Само папата, Джордж Буш и Владимир Путин може би са пазени така в София, както бяха охранявани феновете на “Левски” в Босна. Но и всеки български гражданин в Сараево бе третиран като потенциален престъпник по време на военни действия. 1200 босненски полицаи бяха мобилизирани за идването на 300 български фенове в босненската столица. Нищо чудно, че самият мач, загубата на “Левски” с 1:3 и отпадането от Лига Европа останаха на заден план.

И след боя пред хотел “Хемус” в София, нахлуването на ултрасите от Сараево в храм-паметника “Св. Александър Невски”, издигането на плаката за Ратко Младич и Аркан на “Герена”, интернет обесването на Васил Левски от босненци и призивите “Нож. Жица. Сребреница”, ако някой си мисли, че ескалацията на антибългарските настроения в Босна са преувеличени или само медийни, жестоко бърка.

Полицаите, ескортиращи левскарите от сръбско-босненската граница, са позволили на пътуващите цял ден българи да спрат на крайпътна чешмичка преди Сараево. Там на ултрасите бе обяснено каква всъщност е обстановката в столицата на Босна.

Полицията в Босна вероятно ще отчете отлично свършена работа в докладите си за тежката ситуация, защото опази взривоопасния мач от кръвопролития. Но трябва да се отбележи и прекаляването с произвола и погазването на човешките права.

Ето и хронологията на една одисея на фенове, споходила и журналисти, и полицаи, и дипломати от България.

Агитката с левскари - 5 автобуса, микробуси и лични автомобили, беше спряна по план за щателна проверка още на границата между Сърбия и Босна. На пункт Мокра гора всяко возило и всеки човек беше обискиран от над 30 охранители с полицейски кучета. Един ултрас дори не бе пуснат да влезе на територията на Босна заради забрана да посещава мачове, която прерасна в отказ за допускане в друга държава.

Полицаите проверяват и всяко знаме още на хълма.

С голям ескорт групата потегли към Сараево. С едно спиране на чешмичка край пътя. Там на българите с мегафон бе обяснено за тоталното ескалиране на напрежението и антибългарските настроения в Босна. Запалянковците бяха предупредени, че на стадиона и около него ще има и много 25-годишни момчета, които изглеждат нормално, но са виждали смъртта в очите. И при провокации не биха трепнали да отнемат живот.
След инструкциите кордонът потегли. Но 10 минути преди Сараево пое в друга, обходна посока. Местната полиция нарочно отклони българите през високопланинска местност, което удължи пътуването с час и половина. Негласно съобщеният мотив - някъде по другия път имало засада от 40 души, въоръжени с камъни и метални предмети. Но всъщност започна да прозира добре разчетена постановка от местните власти. За да свършат своята работа, те решиха да погазят целият сценарий за сигурността, обсъден с делегата от УЕФА на техническата конференция преди мача.

Полицай изнася бутилки с алкохол от автобус с левскари, преди изобщо да позволи на феновете да тръгнат към стадиона.

След един футболен двубой време закъснение феновете влязоха през Източно Сараево и бяха предадени на още по-тежковъоръжени босненски полицаи на хълм над града. Подстъпите към него бяха отцепени. Целият хълм беше блокиран за провеждането на втори епизод от претършуването и антихулиганската спецакция срещу българите... Всички бяха изкарани от автобуси, микробуси и автомобили. Багажът на всеки един отново бе щателно проверяван. Знамената трябваше да бъдат разпъвани. Ченгета нахлуваха във возилата. Бутилки с алкохол бяха конфискувани от рейсовете. После всеки можеше да се върне в автобуса, буса или колата си, след като се легитимира. И така един по един.

След 40-минутната акция на хълма, извършена от 50-ина полицаи, последва ескорт по улиците на Сараево към стадиона. Между всеки автобус и на всеки две коли имаше вклинени по два полицейски автомобила. Отделно патрули правеха и отцепка, движейки се встрани от колоната и карайки на зиг-заг. През няма и 50 метра по дългия маршрут до стадиона бяха разположени охранители от двете страни на шосето. На всяка пресечна улица или празно пространство между блокове и сгради бяха наредени по още няколко полицаи.

Полицейската обстановка пред стадиона - мачът вече се играе, но българите не се допускат до стадиона.

Но и това не беше всичко - очевадно планът на босненските органи на реда бeше българската агитка да пристигне на стадиона минути преди началото на мача, за да се избегнат сблъсъци с босненската. Дотук добре и похвално... Но престараването и погазването на всякакви етични, чисто човешки и правила на УЕФА и ФИФА дойде в повече...

Макар двойно претарашени, българите бяха изправени пред ново КПП. Пред стадиона се оформи колона от пътуващите няколкостотин фенове, обградени от няколкостотин охранители и блокирани от десетки полицейски автомобили. Запалянковците не бяха пуснати на стадиона. Полицаи първо блокираха автобусите и извеждаха хората от тях един по един. Пак ги тарашеха. Повечето ги събличаха голи, преди да ги обявят за годни да влязат на стадиона. Фенове със суитшърти с надписи на футболни фракции трябваше да ги оставят. С тях им бе забранено да влязат на стадиона.

Полицейската обстановка пред стадиона - мачът вече се играе, но българите не се допускат до стадиона.

Бяха “арестувани” и десетките български знамена, носени от нашенците, тъй като имали герб. Гербът на България. Само две “чисти” бяло-зелено-червени флага бяха допуснати на стадиона. Другите знамена също бяха забранени. Полицаи налитаха злобно дори на обикновени хора, искащи да влязат на трибуните с фотоапарат. Наложи се и намесата на пътуващите с БГ агитката двама родни полицаи, за да не се стигне и до ексцесии със съгласяващите се с всичко дотук левскари и почналите доста да прекаляват босненски полицаи.

Но за капак на всичко се стигна и до тоталния абсурд - единият от българските полицаи също да бъде събличан гол, а на другия да му вземат колана, запалката и цигарите. Нищо, че се легитимираха със значките си. Поне те им бяха оставени.

Полицаи са се покатерили върху служебните си автомобили - те са част от блокадата на българите пред "Кошево".

И журналистите, които са официални лица по време на мачовете, бяха третирани като престъпници. А достъпът до стадиона - забранен и за тях. Наложи се намеса на хората от посолството ни в Сараево, за да бъдат допуснати български свободни медии до събитието, което трябва да отразяват. Нищо, че журналистите носеха издадените им акредитации, с които ставаха официални служебни лица на мача. “Марш в колата. Тук нямаш никакви права. Не ме интересува какви документи имаш”, нареждаха полицаите. Защото така им беше наредено - да опазят българите, но и да ги третират като потенциални нашественици. Журналисти влязоха на стадион “Кошево” половин час след началото. А съблечени голи до кръста фенове се точеха през поредното КПП до края на първото полувреме.

Плакат с обиди към българите по време на мача.

Делегатът на мача бе уведомен, че са погазени и всички негови разпореждания за ескорта на българите и че ще последва и жалба до УЕФА. Записа си и за
непрекъснатите скандирания “Цигани, цигани” от босненските фенове. Но в крайна сметка - след дъжд - качулка. Един мач се превърна във война. Бъдещи визити на българи в Сараево също биха били опасни. Дни преди мача крайните босненски ултраси от “Орда на злото” са обикаляли из столицата си да търсят заблудени българи, които да пребият...

Но за да е пълна цялата картина, трябва да се спомене и следното. Не всички в Босна мразят България. По целия път от границата до сръбската част на Сараево всеки минувач вдигаше три пръста към българския кордон. Явно истерията за българо-босненска вражда бе завладяла цялата страна, но болшинството от хората всъщност не изпитваха омраза към българите, а сами им правеха знака, символизиращ зверската обида за мюсюлманската част от населението “Нож. Жица. Сребреница” заради бруталните кланета тук.

Българската агитка на стадиона - някои бяха съблечени голи, за да бъдат пуснати в кошарата. А българските знамена бяха отнети.

Факт е, че покрай шепа фенове (наши и чужди) България се намеси в грозни и тежки за Босна взаимоотношения. На ход е дипломацията. Да се разясни и на двете (не)враждуващи страни, че заради глупостта на няколко десетки промити мозъци през призмата на модерните комуникации е създаден никому ненужен конфлкт с потенциал за още по-голямо разрастване. Похвални в случая бяха действията на двамата български полицаи и хората от посолството в Сараево, които дори пренебрегваха егото си, позицията и правомощията си, за да избегнат наранявания и арести след евентуални фенски сблъсъци с местната власт. Ред е на по-високопоставените личности в двете държави да потушат омразата.

 

 

Тодор Батков и Дончо Донев след отпадането на "Левски".

 

Левскарите изправени до стената пред съблекалнята за гости на стадион "Кошево".