Има едно събитие, което феновете на Ливърпул помнят по-добре отколкото 5-те Купи на европейските шампиони (по-късно Шампионска лига) и 16-те титли в английската Висша лига.
Тончо на този ден преди 22 години се разиграва ужаса на стадион "Хилзбъро". По време на полуфиналния мач за Купата на Англия срещу Нотингам Форест 96 души намират смъртта си на стадион "Хилзбъро". Полицията прави грешка, пускайки близо 4 000 души наведъж. В резултат на това хората, които стоят непосредствено до предпазните огради са премазани от тълпата.
Органите на реда първоначално отказват да разрежат загражденията, за да могат привържениците да се изтеглят на терена. Така десетки семейства остават поне без един от своите членове, който така и не се прибира от кървавата драма на "Хилзбъро".
На днешната дата по традиция се почита паметта на всички загинали с едноминутно мълчание пред клубния стадион "Анфийлд".
На този ден няма значение на кой отбор симпатизираме, тъй като има нещо по-важно от клубните пристрастия - човешкият живот!
OnTheKop
на 17.04.2011 в 02:00:58 #95197. Тихомир Ушев | 16.04.2011 20:58 Твърдиш,че спортната фенщина дава същите предпоставки за човешки сблъсъци,и със същите или по-големи последствия,като тези,които се случват заради чист фанатизъм,какъвто е национализмът?
Tuffata
на 16.04.2011 в 21:58:19 #94JUSTICE FOR THE NINETY SIX... F**K "The Sun"
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 20:58:12 #93Съгласен съм, но не е задължително самото делене на по-висше ниво да е по-плашещо и да води до агресия (ако е в умерени граници, например само що се отнася до спортни съревнования или зачитане на определени традиции), динамиката на противопоставяне е доста сходна.
OnTheKop
на 16.04.2011 в 20:23:12 #92195. Тихомир Ушев | 16.04.2011 20:05 Aко подобно деление между почитатели на един и почитатели на друг отбор,при все че е лошо,не съществуваше,тогава,както ти спомена,спортът ще се обезсмисли.Тоест - няма нищо лошо да има разделения между привърженици на отбори,ако се осланя на симпатии към дадени футболисти,като не се излиза от рамките на това,което те правят.Но всяко друго разделение на по-висше ниво,като това с националностите,е крайно нерационално и до голяма степен вредно.Например отбор "А" срещу отбор "Б", но дотам.
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 20:05:27 #91Идеята ми е,че няма защо симпатизирането на чуждестранни отбори да е лошо,ако се има предвид,че и онези футболисти(или в какъвто и спорт да се състезава отборът),и тези тук са преди всичко хора,а не българи и англичани,имайки предвид,че "българи" и "англичани" са две измислици. ...................................................................................................................... До голяма степен съм съгласен, но защо тогава хората се делят на "скаузъри" и "червени дяволи"? Не е ли деленето на клубна основа още по-нелогично и не е ли в противовес на някои от тези принципи? Моята философия е, че може да има съревнование между държави (например на спортната площадка), но не е задължително да има злоба, непримиримост и т.н., а и двата опонента може да извлекат някакви ползи и всичко да протича в тон на взаимно разбирателство. Важното е обаче да се запази някаква идентичност, за да не се обезсмисли самото състезание - да не може всеки с едно щракване на пръсти да преминава от другия лагер.
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 19:56:31 #90Хммм....това са много интересни въпроси! Ако трябва да съм честен, не съм запознат в детайли с произведението на Мор, но доколкото разбирам дори и в неговата Утопия се наблюдават известни ограничения - например липсва търпимост към атеистите. Определено той е пример за човек, който е надраснал времето си, но същевременно и той самият е нетолерантен (особено за днешните стандарти) и не е съвсем ясно доколко той счита едно такова общество за перфектно. Но определено ще ми трябва да пообогатя познанията що се отнася до тази тема. Есенцията се свързва с уникалността на всеки един индивид (който не е просто една съвкупност от различни елементи), но не мисля, че държавните деления вредят по някакъв начин на зачитането на човешките права, признаването на определени добродетели (независимо от националността).
OnTheKop
на 16.04.2011 в 19:38:12 #89Идеята ми е,че няма защо симпатизирането на чуждестранни отбори да е лошо,ако се има предвид,че и онези футболисти(или в какъвто и спорт да се състезава отборът),и тези тук са преди всичко хора,а не българи и англичани,имайки предвид,че "българи" и "англичани" са две измислици.
OnTheKop
на 16.04.2011 в 19:35:00 #88Имам предвид две точно определени идеи: цялостната идея,изложена в "Утопия" на Томас Мор и теорията на Аристотел за "есенция" и "качество".Не мислиш ли,че цялата концепция за националност е пряко противоположна на тези две чисто хуманни идеи? И ако смея да изтъкна,бих искал да разбера какво мисли човекът у теб,а не специалистът по политически науки.
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 19:27:22 #87@Херкулес, признавам си, че донякъде ми допада да опонирам на определени потребители, но истината е, че съм попадал и на хора в реалния живот, които наистина приемат тези неща твърде навътре, и се опитвам да им предоставя алтернативна гледна точка (или поне временно да им отвлека вниманието).
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 19:23:52 #86@На Копа, всъщност в дадения случай патриотизмът не ми е самоцел, а по-скоро опора - опитвам се да накарам хората, които се изнервят заради "Ливърпул" и "Манчестър", да започнат да гледат с усмивка на нещата и да не се товарят излишно (понеже нишките, които ги свързват с Ливърпул и Манчестър, не са особено здрави).
Херкулеса
на 16.04.2011 в 19:23:43 #85Добре де, нека да ти носи на теб! Ама защо се опитваш да даваш акъл на другите?? За какъв се мислиш?
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 19:19:29 #84@Херкулес, принципно да, но спортът е една арена, в която с малко усилие на волята може сравнително лесно да се изтръгнеш от някои окови. Иначе аз гледам да не надценявам значението на спорта, но не е зле да носи повече усмивки. @На Копа, в почти всичко има някакъв елемент на случайност (например при семейство, училище, телосложение и т.н.), но в повечето случаи умерената привързаност към родината спомага за бодростта на духа, разбирателството между хората и т.н. Не е задължително да има надменност (целта не е да принизяваш други народи или да се опитваш да се самоизтъкваш). Ако цениш своето, е по-малко вероятност да се опитваш да грабиш чувството. Например ориенталците (както и нацистите) се предполага, че са изпитвали някакво чувство на празнота, защото са се опитвали да прикоткват други народи към техните империи/държави (съответно да ги турцизират и германизират). От тази гледна точка патриотизмът (ако е без извращения като ориенталския) не е плашещ. А и другият момент е, че ако си коректен към тези около теб, е доста по-вероятно да си толерантен и към тези от далечни кътчета. Например българските фенове на Германия понякога са склонни да са нетолерантни към Испания (или обратното), а това е по-слабо изразено при неутралните поддръжници.
OnTheKop
на 16.04.2011 в 19:11:06 #83И в крайна сметка,не е ли по-добре да живеем заедно,а не разделени от различни неща?
OnTheKop
на 16.04.2011 в 19:00:26 #82180. Тихомир Ушев | 16.04.2011 18:05 Добре.Но не мислиш ли,че се акцентира прекалено много върху нещо толкова незначително като националната принадлежност? Не е ли пълна случайност,че ти и аз сме родени в това късче от планетата наречено България? Трябва ли да си горд с един плод на случайността? А ако говорим за история,трябва ли да си горд с това,което други са направили;с нещо,в което не си участвал по никакъв начин(като същото важи в случай,че имаш предци,които са били влиятелни фигури във важни събития,които характеризират въпросното късче земя - хора,които не си познавал)? Не е ли тогава всеки национализъм вид надменност спрямо другите хора? Не пречи ли подобен вид поведение на разрешаването на по-важни проблеми с глобално значение? Държава,град,народ,племе,пари,образование,ръст,физика...в крайна сметка не е ли това съвкупност от бариери,които не ни позволяват да живеем единно и по-добре,като едно цяло?
Херкулеса
на 16.04.2011 в 18:56:21 #81За какво укрепване на духа и пораженческо мислене говориш? Ти наистина ли мислиш, че това има нещо общо с футбола?? То специално българското пораженческо мислене го е имало и мноооого преди да е имало футбол!
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 18:44:49 #80@Floyd MAYWEATHER, шокиращ случай, напълно си прав, че въпросният задължително трябваше да си излежи присъдата и английските (и донякъде родните) власти разочароваха що се отнася до начина, по който процедираха. За съжаление немалко поддръжници на "Ливърпул" се включиха в кампанията за освобождаването му, но ако трябва да съм честен е доста вероятно подобно нещо да бяха направили и феновете на доста други отбори (незадължително от лошотия, а по-скоро заради недообмисляне). Не мисля, че поддръжниците на "Ливърпул" са по-неморални от тези на другите отбори. @Херкулес, мисълта ми е, че българските футболни фенове негласно признават, че родният футбол не е достатъчно класен и са склонни да изместят споровете си в в паралелна реалност. Този песимизъм (според мен неоснователен - да, нивото на футбола у нас е по-ниско, но някои от най-интересните мачове са с участието на отбори с по-скромни възможности) не спомага за укрепването на духа и води до пораженческо мислене (например що се отнася до мачовете между България и отбори като Англия и Германия на национално ниво). Няма нищо лошо да гледаш мачове от чужди първенства и да правиш анализи, но какъв е смисълът да си създаваш излишни негативни емоции и да се сражаваш с вятърни мелници? А иначе това е идейно - може би бих си навлякъл неприятности, но една част от английските фенове биха се съгласили с аргументите ми.
Херкулеса
на 16.04.2011 в 18:09:01 #79(един вид българските фенове признават, че отборите от висшата лига са по-колоритни, а англичаните не смятат, че българските тимове са интересни). ================== Откри топлата вода! И? Какво от това? Пробвай да напишеш на някой англичанин, че не трябва да псува заради чуждестранни отбори, да видим ква ще му е реакцията! Пак ти казвам - нищо патриотично няма в безумията ти!
Тихомир Ушев
на 16.04.2011 в 18:05:04 #78@НаКопа, не се изразих добре, но всъщност съм категорично против насилието/агресията във футбола (като цяло). Често съм порицавал феновете на "Левски" и ЦСКА, когато са се обиждали помежду си. Не искам да ме разбират погрешно по отношение на това. Изтъкнах, че отборите са чуждестранни, защото това е още един солиден аргумент. На първо място е чисто човешкият фактор, а на второ - патриотичният такъв, но те взаимно се допълват. @Херкулес, е англичаните не са големи патриоти във футболно отношение, понеже клубните им отбори са доста чуждестранни, а и имат немалко хулигански групировки. Може би си прав по отношение на подкрепата им за испански отбори, но това, че не се карат заради "Левски" и ЦСКА издава липсата на реципрочност (един вид българските фенове признават, че отборите от висшата лига са по-колоритни, а англичаните не смятат, че българските тимове са интересни).
Херкулеса
на 16.04.2011 в 18:00:57 #77Копе, това неговото е просто криво разбран патриотизъм! Все едно като сме българи не трябва да харесваме чужди отбори, филми, книги, песни и т.н.
OnTheKop
на 16.04.2011 в 17:55:17 #76На мен пък ми се струва странен фактът,че Тихомир Ушев не е против футболната агресия,а само против тази,която е заради нещо чуждо. Нетипична гледна точка според мен.И неправилна...Освен ако не съм обърнал внимание,когато е писал по темата.