 0:2