Kондиционният специалист Роко Перота жъне голям успех в Левски. "Сините" са впечатлени от работата на италианеца, който направи име у нас с ЦСКА и националния отбор. Как се стигна до преминаването му в редиците на "сините" и за какво мечтае, четете в интервюто на "Меридиан Мач".
- Роко, труден ли бе изборът ти да започнеш работа в Левски?
- Не, беше много лесен. Получих няколко покани. Усетих, че съм желан и добре оценен тук. Коментирах предложението със семейството ми. Съгласихме се, че е голямо предизвикателство и мога да постигна отлични резултати. Захванах се за работа.
- Питам те защото преди време работи в ЦСКА и някои могат да го приемат като предателство?
- Защо? Не виждам нищо лошо или странно в това. Аз съм дошъл в България да работя, да прилагам знанията и уменията ми и да се развивам. Правя го, където има добра база и са създадени отлични условия да се развива футболът. В момента Левски предлага всичко това. Аз съм професионалист и нямам нищо общо с пристрастията. И в Италия ще срещнете много примери на големи имена, които са играли и в Милан, и в Интер например. Напоследък най-шумният подобен трансфер бе на Марио Балотели. Но е имало и много други през годините катоРоберт Баджо, Андреа Пирло, Ернан Креспо и много други...
- Остави ли приятели в ЦСКА?
- Разбира се. Има хора, с които още поддържам връзки. Работата си е работа, но има и човешки взаимоотношения, които също са важни.
- Съзнаваш ли, че направи нещо като „Голям шлем" в България, тъй като си работил за ЦСКА, Левски и националния отбор?
- Да, това е голяма признание и се гордея с постижението. Не ми е било някаква цел, отивам там, където ме поканят и ми предложат стратегия за развитие и желание за работа. Наистина за мен е чест. Мога да кажа, че футболна България повярва в мен, прие ме и аз се опитвам да се отблагодаря с най-доброто, на което съм способен.
- Постави ли някакви условия, за да приемеш офертата на Левски?
- Не съм искал нищо неизпълнимо. Имахме няколко разговора с шефовете на клуба. Обясних им, че е редно да се доверят на модерните технологии. Доволен съм, че клубът направи нужните инвестиции, за да можем да правим мониторинг на всеки един футболист във всеки един момент. Това ще помогне много на Левски, тъй като така се работи във всички големи клубове и отборът ще бъде конкурентоспособен на високо европейско ниво. Новите технологии позволяват да се знае всичко за всеки играч във всеки един момент, да имаме пълна картина на функционалното му състояние. Това улеснява и индивидуалната работата с играчите. Във всеки момент ще се знае кой от какво има нужда - от допълнителни занимания и натоварвания, от почивка, от специфична работа. При кого няма постоянство и на какво се дължи това, как се променят показателите на всеки. Има основни компоненти като сила, издръжливост, бързина, но има и много други важни показатели. Този мониторинг ще помага дори и при селекцията, тъй като ще се знае и футболисти с какви показатели са нужни. Разбира се, цялата тази богата база данни е полезна и показва кой доколко е готов за даден мач, но последната дума винаги има старши треньорът, който избира състава спрямо тактиката, съперника.
- Каква е оценката за работа, която свършихте с Левски на първия лагер вСвиленград?
- Много съм доволен от тази седмица. За мен беше важно, защото имах възможност спокойно да се запозная с отбора и играчите, да си съставя мнение за тях. Работихме с 28 играчи, част от които са юноши, а подновяването на тренировките през зимата със сигурност не е лесно за нито един организъм. Това, което мога да кажа, е, че всички са професионалисти и улесниха много интегрирането ми в отбора. Благодаря на играчите за старанието и търпението, което проявиха. Виждам огромно желание и воля да се развиват, което е необходимата база за бъдеща пълноценна работа. Срещнах пълно разбиране и сериозен професионализъм.
- Би ли казал по няколко думи за новите попълнения на Левски - Мехди Бурабия, Сърджан Лукин, Франсис Нар, Александър Александров?
- Много малко съм работил с тях, за да им давам оценка или да им правя портрети. С Лукин например, имаме само две тренировки заедно, защото той се присъедини по-късно към отбора. Бурабия е по-известен за феновете тук. Нар също се старае много. Важното е, че много бързо се интегрираха в отбора и възприеха духа на Левски. Вписаха се в колектива, искат да бъдат на максимално добро ниво.
- Как се разбирате с треньора Стойчо Стоев?
- Много добре. Постоянно разговаряме, обменяме идеи. Не съм имал проблем досега с треньорите, с които съм работил. Уважат мнението ми, за което съм им благодарен.
- Каква цел си си поставил да постигнеш в Левски? Никога не си ставал шампион...
- Да, всеки работи, за да постига успехи. Нашето желанието обаче е да постигнем нещо много сериозно, да наложим нова организация, която ще изведе Левски на по-високо ниво. Тогава със сигурност ще дойдат серия от успехи.
- Има ли голяма разлика в състоянието на младите в Левски като Краев и братя Цоневи и най-опитните - Веско Минев, Боян Йоргачевич?
- Няма голяма разлика. Освен това Краев и Цоневи са млади, но по работата им и състоянието им си личи, че имат вече доста професионални мачове зад гърба си. По-различно е с юношите, които са на по 16 или 17 години и за първи път влизат в мъжкия отбор. Те плащат скъпо за тази чест, ако мога така да се изразя. Много им е трудно, но и работата с тях е по-специфична, тъй като телата им продължават да растат, да се променят. Нужно е да се отнасяме с разбиране.
- Ще имаш ли ангажименти към школата на Левски?
- На този етап - не. Но мога да им давам съвети, да изработим стратегия за по-плавното им преминаване в първия отбор.
- Каква е задачата ти в Левски - отборът да е подготвен отпимално за първия мач с Лудогорец, за серията от тежки двубои през март и април или за финала на сезона през май?
- Задачата ми е отборът да е на много високо ниво през цялата пролет. За Левски всеки мач е финал без значение дали е срещу Лудогорец, или някой друг. Не работим за върхове и спадове във формата, не искаме да допускаме зиг-заг в представянето си. Трябва да бъдем в оптимално състояние от първия до последния мач, да задържим формата си.
- Разчиташ ли на иновации в работата си? Например доверяваш ли се на йога, за да бъдат по-гъвкави играчите?
- Ако играчите се занимават сами с йога или пилатес, това не ме притеснява, със сигурност би им помогнало. Аз обаче съм фокусирам върху основната ни работа, нямам време за друго.
- Опитваш ли се да разнообразяваш тренировките?
- Да, но ние сме тук да вършим работа, не да се забавляваме, футболистите са професионалисти, на тях им се плаща да тренират и да са в оптимално състояние. Те тренират всекидневно тялото си, но и ума и душата си. Ако са в хармония със себе си, няма да имат никакви колебания. Ясно съзнавам, че работя с хора, не с машини.
- Беше част от екипа на Ивайло Петев, приемаш ли критиките към него?
- Нека не говорим за Петев. Това е част от миналото ми. Благодаря му и толкова. Отворил съм нова страница.
- Какво означаваше за теб да се изправиш срещу националния отбор на Италия?
- Това бе много силна емоция, нещо, което си струваше да се изживее. Изправих се срещу Италия и в София, и в Палермо. Бях много горд да представям България в тези сблъсъци, странно бе да слушам химна на Италия като съперник. Тези моменти осмислят всички усилия и лишения, които съм правил през годините, всичките жертви в името на професията и развитието. България направи много за мен и да бъда на нейна страна бе моят начин да й благодаря.
- Вярно ли е, че преди време си имал оферта от Катания?
- Не, прочетох тази информация, но тя не отговаря на истината. Никой не ме е канил официално.
- Мечтаеш ли да се върнеш на работа в Италия?
- Ако се появи предложение от водещ отбор, би било интересно. Бъдещето ми обаче зависи от Левски. За да има интерес към мен, трябва да си върша перфектно работата тук и Левски да постигне много успехи. Това би било най-добрата оценка за мен.