Концесионерът на "Локомотив" трябва да инвестира в реконструкцията и строителството на спортния комплекс минимум 17 905 000 лева до деветата година от сключването на договора. Документацията е съгласувана с всички инстанции и ще се обсъжда на сесията на Общинския съвет, насрочена за 16 май. Комплексът ще бъде предоставен за 35 години след конкурс, както предвижда законът. Отсега се знае, че офертите ще се отварят в 10 часа на 12 август. Засега намерение за участие в търга е заявено единствено от ПФК "Локомотив - Пловдив".

Спортният комплекс на "Лаута" е разположен върху площ почти 97 дка. В концесията обаче няма да бъдат включени залата за волейбол, тенис кортовете с площ 3194 кв. метра и лекоатлетическото хале. Новият стопанин на останалите сгради и съоръжения се задължава до втората година от подписването на договора да изгради южната трибуна, да направи ремонт на тревното игрище и на терена с изкуствена трева, а също така да завърши 7-етажната сграда на недостроения хотел. Градежът там е спрян през 90-те години и се предполага, че всички вложени материали са остарели и корозирали.

До третата година от концесията трябва да бъде изцяло построена легендарната трибуна "Бесика" и да се реконструира източната трибуна. Чак на деветата година Общината иска да бъде направен ремонт на централната трибуна и на пътната инфраструктура около стадиона.

Специалистите са изчислили, че прогнозната стойност на концесията за 35 години е 80 335 380 лева. Това са евентуалните приходи от стоки и услуги, които ще извършва бъдещият ползвател на базата. В документацията са определени и прогнозните цени - 12 лева за вход на футболен мач, 45 лева на човек на месец за тренировки. Общежитието или хотел ще се ползва срещу 30 лева за нощувка за стая и 50 лева за апартамент. Кандидатите (ако са няколко) имат право да предлагат свои цени, както и размер на инвестицията.

Задължителен е и бизнес план, който да докаже с какви средства ще се строи и как ще се стопанисва комплексът.

Изискването на Община Пловдив за стадиона е да отговаря на 4-та категория при спазването на всички условия на УЕФА. При учредяване на особеното право на ползване изрично се споменава, че то е учредено за строителство. Това означава, че в задължителната инвестиционна програма е включена не само подмяна на настилката на игрищата, но и изграждане на дренажна система с всички необходими инсталации. Спортният комплекс е въведен в експлоатация през 1982 г. и оттогава основно не е ремонтиран. Стадионът е строен с капацитет за 24 000 зрители, но след срутването на една от трибуните седалките са намалени на 10 000.

Експерти пресмятат, че при отговорното изпълнение на концесионните условия инвестицията далеч ще надхвърли определения минимум от 18 млн. лева. За пример посочват стадиона в "Коматево", който беше даден на "Ботев" на концесия със задължителна програма около 5 млн. лева, но според документите в него са инвестирани три пъти повече пари. Задължителната инвестиция за основния стадион на "Ботев" е 14,5 млн. лева, но прогнозните сметки сочат поне още 30 млн. лева отгоре.

Крушарски: Истинското дерби е Локо - Ботев, а не Левски - ЦСКА

Крушарски: Истинското дерби е Локо - Ботев, а не Левски - ЦСКА

"Нека покажем на София кой е най- футболния град в България"