През последните години се наблюдава тенденция голяма част от родните таланти да си пробват късмета в чужбина. Това обаче не винаги води до добри резултати и развитие на кариерата им. Получава се така, че повечето от тях се връщат в България. Така става и с повечето „сини” юноши, който избягаха от „Герена” през последните няколко години. Момчета на по 16-17 години избират чужбина пред перспективата да търкат пейката в Левски. Въпросните таланти, отраснали в Левски, се чувстват недооценени, но дали наистина е така все още никой не може да каже със сигурност.

Един от първите „сини” таланти, които избраха да продължат кариерата си в Европа, преди да се наложат в Левски, бе Атанас Чипилов. По ирония на съдбата утре той трябва да излезе на «Герена», но с екипа на вражеския Черноморец.

Още на 16 години Наско решава да се пробва в украйнския гранд Динамо (Киев). През първите два сезона нападателят играе за дулблиращия тим на киевчани и записва цели 42 мача с 2 гола. Така и не успява да стигне до първия отбор и бива даден под наем в Ботев (Пд), а сега се установи в Бургас, където пак играе пак като преотстъпен от украинския колос. Докато е при „сините”, Чипилов е сочен за един от
най-обещаващите млади нападатели на българския футбол и съответно в историята на „сините”. Това обаче си остават единствено изпразнени от съдържание квалификации, защото Атанас избира друг път. След него същата крачка навън от „Герена”, направиха още няколко даровити момчета.

Това бягство стана масов спорт в школата на Левски. Сочените също за големи надежди Ивелин Попов и Иван Бандаловски напуснаха любимия си клуб в доста ранна възраст. Двамата решиха да си пробват късмета в холандкия гранд Фейенорд, където по това време работеше Андрей Желязков.

Попето остана в тима едва четири месеца и се прибра отново в България. Той имаше проблеми с ваденето на картотека, тъй като не бе навършил 18 и нямаше разрешението на родния си клуб Левски. Попов започна да тренира, разбира се, не при „сините”, а в тима на Берое. Малко по-късно премина в Литекс и там наистина разгърна потенциала си и в момента в Левски само могат да съжаляват, че са изпуснали такъв играч, който точно сега можеше да им е от полза. Подобно на Ивелин за Холандия пое и бранителят Иван Бандаловски.

Той обаче остана малко по-дълго във Фейенорд. Бандаловски игра за втория тим и юношите. Различното при него е, че, преди да замине за Холандия, премина в Литекс, откъдето го пуснаха във Фейенорд за година и половина. Именно този ход го отличава от другите избягали в чужбина «сни» юноши. Сега той отново реши да се пробва зад граница и ще доиграе сезона в тима кипърския АПОП, след като разтрогна с Литекс.

През 2006-а пък нападателят Георги Коруджиев също напусна „Герена”. Странно, но той реши да си пробва късмета в непретенциозното унгарско първенство, и то в Шопрон. Този тим е доста под нивото на Левски и на повечето български клубове, но все пак там се работи доста по-професионално от България. За него Шопрон плати 50 000 евро на Левски. Коруджиев започна по доста обещаващ начин кариерата си при унгарците. След като едва от два дни бе в тима, той влезе като резерва срещу турския Кайзериспор в мач от турнира за Интертото. Минути по-късно Георги успя да се разпише, и то във вратата на Димитър Иванков. Въпреки това Коруджиев не смогна да се наложи в тима, който бе застрашен от изпадане от унгарската Боршоди лига.

Така тази зима Георги последва другите момчета и се завърна в България. По време на зимната подготовка обиколи няколко отбора и най-накрая се спря на Ботев (Пд), където ще доиграе сезона. В същото положение е и един от най-проспериращите играчи на Славия в момента – Мартин Кавдански. Той също е тръгнал от школата на „сините”, но още рано-рано напусна клуба. Кавдански замина за Франция и подписа договор с френския Мец през 2005 г.

В първия сезон игра само за дублиращия отбор поради проблеми с документите, но през следващия вече е играч на първия тим. Въпреки това младокът не успя да направи нещо значимо във Франция и през лятото се завърна в България, за да подпише със Славия. Последните, двама които напуснаха «Герена», са Антонио Павлов и Симеон Йорданов. На първия все още не му ясен статутът, но по всяка вероятност през пролетта ще играе за украинския колос Металург (Донецк). Антонио за последно бе преотстъпен на Калиакра, а през лятото мина на проби в германския Мюнхен 1860.

Така и не си уреди договор с немците и се върна обратно в България. Симеон Йорданов замина миналата зима за Малта. Той премина в тима на Слиема Уондърърс. За една година юношата на „сините” направи истински фурор, като спечели титлата в своята възрастова група. Странно защо обаче и той реши да се прибере. По неговите думи Мъри Стоилов въобще не му е дал шанс в Левски. Сега Мони ще доиграе пролетния полусезон Локо (Пд).

Стигаме и до името Димитър Макриев. През 2002 година Митко беше обявен за Юда
заради преминаването си от Левски във вечния враг ЦСКА. Там той остна много малко, като записа едва един гол. Впоследствие бе пратен в италианския гранд Интер, а оттам тръгна на обиколка из Европа. Мина през швейцарските Белинцона и Шасо, френския Дижон, полския Гурник (Забже), преди да заиграе в Марибор (Словения). През зимата направи още един трансхер - в израелския Ашдод, и веднага стана водещ играч на евреите, като често бележи. Всъщност Макриев е един от малкото играчи, напуснали школата на Левски, които са успели да направят забележима кариера в чужбина.

Задължителното развитие на горе посочената тенденция е, че при завръщането си в България талантите от «Герена» не обличат отново синята фланелка. Те избират отбори като Литекс, Славия, Ботев и Черноморец. Без съмнение през последните години шампионите залагат много на юноши, но и изпускат голяма част от дарованията си, без да взимат почти никакви пари за тях. Последните, които бяха продадени, са Атанас Курдов и Николай Михайлов. Наско имаше договор със „сините” и бе пратен в немския Леверкузен, а Ники подписа с Ливърпул, но бе даден под наем на Твенте (Холандия). През зимата Левски бе на път да изпусне поредния талант. Става въпрос за Боян Табаков.

Младият нападател бе пред договор с Шалке 04 и известно време се дърпаше за договр с родния си клуб. Най-накрая обаче Табаков склони да се обвърже с Левски. Ако някой го поиска сега, трябва да даде определена сума. Това едва ли ще стане, при положение че Боян не играе редовно. Останалите използваха момента да си уредят трансфер в чужбина преди момента, в който трябва да подпишат със «сините». И ръководството е задължено да се замисли за бъдещето именно на талантите си и за отношението си към тях, за да не ги изпусне. А не после да се търсят знайни и незнайни чужденци.

Защото именно един Ивелин Попов сега можеше да е от голяма полза на шампионите заедно с бившия си съотборник при юношите Николай Димитров, а не да се развива в друг клуб. Още повече именно Литекс може да лиши Левски от трофей тази година.

Ето го списъка на избягали от Левски юноши на клуба, които са опитали късмета си в чужбина и след това са се върнали у нас
Атанас ЧИПИЛОВ - Динамо (Киев)
Ивелин ПОПОВ – Фейенорд (Холандия)
Иван БАНДАЛОВСКИ – фейенорд (Холандия)
Георги КОРУДЖИЕВ – Шопрон (Унгария)
Мартин КАВДАНСКИ – Метц (Франциоя)
Антонио ПАВЛОВ – Металург (Донецк, Укр)
Симеон ЙОРДАНОВ – Слиема Уондъръс (Малта)